Vamist

Discutii despre verificarile de statement-uri

@CATAVIO ai mentionat ca sunt offtopic in topicul tau in care cauti investitori. Hai sa vorbim mai multe despre asta. Tu cauti investitori si eu vorbesc acolo despre o functie care ajuta investitorii sa identifice traderii care au statementuri reale. De ce sunt offtopic?

Deja myfxbook este suficient,zic eu,pentru a verifica un statement dar poate tu stii mai multe.poate se pot falsifica chiar si statement-urile verificate de myfxbook.recunosc ca in a falsifica statementuri sau chestii de genul sunt pe din-afara total.

Myfxbook e bun, dar nu prea e suficient. Daca vrei sa verifici un statement de la Tradevile (ca e primul care mi-a venit in minte) nu prea merge. Plus ca verificarea de pe Vamist va presupune si verificarea datelor traderului (lucru care nu se intampla pe myfxbook). Procedura de verificare va fi asemanatoare cu procedura de deschidere a unui cont nou la un broker. Verificarea statementurilor pe Vamist isi propune sa fie o metoda complementara la metodele existente deja.

Bine de stiu ce ni se pregateste, nu de alta dar SA STIU SA NU MA BAG! Nu prea inteleg de ce mi-as oferi informatii cu caracter pesonal? La broker cand i le ofer stiu sigur ca sunt VERIFICATI si nu au voie sa divulge sau sa le foloseasca in alte scopuri. Vamistul de cine e VERIFICAT?

Hai sa ma bag si eu in discutie. Acum nu e verificat de nimeni (sau ma rog, il verifica ANAF-ul indirect atunci cand imi verifica mie firma), dar cu putin noroc si multa munca, Vamist va fi verificat de aceleasi entitati care verifica si ceilalti brokeri in Romania. Mai e mult pana acolo si e o alta discutie fata de verificarea statement-urilor, doar ca nu m-am putut abtine cand ai intrebat asa apasat de cine e verificat Vamist :smile:

Revenind la verificarea statement-urilor, daca vorbim din perspectiva traderului, iti oferi informatiile cu caracter personal (strict copie dupa buletin si nimic mai mult) si acceptul de a fi verificat pentru ca ai pretentia sa tranzactionezi fondurile unui investitor. Si acel investitor are dreptul sa stie ca cel care ii tranzactioneaza lui banii a trecut de niste filtre minime de securitate (poate ca e mult spus, dar nu stiu cum altfel sa le numesc). Ca trader, poti alege sa oferi aceste date doar investitorului daca pentru el e suficient, dar mai exista o categorie de investitori pentru care o procedura de verificare externa este utila. Si avem astfel de investitori pe Vamist “in tribune” (mi-a placut cum zicea @Grind intr-un alt post). Pentru ca si tu tot investitor esti, poate te mai gandesti si ai sa vezi ca s-ar putea sa-ti prinda bine si tie sa stii ca cel care urmeaza sa tranzactioneze cu banii tai nu are probleme cu legea.

Procesarea datelor cu caracter personal nu este facuta “dupa ureche” de Vamist, ci este reglementata de legea nr. 677 din 21 noiembrie 2001 pentru protecția persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal și libera circulație a acestor date

Care va fi modalitatea in care un investitor din “tribune” ar putea investi intrr-un trader de pe Vamist?

Pentru inceput Vamist se va ocupa doar de verificare si publicarea listei de traderi verificati (atentie, fara publicarea datelor personale). Modalitatea in care traderii si investitorii vor colabora ramane la latitudinea lor.

Acum eu te intreb, daca pe post de investitor vreau sa colaborez cu Tim_isoara. El trece peste verificari si vad eu ca e trader verificat. La ce imi ajuta ca staful de pe vamist i-au vazut buletinul DACA EL IMI PIERDE FONDURILE?

Eu sunt pentru orice lucru bun si nou care se intamapla pe acest forum. Doar ca eu am indrazneala sa intreb ce unor doar le trece prin cap. Pentru a se elabora o metoda cat mai buna.

P.S Cazul este ipotetic pentru ca eu cred ca Tim_isoara nu se supara!

Verificarea este doar o informatie in plus despre un trader. Fiecare face ce vrea cu informatia respectiva. Si nimeni nu e obligat sa fie verificat.

Pana sa se ajunga la pierderea fondurilor (lucru pentru care bineinteles ca nu te protejeaza nicio verificare), treaba asta a fost gandita ca sa te ajute pe tine ca investitor sau simplu partener de discutii sa vezi daca un trader care se lauda pe forum ca a facut jdemii de euro din trading chiar a facut asta, daca omul din spatele acelui statement este cine spune ca este, etc. E un plus de credibilitate pentru trader.

Apropo de elaborarea unei metode cat mai bune, ma gandesc ca partea cu verificarea datelor personale sa fie un nivel superior de verificare. Adica ceva de genul (sunt deschis si la alte idei):

Nivelul 1 - verificare automata din MT si eventual alte platforme care vor permite acest lucru;
Nivelul 2 - verificare manuala in care se trimite un cont de investitor sau alte informatii ce pot ajuta la verificare (in cazul celor care nu folosesc o platforma care sa permita verificare automata, se poate incepe doar de la nivelul 2);
Nivelul 3 - verificarea datelor personale prin trimiterea unei copii dupa un act de identitate.

Oamenii se pot opri la orice nivel de verificare.

Corect fiecare e liber sa aleaga! Ca intre colegi de forum ma intereseaza daca x sau y are statement verificat si pe cateva luni.

Dar faptul ca vine CATAVIO cu nivel 3 de verificare fara un myfxbook ma lasa rece. Avantajul myfxbookului nu e doar faptul ca scrie acolo VERIFIED ci analiza care o ofera. Cel putin pentru mine!

As vrea sa aud si alti investitori, dar eu momentan nu am gasit niciunul care sa scrie pe forumurile romanesti.

A.Piata in Romania este dominata de fondurile de investitii.
1.Nu am vazut nici un fond legat la myfxbook sau la o alta solutie pentru a vedea live tranzactiile lor.
2. Au doar rapoarte lunare trimestiale si anuale despre performanta obtinuta. Care sunt auditate.
3. Ai numele a tot felul de directori de la fond, dar culmea nu ai numele money managers.
4. Banii pe care vrei sa-i investesti se depun la ei in cont si dispun de ei.

B.Money manager
1.Are in administrare mult mai putini bani decat un fond de investitii.
2. Banii raman in contul clientului, el nu dispune de ei, doar tranzactioneaza cu ei si este renumerat cu un comision.
3. De ce conditiile pentru money manager trebuie sa fie mai dure dacat pentru un fond de investitii?

Pentru ca un fond de investitii este reglementat, in timp ce “money manager” poate sa fie oricine. Si de aici tot felul de repercursiuni.

Punctul B3 nu prea are sens. Trebuie sa incerci sa-ti faci un fond de investitii ca sa vezi cine are conditii mai dure :slight_smile:

B3 se refera exact la faptul ca aici se doresc conditii mai dure de transparenta, pentru un money managers decat pentru un fond de investitii.
Pe partea de tranzactionare te ajuta cumva reglementarea?

Daca tu esti investitor, nu vezi buletinul traderilor verificati de pe Vamist. Doar stii ca sunt verificati. La fel cum tu, ca investitor intr-un fond de investitii nu vezi buletinul traderilor din fond, dar stii ca au trecut printr-un proces de selectie pentru a lucra pentru acel fond. Nu prea vad de ce conditiile de transparenta sunt mai dure in varianta de verificare propusa de mine. Sunt sigur ca si traderii din fond dau o copie dupa buletin inainte de angajare.

Cred ca doar privim lucrurile din unghiuri diferite. Tu probabil te gandesti ca eu, ca administrator pe Vamist vad buletinul celor care vor sa fie verificati, dar tot eu, ca investitor intr-un fond, nu vad buletinul traderilor de acolo. Dar in cazul asta comparatia nu prea e corecta pentru ca sunt doua rapoarte diferite intre mine si traderi in aceste doua cazuri. Comparatia este pur ipotetica pentru eu cu siguranta nu voi sta sa verific personal niciun trader.

Eu vorbesc de fond de investitii vs investitor si Money manager vs investitor.
Fondul de investitii arata un raport de profitabilitate, MM un myfxbook live.
Fondul de investitii arata cine sunt directorii(care nu tranzactioneaza) Money managerul trebuie sa arate buletinul propriu( de ce nu buletinul impesarului sau). Deci conditiile propuse sunt mai dure pentru money manager.

Ai un fond de investitii care de 5 ani are rezultate bune si vrei sa investesti.
Acele rezultate au fost facut de cei 4 traderi ai lor, nu de catre directori.
Dar traderii pleaca si vin altii, doar directorii raman. Nu e de mirare ca nu vor mai fi rezutate.
Fondul de investitii nu este transparent in privinta exact a oamenilor care tranzactioneaza.

Ok, inteleg ce vrei sa spui, dar tot nu prea sunt de acord :slight_smile: Per ansamblu sunt incomparabil mai dure conditiile pentru un fond decat pentru un money manager. Dar probabil ca o sa ne lungim mult daca e sa vorbim despre asta. Ce e important pentru mine este daca mai exista pe aici oameni care considera ca procedura de verificare propusa este utila. Ca pana la urma nu tin neaparat sa aloc resurse pentru treaba asta daca este utila doar pentru cativa. Pana acum vad ca in general nu prea e vazuta ca o treaba utila.

Daca coaborarea se face pritr-un Pamm/Mam de la un broker reglementat, sau se vinde un semnal,cu ajutorul unui copiator, traderul daca prezinta un myfxbook, fxblue eu zic ca e suficient.

Dar eu nu vad traderii doritori sa vanda. :smile:

Money managerul nu luceaza singur pe piata. Money managerul lucreaza printr-un fond de investitii sau un broker care trebuie sa indepineasca conditiile de reglementare. Conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca MM sunt cele pe care i le cere fondul de investitii sau brokerul.
Dar cand lucreaza printr-un broker (cu un Pamm/Mam) este mult mai transparent procesul pentru investitor.

Se pare ca eu si Tim_isoara aveam aceasi problema" COPIA DUPA BULETIN". Da imi place idea cu verificarea si abea o astept implementata.

@Tim_isoara se pare totusi ca Stefan ne-a dat o “portita” de scapare,si anume verificarea pana la nivelul 2 ca la 3 deja se cere documentatie.

@Stefan ce sa mai; merge in varianta asta propusa de tine ca eu chiar sunt curios cati doritori de nivel 3 o sa fie. Poate doar eu si @Tim_isoara sunt mai EXCENTRICI si restul doreste altceva.

Cand pot sa imi pun la status MT VERIFICAT?