Dezbateri pe teme fundamentale

eurusd
usdjpy
audusd
gbpusd
Etichete: #<Tag:0x00007fa989442610> #<Tag:0x00007fa9894423b8> #<Tag:0x00007fa989442110> #<Tag:0x00007fa989441f58>

Cine a spus ca nu se poate fara. Sunt destui care merg mecanic, eu n-am putut si merg cum imi merge mie.
Euro nu a crescut mult, s-a dus la nivel la open luna trecuta. Acolo am presupus ca se intoarce, la 1180. de acolo s a mai dus 60 in sus ceea ce nu mi se pare deloc mult. Si daca te uiti atent cresterea a fost ca o inchidere de pozitii nu ceva speculativ pe buy dimineata. Eu asa o vad.

Timisoara ce ai facut tu cu postul cu poza si observatia cu analiza tehnica, este trolling. Daca vrei sa lauzi analiza tehnica fa-o in alt topic, nu in cel de af.

Nimeni nu a spus ca analiza tehnica nu e buna si nimeni nu a spus ca nu se poate face bani cu ea ignorand analiza fundamentala. Daca tu ai invatat din prima partea de analiza tehnica care a meritat, e norocul tau. Sunt profesionisti milionari care au spus ca multa parte din analiza tehnica care se promoveaza in retail este o porcarie.

Daca vrei sa te lauzi cu performantele pune un myfxbook sau trade explorer, altfel pozele tale par a fi abureli scoase din context. Arata-ne cate cifre ai in cont, si ce ai facut pe el in ultimele 6 luni daca vrei sa te ia cineva in serios. Vad ca schimbi brokerul de la o saptamana la alta, nu e de mirare ca in fiecare saptamana ai cate un cont pe plus.

Inca nu sunt convins daca te lauzi fara dovezi de incredere pentru ca iti place sa te dai mare anonimilor de pe net sau pentru ca incerci sa atragi potentiali clienti (fraieri).

E, timisoreanu e cunostinta veche. Asa e el de cand il stiu. Lasa-l ca nu o scoti la capat.
Daca avem noroc vedem euro la 1.1050

Barbones, nu e de scos la capat. Cine pune botul la pozele lui e problema lui. Problema e ca daca xyz se duce pe un topic de analiza tehnica si posteaza un statement si spune ca analiza fundamentala e beton, nu doar ca este offtopic, dar se incadreaza la definita de trolling, o practica ce dauneaza armoniei unui forum. Nu continutul e problema ci contextul. Si daca ar fi fost cel mai tare post de pe forum, atat timp cat nu este la locul potrivit, nu este ok. Parerea mea.

Da, ai dreptate dar ce sa-i faci, asa e omu’ :smiley:

Gata.Am sters poza. Bafta la tranzactionare.

Am prins somajul la vale tinta 1.050 ca o fi azi ca o fi maine nu stiu dar se inchide luna si e tare complicat. Perioada asta ma seaca :smiley:

Luna oricum se inchide pe plus. Prima luna de crester eurusd din ultimele 10 luni.

Interesant e ca dupa ce au mentionat factorii de tranzitie la fomc incep sa apara cifre pozitive pentru dolar care confirma natura sezoniera a cifrelor proaste?

Azi pe langa somaj a fost si consumer spendingul cel mai bun din ultimele 4 luni, un posibil semn ca sectorul cheie isi revine dupa o iarna cu probleme.

Daca avem un strong rebound la nfp si apoi un fed hawkish probabil revine dolarul pe trend. Daca continua sa vina date pozitive de la americani nu este exclus. Saptamana viitoare avem destule cifre importante. Distractie.

Totusi, chiar si cu un nfp puternic, luna viitoare tot se poate inchide si ea pe crestere pentru euro. Se pot intampla multe intre timp [asta pentru cei care au intrat long la 1.06].

Revin la partea cu bloomberg si line charturile. Nu stiu cat de buni sunt la speculatii cei de la bloomberg, dar cred ca sunt destui profesionisti care se uita la linecharturi. Am inteles ca sunt destui fundamentalisti sau statisticieni de termen lung care analizeaza piata in miscari procentuale nu neaparat in pipsi si sunt foarte atenti la closeurile daily, weekly si monthly. Cine e destept si intelege pietele ramane in pozitii luni de zile si inchide cu 5000-6000 de pipsi. Lumea retail nu prea e obisnuita cu asa ceva.

Eu zic asa. Nu cu o floare se face prmavara. Trebuie cumulate si luate pas cu pas, saptamana cu saptamana. E greu sa prevezi ce o sa fie. Acum, am incheiat o secventa ca sa zic asa. Au iesit si ei ca de aia a sarit euro si lira nu ca am dat noi buy la euro.
Sa vedem cum iese nfp ul, gdp ul iar si uite asa se termina si Mai.
Eu o iau pas cu pas iar acum inca nu am de ce sa sper la trend pe up dolar, doar cred ca avem nevoie de corectie la urcarea asta si datele ajuta, doar ca fiind final de luna, sunt multe optiuni cu sume mari, asta ma deranjeaza caci se poate sa sara cum a sarit dimineata dar pe optiuni

Omule, cei care fac analize acolo nu prezic. Doar spun cata influenta are cutare anunt in viitorul apropiat. Nu se poate sa fii destul de fundamentalist. Ori esti ori nu esti. Cand lucrezi la bloomberg si iesi pe post nu iesi cu linii de trend si indicatori ca te faci de ras, pe urma, nu inseamna ca esti mai destept daca ai tinta mii de pips. Sunt modele diferite. Scopul este profit versus timp.
In cat timp faci profit si cat risti ca sa merite! asa se pune problema, de aia s-a ajuns la HTF, pentru ca tehnologia permite sa faci profit mai repede, nu sa astepti mii de pips.
Lumea retail : e o mare masa de oameni pe care e greu sa-i definesti. Eu stiu nebuni care au prajit 20 de mii luna trecuta in 200 de pips range. Altii au cont de 100 de mii si merg bine, 30 40% pe an, altii stau cu cateva sute cum sunt eu si vrem sa fim meleonari, altii stau pe microloturi, altii s-au lasat. Ce sa zic, nu intra in calculele mele retailul, nu am nici-o emotie vizavi de retail.

Am inteles. Asa cum am mai mentionat, consider ca pot invata multe din analize, nu ma intereseaza atat de mult previziunile ca nu sunt fan de horoscoape. Am facut doar o paranteza referitor la line charturi si la faptul ca pot fi eficiente. Nu am mentionat nimic legat de tinte de mii de pipsi. E o alta treaba cand ai o pozitie si nu gasesti motiv sa o inchizi si o lasi sa mearga pana ai motiv sa o inchizi, daca gandesti pe termen lung din punct de vedere fundamental si te uiti doar la closeuri. Ca se intampla sa merga mii de pipsi aia e alta treaba, dar consider ca cine a vandul euro la 1.38 si nu a inchis pozitia pana acum a fost nu neaparat baiat mai destept (asa cum zici tu), dar categoric mai inspirat din punctul meu de vedere. La fel cu cei care au intrat long usdcad la 1.08 si nu au inchis decat pe la 1.22. Nimic tehnic, doar fundamental pe principiul let the profits run, atat timp cat nu e nimic fundamental care sa indice ca aprecierea dolarului se poate termina.

Uite ce spuneam, in loc sa se duca la vale au expirat sute de milioane acum si s a intors. Mama lor de raufacatori :smiley:

Tu chiar ai intrat sell la somaj? Am avut si eu un long pe usdchf dar s-a intors de unde a plecat.

Inca nu am uitat oportunitatea ratata ieri de intrare la gdp pe eurusd. Avea 200 de pipsi pozitia acum. Eram cu ochii pe 1.1 dar nu am intrat la spargere in sus pe baza gdp-ului din cauza fomc-ului care urma seara. Lectie de tinut mine: in 5 ore era suficient timp sa evolueze longul, nu trebuia sa ma las speriat de fomc.

Dupa new high ul de azi m am calmat cu short pe euro. Probabil ca dupa 1,5 discutam de short la euro mai sustinut.

Se asteapta sa reduca dobanda in Australia. Audusd a inceput deja sa cada de la maximele obtinute dupa gdpul americanilor si pana marti s-ar putea sa continue sa cada. Interesant insa e ca vineri sunt multe piete inchise si se asteapta lichiditate redusa pe fx mai ales cu Hong Kong si Singapore cu weekend prelungit. Pandesc un sell daca o ia in sus si simt ca se poticneste.

La noapte au PPI q/q daca iese mai prost se poate incerca un sell.

Nu ca ar conta dar au cam pierdut bani baietii. Jordan a spus acum o saptamana ca francul e supraevaluat. A pierdut teren francul de atunci fata de euro dar nu si fata de dolar care a luat-o la vale o data cu publicarea gdpului. Pandesc cate un buy pe amandoua in idea ca ambele vor inchide mai sus maine. De urmarit si ISM Manufacturing PMI pentru dolar.

"The correction could go a long way, certainly much further than we’ve seen so far,” Robert Tipp, chief investment strategist for Prudential Financial Inc.’s fixed-income division in Newark, New Jersey, said by phone Wednesday. “You’ve seen a big swing in the sentiment,” said Tipp, whose company oversees $533 billion of bonds and currencies.

While the FOMC called anemic first-quarter growth, in part, “transitory” in its statement, the absence of a stronger signal for higher rates prompted dollar bulls to begin to doubt their conviction.
“The FOMC statement is a reason to sell the dollar,” said Jonathan Lewis, a principal at New York-based Samson Capital Advisors LLC, which has $7.6 billion in assets. “The Fed wants a lower dollar” to promote exports and increase import prices, he said.

Teoria ta cu euro la 1.5 ar avea argumente bune.

Eu urmaresc din cand in cand si alte valute.

Coroana norvegiana a devenit interesanta de ieri. Pandesc sa intru long usdnok.

However, the bank said in March it was likely to cut rates either in May or June to buffer the economy as its oil sector, which accounts for a fifth of the economy, will contract after crude prices crashed.