Dezbateri pe teme fundamentale

eurusd
usdjpy
audusd
gbpusd
Etichete: #<Tag:0x00007fa9868f7848> #<Tag:0x00007fa9868f76e0> #<Tag:0x00007fa9868f7578> #<Tag:0x00007fa9868f7370>

De unde o vrea sa se opreasca in sus, numar si eu in jos daca e sa fie vreo 200 si atunci am intrare, ce sa fac, asa vad eu treaba.
1.1185 este o zona unde ar putea sa se opreasca. Cum nu sunt mafalda, prefer sa numar pipsii cand o pica, de unde o pica.

Deci asteptam sa urce 100 de pipsi ca sa cada 200 si apoi sa cumparam :smiley:

Eu stau deoparte. Imi facea cu ochiul scenariul de short dar gdp-ul mi-a anulat tot planul. Aveam nevoie macar rezultat neutru, nu neaparat mai bun decat asteptarile. De cumparat nu pot sa cumpar. Nu am nevoie de retragere de 200 de pipsi, doar ca astept sa vad ce zic astia la fomc.

The FOMC according to Goldman Sachs

The sharp pick-up in Fed speakers who have flagged the Dollar recently leaves little doubt in our minds that the Fed will do as little as possible to encourage Dollar bulls. We expect a purely “factual” statement, with our US economics team flagging small twists to the opening paragraph acknowledging the recent slow-down in payrolls and perhaps a firming in inflation.

This means that we see data, not the Fed, as the next key catalyst for the Dollar to resume its march higher, as it becomes clear that weak Q1 activity was once again an aberration. Surprises tomorrow could come in the form of language describing recent data weakness as “temporary”, which would be seen as hawkish by the market. Language ruling out June for ‘lift-off’ would be seen as a dovish surprise.

http://news.forexlive.com/!/the-fomc-according-to-goldman-sachs-20150429

Incepe Euro si GBP o retestare?

Ce inseamna retestare? Termentul asta e folosit des dar la ce ne ajuta? Eu vad ca dolarul e in picaj si orice corectie up la dolar e speculata imediat tot pe sell. Tendinta pana la 9 este sa tot intri sell pe dolari de la orice corectie, ca faptul ca euro sau lira tot urca, se poate spune ca e retestare dar scopul este nu testezi ci sa intri si sa faci bani. Ca se duce euro tot la top este datorita faptului ca se intra pe trend si se iese cand face un nou top ca sa l iei iar mai de jos si tot asa.
La 9 cand vine Elena, daca esti deja acoperit, adica intrat si ai “retestat” cum se spune, si euro sare in sus, ai gastigat. Daca pica, ai acoperire cu SL.

Una buna, una rea. Am intrat si eu exact pe ideea retestarii dar cu scop de a iesi acolo sus.

21:00 *(US) FOMC HOLDS FED FUNDS RATE TARGET AT 0.25%: ECONOMY SLOWED IN THE WINTER DUE TO TRANSITORY FACTORS - Vote: 10-0- Economic growth slowed during the winter months, in part reflecting transitory factors. The pace of job gains moderated, and the unemployment rate remained steady. A range of labor market indicators suggests that underutilization of labor resources was little changed. Growth in household spending declined; households’ real incomes rose strongly, partly reflecting earlier declines in energy prices, and consumer sentiment remains high. Business fixed investment softened, the recovery in the housing sector remained slow, and exports declined. Inflation continued to run below the Committee’s longer-run objective, partly reflecting earlier declines in energy prices and decreasing prices of non-energy imports. Market-based measures of inflation compensation remain low; survey-based measures of longer-term inflation expectations have remained stable.Consistent with its statutory mandate, the Committee seeks to foster maximum employment and price stability. Although growth in output and employment slowed during the first quarter, the Committee continues to expect that, with appropriate policy accommodation, economic activity will expand at a moderate pace, with labor market indicators continuing to move toward levels the Committee judges consistent with its dual mandate. The Committee continues to see the risks to the outlook for economic activity and the labor market as nearly balanced. The Committee anticipates that it will be appropriate to raise the target range for the federal funds rate when it has seen further improvement in the labor market and is reasonably confident that inflation will move back to its 2 percent objective over the medium term.The Committee is maintaining its existing policy of reinvesting principal payments from its holdings of agency debt and agency mortgage-backed securities in agency mortgage-backed securities and of rolling over maturing Treasury securities at auction. This policy, by keeping the Committee’s holdings of longer-term securities at sizable levels, should help maintain accommodative financial conditions.- The Committee currently anticipates that, even after employment and inflation are near mandate-consistent levels, economic conditions may, for some time, warrant keeping the target federal funds rate below levels the Committee views as normal in the longer run.- reference: http://www.federalreserve.gov/newsevents/press/monetary/20150429a.htm - Source TradeTheNews.com

Sell dolari inseamna dar dupa corectie zic.

Ce pățești dacă te iei după recomandările băncilor…

Aici este o problema. Pe de o parte, nu stim daca sunt unicat ordinele astea. Se poate sa fie mai multe si in ambele directii. M-am uitat si eu peste ele cand au inceput sa apara pe net si nu am nicio garantie ca pe langa una care e stopped out nu mai e alta invers ca directie, defapt, nu am nicio garantie ca recomandarile astea sunt reale. Asta e marea intrebare, de ce ar pune o banca un ordin la vedere. Poate ca sunt reale, dar sunt oare toate la vedere? Plus ca EA urile lor nu merg asa. Alea nu sunt la vedere :smiley:

Sa fim un pic obiectivi si realisti. Daca eu, Barbones cu mt4 sunt in stare sa fac un EA care sa intre si sa iasa la 3 5 secunde si nu glumesc pentru ca am asa un EA, cum mama naibi sa nu aiba o banca un EA care sa nu intre macar asa si pe 20 de perechi…

Deci, treaba asta mie, sincer, mi se pare o gluma. Vine o banca si pune pe net un ordin ca are contract cu nu stiu ce site. Pe urma, se mai si afla ca e pe pierdere ordinul ala, pai e frumos pentru banca aia sa se afle, ce incredere sa mai ai ca si depunator, nu ca altceva, ca sa mai intri in banca aia daca afli…

Acum, cum stim ca la fiecare fractiune de pip sunt ordine si in sus si in sus, sa zicem ca sunt reale dar asta nu arata ca acele ordine sunt si cu scop de a face profit neaparat.

Una peste alta, sunt de parere ca e bine sa nu te iei dupa nimeni ca e banca, ca e scriitor pe site, pe forum sau mai stiu eu unde. A devenit extrem de usor sa pacalesti omul odata cu netul. Una e sa te intalnesti cu un trader fata in fata, ca pe vremuri, si alta e sa te uiti pe un site “facut” sa arate bine si updatat cu tot felul de comentarii.

M-am lecuit sa mai citesc comentarii de pe FXstreet, ForexFactory, ForexLive, ZeroHedge sau mai stiu eu ce site si asta cand, am sapat dupa mai multi “comentatori” chiar de pe FXstreet si, ce sa vezi, am dat de unul din ei ca user vechi pe forexfactory, cu multe conturi prajite, care are cateva threaduri ce le pastoreste si din cand in cand sugereaza sa intri in chat pe cursurile lui. Are destui “miei” care il asculta. Asa si pe restul siturilor. Sunt situri subventionate intergral de un broker cum a fost ForexLive care era intergral subventionat pana s-a rupt ceva si acum cica e independent, dar cei vechi de pe ForexLive acum, lucreaza pentru FxStreet, tot ca si “scriitori” de site. Profit? Da, din scris. Din forex, n-ai sa vezi. Hai ca m-am lungit. :smiley:

În poză era vb de recomandările publice ale analiștilor băncilor, de genul celor care apar pe diverse site-uri, nu de ce fac ele în privat.

De altfel, era un caz amuzant anul trecut când jumătate din recomandările publice ale lui JP Morgan au fost stopped out, în timp ce în raportul anual JP Morgan declara că a avut o singură zi în care a pierdut bani din trading.

Cum zicea cineva care a tranzacționat pt o bancă, ei nici măcar nu își citesc propriile analize publice, pt că nu au nici o valoare, sunt ca horoscopul, sunt publicate pur si simplu pt că lumea vrea să citească așa ceva. Nimeni nu e prost să-și publice alpha-ul.

De aia mă amuz când tot văd lumea comentând ce zice Goldman sau Citi.

Inca un post inainte de culcare.

Cand nu ai habar, cauti sa te inspiri. Gresit.

Mai bine te intrebi: De ce a urcat sau a coboarat cutare pereche si cauti sursa problemei, nu “raspunsul” altuia prin comentariul lui. Doar asa poti face o selectie intre cine si ce, este “de citit”.

Companiile serioase care ofera informatiile nu dau si directia probabila, deci, Reuters sau Bloomberg nu spun ce sa faci. Ele spun doar - ce se intampla -, cand se intampla- unde si cum. Atat.

Daca vrei sa inveti sa citesti piata fundamental esti din start “pacalit” de seriozitatea siturilor de profil prin termeni interesanti, prin faptul ca stiu sa explice dar in realitate, e o mare vrajeala si sa spun de ce. Daca acesti oameni care explica, ar avea si directia probabila in peste 50% din cazuri, ar fi meleonari din trade. Dar nu sunt. Ei fac bani din salariu, din accesari, din publicitatea oferita industriei.

Reuters si Bloomberg in comparatie, traiesc din abonament, si inca ce abonament dar, ai mai plati abonament daca ce-ti ofera, nu te ajuta? Nu. Ce ofera ei? Informatie bruta, la secunda si atat. E treaba ta sa o interpretezi. Esti bun sa le legi, faci bani. Nu pricepi, stai pe bara sau citesti situri de comentarii.

Eu am abonament la un site care imi ofera ce dau cele doua doar ca nu are viteza lor. Adica e la a doua mana, dar si abonamentul e derizoriu. Dar, totusi, am informatia la secunda si necomentata. Mai pun aici citate. Dupa cum se vede, nu e comentata, nu are directie. Este treaba mea sa aleg directia. Asa se face treaba, cu propria analiza.

Nu stiu cum e in banci ca nici nu vreau sa intru in ele dar stiu sigur ca cutare fond sau banca, nu citeste situri de analize. Ei au datele economice si pe ele se bazeaza in analiza interna. Au traderi care pun fibo pe chart sau macd uri sau EA uri super rapide sau ce au ele, dar, nu stau cu ochii pe situri sa ia directia din gura unui oarecare care nici nu stim cine e.

In consecinta, recomand de citit doar Bloomberg, Reuters si Calendarul Economic adica datele clare. rosii sau verzi. Cum le interpretezi, e treaba ta,

Tu si pe muzica ta, te ridici la cer.

Tot ce trebuie interpretat gasiti aici…

S-a corectat putin Dolarul. Poate totusi mai pica Euro ca nu vad de unde sa-l apuc. Doar asa de 20 30 de pips ca altfel nu am unde sa pun SL ul.

Ma gandesc ca dupa 12 sa pice euro de pe la 1280. Incerc una la vale pentru vreo 150 in jos, merita ca datele ar da de sell euro pana la inchidere londra azi.

Maine e pauza in Europa, datele pe azi si maine sunt pe buy dolari de acum pana maine seara, se inchide luna azi defapt. Daca se inchide tot in sus ce ne facem…:smiley:

Nici eu nu am “incredere” in recomandarile de pe net dar e un exercitiu interesant sa gasesti doua opini total opuse si sa le analizezi, pentru ca una din ele o nimereste. E clar ca toate materialele astea sunt pentru retail si profesionistii nu se uita la ele, dar un rookie poate invata destul de multe din unele din ele. De exemplu e clar ca forexlive e pentru amatori, dar eu care am fost spalat pe creier cu analiza tehnica si habar nu aveam de mult fundamental, am mai invatat cate ceva chiar si de acolo. Nu imi fac sperante sa fac bani din analiza fundamentala prea curand; si daca nu ma ating de vreun cont de trading de acum incolo tot ma consider castigat pentru ca invat lucruri noi si ajung in cele din urma sa inteleg mai bine lumea in care traiesc si cum functioneaza economiile tarilor. E sport pentru creier analiza fundamentala; ca sahul.

Mentionez si eu un site care imi place (fara analize, doar cifre :slight_smile: )

tradingeconomics.com

Asa am inceput si eu, cu forexlive. Nu spun sa nu citesti, doar sa nu iei de bune comentariile. Ia informatia de acolo. Au si analize cu charturi, alea trebuie excluse din start, doar anunturile care le preiau si ei tot de la Bloomberg. Asa se fac banii pe situl asta. Ai abonament de 1500 sau cat e la Bloomberg si la altele, si iti faci un numar de useri care vin zilnic. Asa devine interesant pentru brokeri care au acolo banere.

Stiu trading economics, e bun daca ai o platforma serioasa si sa intri pe schimbarile majore ale Centralelor din toata lumea. Ar fi foarte misto.

Un sfat. Dai drumul la Bloomberg TV, asta am uitat sa zic.
Stai cu el deshis cat stai la trade. Acolo sunt 3 4 baieti care fac analize. Le fac zilnic c am o data pe ora. De la ei am invatat la ce sa ma uit si care sunt importante si ce efect ar avea. C-am tot ce stiu adica faptul ca rezum analiza la doar cateva lucruri importante care pot cu adevarat schimba fundamental ceva, de la ei le stiu. Am ascultat si ascult de cel putin 5 ani Bloomberg. Sunt si multe lucruri despre piata lor de actiuni ca na, dar au si FX destul. E cea mai buna solutie sa afli lucruri de la oameni seriosi.

Si inca ceva, o sa vei acolo ca si ei prezinta charturi dar, surpriza! toate charturile lor sunt pe Line Chart! uita-te si ai sa vezi cum fac analiza pe chart, cat de simplu pare la prima vedere, dar cat de greu este sa ajungi la simplitate…

Multumesc pentru sfaturi. Suna de incredere :smiley: Nu am inteles partea cu tradingeconomics si platforma.

Referitor la charturi cel mai mult imi place sa folosesc line chart. Barele le folosesc doar daca vreau sa vad minime si maxime. Sunt de acord cu simplitatea. Am avut nevoie de ceva timp sa pot sa imi resetez creierul de la toate nebuniile de analiza tehnica.

Momente importante pentru Grecia

1 May: Greece has to pay €200m of loan interest to the International Monetary Fund (IMF), although it may be given a few days grace owing to the long bank holiday weekend

8 May: Greece has to roll over €1.4bn worth of maturing 6-month Treasury bills

11 May: Crucial meeting of eurozone finance ministers in Brussels - Greece likely to be high on the agenda

12 May: Greece due to repay €760m of IMF loan

15 May: Greece has to roll over €1.4bn worth of maturing 3-month Treasury bills

End of May: the country needs to find about €2.5bn to pay salaries and pensions

30 June: The €240bn bailout agreement between the eurozone and Greece officially expires

June and July: €6.7bn due to be repaid to the European Central Bank

de pe bbc unde sunt si cateva opinii mai mult sau mai putin relevante/interesante

Ideile de care as vrea sa tin cont despre Grecia sunt urmatoarele:

• in conditiile actuale e greu sa iti imaginezi ca Grecia isi va plati datoriile. E nevoie de masuri luate, reforme etc.

• Grecii au jucat hard ball la masa de negocieri desi unii considera ca Grexit ar fi mai daunator pentru ei decat pentru UE. E plauzibila si teoria lui barbones cu precedentul, poate asta este “leverge-ul” care le-a permis sa joace dur, pentru ca multi considera ca vor face orice astia ca sa ii tina in UE.

• problema cu hard ball-ul la masa de negocieri este ca se pierde timpul si in cazul de fata timpul inseamna bani… Se apropie deadlineurile si este ingrijorator ca trag matza de coada si nu dau semne ca vor sa rezolve problemele rapid. Cum a zis si fostul ministru de finante al Suediei (in articolul BBC): “it’s not certain that they want to be saved”. Probabil e doar teatru. Pana la urma acolo s-a nascut teatrul, in Grecia antica. :smile:

Pe termen scurt problemele probabil se vor rezolva. Daca nu s-ar fi crezut asta nu crestea euro cu avant in halul asta. Problemele raman probabil pe termen lung.

Vezi ca sunt doua motive pentru care euro a sarit. Unul pentru ca era momentul deciziei, ori ori pe dolar si datele au venit fara suport de buy dolari si pe partea a doua, cei care au acum 2 3 mii de pips sau oricum, destul, care au de sus tranzactii isi fac calculele si mai inchid partial din ce au luat. Daca au asteptat pana acum sa vada gdp ul pe sua, acum e c am clar ca nu ridica rata in Iunie si deci, mai stam un trimestru pe range/sell dolari, c-am asa. Adica vine vara si e o vorba, Sell in May and go away!
Deci, au fost doua tipuri de ordine suprapuse, sell la dolari si inchideri de buy ordere la dolari de mai jos privit pe index.

Totusi se poate tranzactona si fara analiza fundamentala.
Eu am avut nevoie sa-mi resetez creierul de la toate nebuniile de analiza fundamentala

Ieri am avut o stire importanta pe usd.
Azi stirile economice pentru eur au fost rele.
Dar eur a crescut mult,gbp range, aud a scazut mult. De ce?
Mersi.

Am zis de euro pentru ca a castigat teren in ultima saptamana si fata de cad,gbp,jpy,nzd. Doar australianul a fost mai tare decat euro. In contextul in care saptamana asta nu am avut nimic major pe euro, iar saptamana trecuta au fost 3 indicatori economici majori toti mai slabi decat previziunile, incercam sa inteleg aprecierea euro generala nu doar fata de usd, dar observatia ta e foarte interesanta si buna, cred eu. Nu mi-am pus problema asa pana acum.

Edit. Acum am vazut ca intre timp a postat si timisoara cam cu acesi idee.