Dezbateri pe teme fundamentale

eurusd
usdjpy
audusd
gbpusd
Etichete: #<Tag:0x00007fa985a87ee8> #<Tag:0x00007fa985a87ce0> #<Tag:0x00007fa985a87b78> #<Tag:0x00007fa985a87998>

Fii antena. Comentatori gasesti peste tot. Practicieni cu rezultat bun, mai rar. Baiatul asta din asta traieste, din comentarii pe site.
Nu spun sa nu citesti ce spune dar daca il citezi aici trebuie sa ne si spui parerea ta, altfel, nu prea inteleg nimic. Tu ce parere ai, ce dezbatem noi…

Ai dreptate! Nu se tranzactioneaza pe stiri! Asa ca Adam sunt foarte multi care isi dau cu parerea despre ce va fi daca e alba sau neagra. Eu stau deoparte diseara si privesc. Cum am spus cred ca nu se va modifica nimic acum.

Deciziile Bancilor Centrale influenteaza directia pietei deci principala sursa de inspiratie sunt Fed pentru dolar si ECB pentru Euro. Dar stai, asta nu e tot :smiley: (ca la teleshopping) ai putea tu prevedea ce decizie poate lua o Centrala? pai sigur ca se poate. Prima sursa de informatie este situatia economiilor.

• In ce situatie este azi sua si in ce situatie este azi europa?
    Care este previziunea pentru viitorul apropiat pentru cele doua economii?

De aici te inspiri si incepi sa-ti faci o parere proprie pentru ca si altii care scriu la site tot asta fac. Cauta sa-ti faci o parere proprie uitandu-te la date si atat, nu la comentarii. Nu e complicat deloc. Nu trebuie sa fi economist ca sa vezi ca pe medie, o economie urmeaza sa creasca si alta sa stagneze pentru un orizont de timp de max 3 6 luni in viitor, atat cat ne intereseaza pe noi ca sa facem bani.
Pe calendarele free gasesti datele astea frumos colorate plus graficul lunar cu directia trendului.
Deciziile Fed sau ECB se bazeaza exact pe datele astea care le avem si noi doar ca le au in detaliu si e treaba lor sa le interpreteze, norocul nostru. :smiley:
Ce este QE, de ce se sperie lupu ca ridica rata Fed? de aici trebuie sa incepi. Sa intelegi de ce conteaza una sau alta.

The Fed sees this week’s meeting as a chance to nudge markets on the timing of a rate hike - Read at Business Insider: http://www.businessinsider.com/r-fed-meeting-seen-as-chance-to-nudge-markets-on-rate-hike-timing-2015-4?&platform=bi-androidapp

Aici nu e cu direcție. Nu spune ce sa faci.

Adam nu e cine stie ce. Nu sfaturile de trade mi s-au parut interesante. Asa cum zice si barbones s-ar putea sa nu ai tmip sa prinzi trenul la un numar bun. Analiza lui insa, mi s-a parut ok.

Ce mi s-a parut interesant:

If the Fed is dovish:

Whatever weak hands are left will be shaken out by GDP and the longer-term USD buyers will see as an opportunity.

If the Fed is hawkish

It signals a bottom in the dollar.

Sunt altele mai interesante in articolul lui. Am dat copy paste la ce a fost mai simplu, finalul.

Nu mi-am facut timp sa scriu si pozitia mea fata de subiect cand am postat linkurile. Idea era ca sunt inclinat sa cred ca depreciera dolarului din ultimele zile a fost doar o corectie in trendul general si ca asa cum spunea si adam ziua de azi poate fi decisiva in privinta corectiei sau a unei potentiale inversari. momentan ce se vede pe euro pe daily pare mai mult a corectie decat inversare si din cauza incertitudinilor cu Grecia cred ca si fundamental situatia poate fi la fel. Mai degraba vad euro vizitand iar 1.08, 1.07 inainte sa aspire spre culmi mai inalte. Daca azi se inchide euro peste 1.1-1.102 , s-ar putea sa imi schimb parerea dar verdictul ar trebui sa mi-l dea fomcul si gdpul.

Asa cum spui si tu, ziua de azi poate fi decisiva, atunci de ce te uiti in trecut pe daily daca azi poate face orice. Optica e un pic ciudata. Daca te uiti pe chart din trecut pana azi dar nu iei in calcul nimic din ce o sa fie azi, da, asa pare o mica corectie, dar cum noi cautam directia din stiri si mai stim ca azi e definitoriu sa zicem pentru o perioada, ar trebuie sa punem o linie verticala chiar pe ziua de azi pe daily si sa asteptam sa vedem daca este un final de trend corectiv pe dolar si o luam la vale chiar de azi pe euro, sau daca, este doar mijlocul sau inceputul unei corectii mai mari.

Deci, noi stim ca azi e ceva care poate misca mult dar totusi ne uitam pe chart si facem aprecieri fara sa luam in calcul ziua de azi. Nu e bine. Ori te uiti pe chart si atat, ori combini chartul cu stirile ori te uiti la stiri intai si pe urma pe chart.

Nu poti sa faci o analiza, pe urma alta dar a doua sa nu se coreleze cu prima ca nu ai facut nimic. Ai doua analize diferite, una pe chart, alta pe stiri. Care e buna? :smiley:

Uite ce cred eu ca se intampla. 1.1 sau nivelul dolarului mai bine zis este intr un loc adus, adica deja speculat, adica deja unii au vandut in speranta ca o sa pice si mai tare dolarul. Asta inseamna ca, daca pica, cei care au vandut sunt plini de bani iar daca urca, cei care au vandut inchide ordinele de vanzare sa acopere din pierdere. In ambele situatii, cei care au vandut dolari au in fata cel putin 200 de pips si timp sa acopere pierderile daca urca dolarul.
Acum pun intrebarea logica: Cum se face ca euro este tocmai azi la 1.1? adica un nivel psihologic, loc de dat cu capul, ca nu stii ce sa faci azi…pai raspunsul meu e simplu. De aiici, de azi, se poate orice.In sus 500 sau in jos 500 de pips si mai mult. Deci, cine a speculat, a facut-o inainte de ziua fatidica, Acum cei care vor si ei, ori se uita si asteapta ori intra si se intreaba daca au facut bine sau rau pana diseara cand afla raspunsul. :smiley:

Repet. Pare sa fie corectie si din punct de vedere tehnic si fundamental datorita incertitudinilor cu Grecia. Dar e nevoie de confirmare fundamentala. Fomc si gdp de azi poate fi verdictul daca se continua trendul general de apreciere a dolarului. Daca in caz contrar sunt motive de slabiciune pentru dolar, sunt tentat sa incerc un sell pe usdjpy cu targeturi 118, 117.

Nu stiu daca e asa cum zici tu. Cine a profitat de la 1.07, 1.08 in sus pana la 1.1 poate devine short azi sau poate ramane long.

Exact asta am si spus. Daca are buy face close deci sell euro sau gresesc? si daca ramane long. ramane bravo lui.
Problema este ca miscarea sau locul de intrare pentru azi era mult mai jos si mult mai devreme. Asta incerc sa spun.

Ma referam la afirmatia “cine a speculat a facut-o inainte de ziua fatidica”. Nu cred ca e asa din motive care le-ai evidentiat si tu. daca piata se poate duce de aici 500 in sus sau in jos atunci e irelevant ce pozitii am avut pana acum. Se poate specula de aici in functie de ce date noi avem.

Se poate sa nu fie cum spun eu doar ca asta e parerea mea. Acum, pentru ca am avut parerea asta acum 2 saptamani, in sensul in care cred ca dolarul o sa pice mai tare plus rezolvarea partiala cu Grecia, am speculat pe aceste idei proprii.

Deci tu zici ca dolarul o sa pice mai tare? O sa fiu de acord daca sunt semne de slabiciune pentru dolar azi cu gdp si fomc . Daca ai dreptate e chiar impresionant ca ai prezis asta si se mai duce cateva sute de pipsi pana la nfp. Eu asa mi-am calculat deprecierea usd, pana la 1.1 pentru care ar fi nevoie de date importante care sa determine lumea sa cumpere peste 1.1 si sa impinga pretul in sus. Fara datele astea importante sa sustina longul nu o vad… dar am probleme cu vederea :smiley:

Eu am zis altceva dar repet ca sa fie mai clar. Am zis ca am speculat mai devreme ideea mea iar azi e cu doua directii de aia am Stop Loss pus altfel cumparam azi si aici daca am directia sigura. Cum nu e clara, acum stau si ma uit si astept. Daca ce vine azi vine pentru short dolar, lumea de care vorbesti are alte modele de a specula piata de cat noi, retail. Pentru ei nu e greu sa intre pe varf pentru ca, dupa cum vezi, orice varf isi are nasul, adica nashul, adica de orice varf se trece, nu este de beton.
Nu imi fac eu griji de ei, imi fac griji de mine. NFP ul este in cateva zile, pana atunci se pot intampla multe dar datele de pana azi nu sugerau specula pe long dolari. Daca azi in schimb se schimba retorica la Fed atunci vedem pe chart si schimbam si noi directia.

Asta a fost parerea mea atunci. Era pe 17 Aprilie cred.

Pai bun asa, sa pui din nou; cand piata incepe sa se indrepte intr-o directie sa merge si noi in directia respectiva. Momentan ziceai ca asteptam.

E mai prost gdpul, dolarul deja pierde teren. Scenariul de short eurusd a cam picat.

Maine vedem ce se intampla la FOMC, mai e somaj joi si altele mai mici. Ca sa intru long euro pe sistemul meu fara o corectie de minim 150 200 nu am unde. Asa ca, bere si multe tigari, adica am de asteptat.

Pai vezi ca mai sari 70 peste 1.1, mai sare inca 80 si gata trebuie sa apara deciziile. Nu sunt convins ca e timp de tigari!