Dezbateri pe teme fundamentale

eurusd
usdjpy
audusd
gbpusd
Etichete: #<Tag:0x00007fa98b0987b0> #<Tag:0x00007fa98b75b9f8> #<Tag:0x00007fa98b75b1d8> #<Tag:0x00007fa98b75acd8>

Nu zic nimic. Tac. Nu ma asteptam chiar Luni sa sara in sus si asa mult. Euro ramane de buy pana in August dar ce a fost azi nu era de prevazut in asemenea hal, mai Darzule.

Pai, nu trebuia sa inchizi buy-ul, atunci.

Intalnirea G7 de ieri se traduce asa:

Inchideti problema cu Grecia. Mai lasam si noi, lasa si ei, si gata.
Mai usuram dolarul putin ca e c-am sus. Mai incolo ii dam drumul iar la deal, dar acum mai slab, da? si sa nu spun de doua ori.

Semnat - Obama

:smile:

Tine sau nu…?

http://www.nytimes.com/reuters/2015/06/10/business/10reuters-worldbank-economy.html?src=busln

Ne paste o mare vanzoleala daca da faliment Grecia. Am iesit de pe Euro pana la noi recomandari.

Merkel da cu Euro de pamant. Obama da cu Dolarul de pamant, Kuroda zice ca gata, Yen ul a slabit destul. Cum o dai … unde se duce dolarul… mai bine la plaja ca e mai sigura.

By the time financial markets reopen on Monday, Greece will have either secured a bailout deal, or it will default on its €1.6 billion debt repayment owed to the International Monetary Fund.

Stau pe bara. Nu are rost pana in sf lui August.

Cica luni sunt inchisi majoritatea brokerilor din cauza Greciei (cel putin in primele ore ale deschiderii) si a spike-urilor ce vor urma, voi stiti ceva?

Mai Andrei, ce rost are sa te bagi in asa evenimente? Uite, io tocmai ce m am intors de la mare si ma lupt cu doua sticle de vin sa le rapun. Alba neagra se cheama zilele astea.

“I’m not sure they know when they want to do anything with rates, and clearly the rest of us have no clue,” Ted Weisberg, president of Seaport Securities Corp. in New York, told Bloomberg TV’s Shery Ahn

Vine toamna, strugurii fac must, gogonelele sar in borcane si Fed tot nu stie ce-o sa faca.

Sunt Sell Euro de la 1.12 de azi. Adaug saptamana viitoare daca am de unde.
SL 1.1350. Daca trece in sus s-a dus selul pe anul asta.

Asa cum spun datele pana acum, sanse mai mici sa ridice rata maine, deci megem la deal cu Euro pana in Decembrie, normal, daca nu o creste maine. 1,2 ar fi un target frumos.

1.1250 ar fi cea mai buna intrare daca se intoarce pana maine.
Daca sare maine la deal, 1,1450 primul TP

Si totusi daca o muta in Oct, mai creste Euro? nu cred. Grea perioada.

Mergem la deal. Cat si cand ne intoarcem e intrebarea.

Astia e nebuni la cap :smiley:
Dar sa ne hotaram odata. Ba e, ba nu e anul asta.

“As things settle down, I will be ready for the first policy move on the path to a more normal interest-rate environment,” he said in a speech in Atlanta. “I am confident the much-used phrase ‘later this year’ is still operative.”

Complicat. Ce facem acum…

Ce sa facem, nu facem nimic. Stam pana Maria Sa Elena se dumireste. Stam frate, aici in zona cu tendita logica spre 0.80 la Euro si normal ca si restul cu Dolar se duc in jos.
Acum intrebarea este daca Euro se apreciaza datorita datelor slabe in SUA care nu ajuta la cresterea ratei anul asta, ce va face Mario cand o sa vada Euro la 1.2 Big problem pentru un trend.
Big problem pentru FX trade. Nu vad nicio directie pana in Februarie. Ciupeala si atat.