Dezbateri pe teme fundamentale

eurusd
usdjpy
audusd
gbpusd
Etichete: #<Tag:0x00007fa984ade550> #<Tag:0x00007fa984ade3e8> #<Tag:0x00007fa984ade258> #<Tag:0x00007fa984ade0a0>

Eu zic sa continui sa ne dai previziunile pe fundamental si poate incepe careva sa tranzactioneze dupa ele cu leverage mic si sl-uri mari si scoate banii de jidvei pentru tot forumul.

Sa recitim ce a spus DB. Mare banca care da recomandari. Sa nu dai cu pietre dupa ei? Acum nu e clar de ce nu e bine te iei dupa nimeni si sa ti faci tu singur temele?

De ce? Pentru ca el face 100% pe luna. :smiley:

Man, daca faci 100% pe luna, din doar 1 suta de euro in 12 luni ai peste 100 de mii de euro. Ia calculeaza.Deci Timisoara nu e bogat, nu e multimilionar, e miliardar in valuta forte pentru ca el face 100% pe luna si mai mult de cativa ani. Deci clar are de unde sa dea de baut cred. Si nu orice. :smiley:

Am gresit. Mai exact din 100 de euro daca o dublezi in fiecare luna ai exact 409.600 de euro fix.
Singura conditie ca sa pastrezi banii fara sa te doara capul este sa dai 16% la stat. Corect?

E clar atunci. Cate un Chardonnay 50 de euro sticla la fiecareā€¦ asta marti seara. In weekend sampanie Cristal, creveti si icre nerge pe iaht pe mediterana.

Previziunea mea este clara. Acum ca scapam de Grecia, zona de Sell este cat mai aproape de 1.15 si chiar mai sus putin. Pana acolo nu pot sa spun ce se intampla ca nu sunt mama Omida dar acolo si spre August am sa intru cu cel putin 1 dolar pe sell pentru sub paritate. Cu SL de maxim 100 de dolari pentru target 1500 de dolari.
O sa pun si poza cu tranzactia cand o sa fie.

Parca prea repede si prea mult. dar o sa dea NFP ul in jos Vineri asa ca o iau saptamana viitoare la deal iar.

Azi dupa mine e gata doar sa mai sara iar daca chiar semnneaza.

Uite ce bune sunt recomandarile. DB zicea atunci ca sa vindem euro chiar de acolo de sub 1.1. Asa ceva gasesti pe toate siturile. Recomandari oficiale cica doar ca, se spune ca DB are probleme ca nu castiga destul de la retail si cum ar putea alfel sa castige daca nu prin ā€œrecomandariā€ā€¦

Alte recomandari de acum 30 de minute pe care le am speculat invers

USD/JPY has retreated till 123.75 and started to recover from this level. Overall trend is bullish as long as support 123.50 holds.

On the downside any break below will drag the pair further down till 123.10/122.70.

The pairā€™s is facing resistance around 124.60 and break above would extend gains till 125.05/125.60.

It is good to buy at declines around 124.30 with SL around 123.50 for the TP of 125.05/125.60

IMF zice lui FED sa amane ridicarea ratei pana in 2016

Daca treaba asta se mentine atunci ramane in plop sell ul din August. E nevoie de altceva.
Si partea misto e ca IMF are dreptate. Inflatia nu e in target iar Dolar tare strica peste tot.

Logica este mai bine mai tarziu cu inflatia peste target de 2% de cat sa ridice prea devreme sa duca in dezinflatie si coboare rata iar pentru a nu strica.

Nu mor cainii cand vor prostiiā€¦

Daca o ridica ei primii, vor putea trage mai usor banii tiparitiā€¦ pe seama prostiei celorlalti. Nu stiu daca intelegiā€¦dar cine o face ultimulā€¦va ramine de caruță. ultimul e Draghi.

FMI vrea sa o faca toti in acelasi timp, dar nu e posibil. Daca FED nu salta mai repede dobinda, o sa vedem DJ in nori, urmata de o cadere pina sub pamintā€¦deci tot o criza a indicilor. Crezi ca FED tine cont de franțuji??? eu cred ca NU!

E, sunt doua teme in discutia asta. Una e legata de realitate, conditiile de azi, si alta e cu frantujii si alte dude. Tot timpul la FMI o sa fie un francez ca asa e intelegerea de la ultimul razboi, asa e cladita lumea, fiecare are partea lui de cascaval.
Acum, se cauta o solutie la situatia de azi. FED poate face ce vrea, pana la urma, dar rupe pe altii daca ridica rata. Toti stiu asta. A fost free lunch pana acu, ce facem de acum? Trecem la normal sa nu? ori, trecerea asta, in momentul asta, are consecinte nu atat pe actiuni care, sa fim seriosi, stim cu totii ca o sa intre in corectie odata ce ridica, ci divergenta intre politicile monetare. Unii pompeaza, altii scot de pe piata. Cine castiga si cine pierde? toti pierd, datorita globalismului.

Exemplu e simplu. Daca iese Grecie din UE, are de pierdut doar UE si atat, sau si restul lumii va resimtii socul, sigur ca toti vor avea de pierdut si nu doar pe termen scurt, un spike, o duda, ci o reorganizare strategica-militara.

Grecia nu este importanta azi sa ramana un UE datorita economiei sau a maslinelor sau a plajelor ci a simbolismului. Un asemenea soc nu ramane intre Atena si Lisabona, se duce peste tot.

Acum, sa facem paralela cu rata la FED. Daca ridica in timp ce restul coboara, adica sunt in plin QE divergenta e colosala. Miscarile vor fi nu mari, ci enorme. Deja se vede pe bonduri nervozitatea. Din calmul relativ de pana acum, deja se rupe piata pe bonduri, oamenii sunt nervosi, se iese, se intra, se cauta locuri safe, se marcheaza, se pierde, e nebunie deja. De aia a iesit Lagarde azi. Se vinde mult in zone unde daca pleaca ā€œinvestitoriiā€ se duce de rapa natiunea.

Discutia asta nu e despre forex, este despre un lucru deosebit sau extraordinar. Nu a mai fost asa ceva ca sa avem o paralela de facut.

Daca am avea un patern din trecut am avea o comparatie, dar asa? trebuie sa ne descurcam fara ajutorul chartului pe trecut, asa vine.

Cine stie ce se poate intampla, ce consecinte macro poate avea problema asta? Nimeni.

Se spune ca rata la FED e bagata in pret pentru 2016. Asa e tranzactionata ea azi de catre trader. Nu se calculeaza pentru Septembrie datorita datelor slabe. Ori, FED tot zice ca o ridica anul asta ceea ce nu prea e credibil. Din cauza asta se tot discuta pe tema asta pentru ca datele spun una, iar FED zice alta. FED zice ca daca e bine in Q2 atunci o ridica, ori nu e chiar asa. Tinta de inflatie e 2% ori daca o ridica in Septembrie ajunge SUA la 2% in 3 5 ani, nu in 6 luni. E logic de ce pentru ca orice investitie este mai scumpa deci se face mai greu deci somaj, deci scad preturile deci dezinflatie. Asa e roata.

Acum, despre frantuzoaica. Aia nu e nebuna sa iasa. Ceva e la mijloc, ori FED avea nevoie de o iesire dintr o situatie stanjenitoare, ori sunt mana-n mana. Ceva nu clar deocamdata. Ca sa luam la rece, daca ar ridica FED, ar creste DAX si restul un UE ori asta nu e sanatos ca e bula nu se pe baze fundamentate. E specula ordinara. Vund pe SUA ca e mai ieftin in UE indiferent de date. Pai? e bine pentru stabilitate? Pai nu. Lumea vrea stabilitate nu alte bule si iar bule ori nemtii de aia vor austeritate, sa ne facem sanatosi cu propriile medicamente nu cu paleative de import purtatoare de dobanda adica de minciuna. Austeritate inseamna corectie. Nici prea agresiva ca duce in razboi. Trebuie tinut echilibrul.

Deci, ce avem acum in SUA avem pe dos in UE, in Japonia si probabil urmeaza in Australia si multe alte tari care vor umbla la rata pentru ca devin necompetitive atata timp cat altii umbla la rata in jos.

Exemplu cu Japonia. Pentru ca Jen e tot mai slab, Corea de Sud e pe butuci. Samsung si alte companii sunt pe pierdere datorita Jenului. Vezi cum se leaga? Si deci, ce o sa faca Corea, o sa stea sa se uite? nu. O sa coboare si e rata. Si uite asa toti coboara rata si se face spirala. Din ce in ce mai ieftin tot si asta inseamna dezinflatie care nu duce la progres Duce la dezastru.

De aia vrea FED sa ridice pentru ca nu se poate creste in viitor, intr o economie care face sus jos natural cu rata zero. Rata zero duce la scadere nu la crestere pe termen lung.

Rata zero e buna pentru o perioada dar cu cat o lungesti, cu atat creste presiunea sa o tii tot zero Si cu cat o crest mai tarziu, cu atat corectiile vor fi mai ample.

E tare complicata povestea de azi.

Marea Britanie a reusit sa ramina cu 0,5 iar SUA nu poate sa salte macar la 0,25 pentru inceput?

Ai zis de Greciaā€¦Eu spun ca o sa iasa, daca pastreaza guvernul existent. Daca se provoaca alegeriā€¦Tsipras va pierdeā€¦In UE vor fi o piatra de moara. Cred ca toti marii investitori sunt cu expunere mica pe Grecia.

Sa stii ca impactul dobinzii crescute a FED o sa loveasca DAX-ul rau de tot, Nu doar DJ. Declaratiile FED tocmai supraevaluarea actiunilor o tinteste. Nu e normal ca in 4 ani DAX-ul sa se dubleze, sau sa creasca cu 50% fata de fostul varf. Bula nu poate fi evitata decit latrind mult si cineva va trebui sa ia taurul de coarneā€¦

Hai ca nu mai am timp de palavre :smile:

Da-i buy acum, la Euro.

De ce, ca e de sell. Nu inteleg. An dat buy dimineata si acum sell.

Pai nu ziceai ca buy, iarasi, dupa Non Farm Pay-roll?

Uinde spuneam. N am spus asta niciodata.
Pentru August spun ca il vreau mai sus la 1.15 dar una e ce vreau si una e ce urmeaza sa fie. Se poate orice dar il vreau mai sus pe euro. Daca azi e sell inseana ca tre sa dau buy la NFP care a iesit peste asteptari de bun pentru dolar?
Astea-s glume de tractorist. :smiley: Dai buy cand e spike down cu motiv intemeiat. Dai tu buy ca sunt sell.

Targetul acum e 1.1 in 60 de minute.

Ah, nu. Zisesesi de saptamana viitoare. My bad.

UIte ce-am spus. Pune-ti ochelari sau dai zoom mai mare :smiley:

Ca sa nu zici ca nu te-am ascultat, am dat si buy, :smiley: