Dezbateri pe teme fundamentale

eurusd
usdjpy
audusd
gbpusd
Etichete: #<Tag:0x00007fa98674e618> #<Tag:0x00007fa98674e4b0> #<Tag:0x00007fa98674e370> #<Tag:0x00007fa98674e230>

Baieti eu cred ca ar fi foarte interesant daca am putea estima lungimea spike-urilor .Ar fi o provocare interesanta pentru un fel de oglinda cu SL rezonabil…ziceam si eu…

Daca lucrezi cu micro-micro loturi (oanda) poti risca 5euro cu sl 5000 de pipsi.

Si profitul cat o sa fie? face o mie in jos faci si tu 1 dolar intr o luna.

Cum sa estimezi asta? Tine de motivul pentru care are loc si ele sunt tare diferite. Sa luam doar asa cele cunoscute.
Spke Up pe trend sell - a fost la euro la 1.05 cu inchidere de pozitii long term. Deci? cum estimezi cat o sa tina, adica pana cand o sa tot inchida astia si cat o sa lase altii sa urce adica sa nu intre contra ijnchiderilor? Greu de spus.
Sau. Spike down in trend down la Euro. Motive - Intrare agresiva pentru a sparge un suport ca mai apoi dupa corectie sa trecem de el linistit pentru ca SL urile tocmai au fost papate si acel nivel nu se mai numeste Suport.
Sau. Tot spike in jos dar pentru motiv intemeiat cum a fost scaderea ratei la euro. Ala nu se mai numeste spike ci inceput de trend.
Sau. Spike Up la Jen acum ceva zile pe motiv ca dubleaza QE BOJ iar mai apoi sa zica ca inca nu e cazul si mai mult, sa vina chiar prim ministru Japoniei la cateva zile sa zica ca scaderea rapida la Jen nu este buna si dureroasa si uite cum spikul la Jen se ofileste si da in trend down.

Cum sa estimezi cand motive sunt nenumarate? Trebuie sa stii motivul si atunci stii de ce si cat tine si daca sau nu se opreste.
In general, spikurile fara motiv sunt cele mai greu de estimat. Cele cu motiv sunt usor de recunoscut pentru ca se stie motivul si deci se intra la confirmare pe directia spikului daca se confirma si cum nu tot timpul se confirma sau mai mult, se infirma motivul spikul ramane neajutorat si cei care l au facut ies din piata si gata cu spikul. Se retrage 100% si chiar mai mult.

Sau spikuri pur tehnice. Se corecteaza cutare pereche la o ratie mare sau se extinde tot la o ratie mare si automatele markeaza profit sau intra, Si uite acolo se face un spike fara motiv. Sunt tot felul de lucruri care misca piata care pare random.
In realitate ia nu e deloc random, se speculeaza locuri, momente, optiuni, anunturi, tot felul de lucruri care apar si sunt sau nu speculate. Chiar simplu schimn valutar la sume mari poate crea miscari asa zis necontrolate, dar daca ai informatia, daca ai lucra intr o banca si ai avea habar de ele, stii sa te feresti daca nu e pe directia ta.

Alt exemplu. Vineri ce a trecut, la 1.09 erau 2 miliarde de parai care expirau la NY cut adica la 5 seara. Pretul se putea sau nu duce acolo si uite ca nu s a dus. S a dus la 1.1. Daca se ducea acolo ce se intampla oare? in cele mai multe cazuri vedem range la 1 minut timp de 20 30 de minute cu volum mare dar pretul mai mult sta pentru ca, unii vand si altii cumpara in volume egale. Asta tine pretul pe loc dar banii foarte multi in perioada asa pe piata. In final, dupa ce se termina problema pretul o ia intr o directie cu sau fara motiv dar cu volum mult mai mic.

Sau, sa luam cel mai cunoscut caz. Francul. Spikul ala a avut motiv initial dar s a extins enorm pentru ca nu erau cumparatori mai jos. Nu prevazuse niimeni ce s a intamplat si deci, automatele nu aveau pe acolo ce sa caute, sub 1.2. Si Spikul s a tot dus pana a gasit ceva cumparatori. Pana s a reglat piata intre ei, dezastrul a fost facut.

Uite azi. In jur de 2 si ceva, a aparut pe surse informatia ca Grecia a semnat cu creditorii si ca povestea e gata. Euro a facut spike up pe trendul de azi de sell. La 10 minute apare un oficial de acolo si zice ca inca nu se anunta nimic azi. Imediat euro a cazut putin dar nu mult iar acum la 3 30 pe SUA au venit prost datele si euro a sarit dar stai, ca ziua nu e gata. la 4 30 vorbeste unul de la FED si la 5 avem iar pe SUA ceva tare. Pe urma, toata seara asta poate fi ceva spike iar pe Grecia pentru ca sa termina o runda de negocieri. Iar sare euro in sus sau in jos in functie de ce zic aia. Si uite asa, toate evenimentele astea produc spikuri care sunt sau nu continuate.

Japanese flow dynamics in the Abenomics era have been Japanese policy-dependent, which is why the BoJ’s next steps remain central to bearish yen views when the Fed is hibernating.

But there are constraints on the BoJ launching QQE3, both political and practical. The political constraint is ongoing negotiations around the Trans-Pacific Partnership (TPP), given US congressional attempts to link fast track authority to measures countering currency manipulation.

And while the G7 have indirectly approved currency weakness driven by domestic monetary policy - they collectively agree that purchasing domestic assets for domestic policy objectives like reflation is acceptable - the distinction between a central bank buying domestic assets (like JGBs though QE) and foreign ones (like the dollar though outright FX intervention) is often lost on the Hill.

JP Morgan views that the Japanese government has prioritised passage of the TPP over an upsizing of QE, at least for the rest of 2015

Sl de 100-500 e rezonabil. Argumentul tau cu riscul de 40% la 500 de pipsi este exagerat. Poti pune sl de 100 sau 500 si sa risti cat vrei tu, 1%, 2%, 5% etc daca lucrezi cu broker cu micro loturi. Asta incercam sa spun. Daca esti bun la analiza fundamentala inseamna ca esti bun la anticiparea miscarilor de sute de pipsi asadar si sl-ul trebuie sa fie pe masura.

Ai spus intr-un post ca de 2 ani le nimeresti cu analiza fundamentala. Daca este adevarat (eu cred ca este) atunci ai fi putut sa dublezi contul cu riscuri de 5% la sute de pipsi mai ales daca piramidai atunci cand aveai deja pozitii pe plus.

Poate si eu exagerez. Eu sper oricum sa reusesti sa prinzi miscarile de sute de pipsi cauzate de fundamental si cu sl-uri mici de 20,50,100 pipsi.

Fii antena. Sigur ca poti sa pui micro dar ce rost are? Exact cum ai spus. Pui SL de 500 cu 5 dolari risc si faci profit 1000 de pips si faci 10 dolari profit. Ce rost are. Am cont peste o mie si deci imi permit un SL de 200 de dolari dar vreau sa fac 500 macar cu risc de 200 alffel nici curentul la laptop nu-l scot.
Dovada cu nimeritul e aici pe forumul vechi. Nu stau sa caut dar de cand m am prins cum e cu Mario cu Ben si acum cu Yellen n am facut decat sa ma uit in gura lor si atat. Rezultatul in schimb nu e minunat, e chiar de 2 lei pentru ca neavand cont serios si mai ales incredere in ce credeam, tot la scalp ma bagam ori rar am stat cu un ordin peste 1 2 zile. Acum de cand am imbatranit, adica de anul trecut mai stau pe long time. Pana acum 2 5 pips erau buni.

Repet. Jocul asta se numeste Risk reward. Cat risti pentru ce profit. Daca risti 2 dolari si faci 4 pe perfect dar ce faci cu 4 dolari o data la 2 saptamani? un pachet de tigari e 3 dolari si un pic. O sticla de Jidvei e tot asa, mai pui o apa, mai pui inca un vin ca merge dupa prima si uite cum sari de 10 dolari pe seara la un sprit. Pai eu sunt om sa beau o data la 2 saptamani, mei? Ce om serios crezi ca sunt eu, :smiley:

Acum serios, calculul il fac acum pentru a trai din forex nu a face poze cu profit sa l pun pe forum. Daca imi iese pasenta trec la cont de 10 mii chiar din Septembrie si sper sa scot de un Jidvei pe seara, c-am asa. Nu? Tu ce mai citesti…:smiley:

ECB’S DRAGHI, IMF’S LAGARDE JOIN MERKEL, HOLLANDE, JUNCKER FOR MONDAY EVENING TALKS IN BERLIN TO DISCUSS GREECE - EU OFFICIALS

Si la astia se lasa cu chermeza. Sa vezi chiolhane dupa ce semneaza. Cine o da masa…

Daca tu reusesti sa scoti de un Jidvei pe seara cu 10 000, TIMP DE 1 AN DE ZILE, esti bun de tot. Eu am 60.000 si abia scot de 4 jidveiuri pe seara in medie. E adevarat ca din ianuarie pina in martie scoteam 10 baterii de jidvei pe zi + cele 3 mese …dar m-am bagat prea tare, si acum daca nu revine la 1,04 …mi le-am pierdut pe toate cele 200 si ceva…si cu ele inchid anul. ( le reportez pentru la anul). La mine e o situatie speciala, fiinca nu ma mai pot ocupa inca 4 saptamini, asa ca am revenit tot la vechea dragoste, anume short EURRON. Cu EURRON imi scot 1 jidvei pe seara, cu 10.000 . Chiar merge, cat ma ajuta swapul.

Referitor la spike-uri, eu am observat ca merge sa ai o pozitie mica, de circa 1:3 , iar la 100-200 pipsi sa piramidezi ( vedeti si voi unde este suportul/rezistenta,…nu aplicati schema Mihai Viteazul). Am vazut ca la o urcare de 300 pipsi, tot avem o corectie de 150. Eu nu prea folosesc SL, pentru ca am grija sa nu ma supraexpun si sa inchid cam tot pe profit…dar asta inseaman sa stau si 1 luna fara sa inchid nimic…

Acum e volatilitate ridicata, iar daca Grecia iese, vom vedea un spike in jos,cat sa ia SL la fraieri, apoi un trend in sus… Pina ce nu vedem 0,5% la USD, nu vedem eurusd sub 1. SA FIE CLAR!. Pun pariu ca 1.08 are inclus 0.25 % in el…

Apropos…iti ajung 100 de jidveiuri pe luna ca sa traiesti?:))

Cum ziceam de piramidari, daca ai pozitii pe plus si crezi ca fundamental mai este motiv sa continue miscarea de la riscul initial de 5% la 500 de pipsi, din miscare de 1000 de pipsi faci 30% nu 10%. Parerea mea este ca si 10% este un rezultat bun. Cat vrei sa faci profit procentual pe an ca sa traiesti din trading? Probabil orice profesionist rade daca ii spui ca vrei sa traiesti din trading facand 1000% pe an. Cred ca majoritatea traderilor care traiesc din asta nu fac mai mult de 50% pe an pentru ca merg cu riscuri mici procentuale. Ar putea sa faca si 200% pe an cu riscuri mai mari dar asta i-ar face vulnerabili, ar putea pierde tot la o situatie rara gen “black swan” (vezi Taleb) (presupunand ca sunt pe spot nu pe optiuni unde ai risc fix). Daca lucrezi cu sl de 500 de pipsi riscand sub 5% cand vine cate un tzunami neprevazut de mii de pipsi fie de la o banca (vezi Elvetia) fie de la alte catastrofe naturale sau premeditate, ramai in joc, nu falimentezi. Daca ai sl de 20 de pipsi riscand 1% din cont s-a dus contul cand loveste tzunami iar daca e val mare ramai si cu datorii (din nou Elvetia).

Referitor la citit am terminat Currency Wars si am trecut la Death Of Money tot de Rickards. Buna cartea ca si cealalta, chiar si doar pentru cultura generala.

Cat costa 1Jidvei? Multumesc.

Mei, pot sa piramidez eu la 5 dolari de mi iese alcoolul pe nas si to nu ajung la liman. Uite acum m am intors din boscheti si am inchsi o pozitie de 10 dolari alcatuita din:
1 Jidvei dat de mine,
Altul dat de tovarasul meu de trade.
Altul dat tot de mine
Si inca una la pace.
Asta la pace a ramas la mine si ma imprietenesc cu el in timp ce vorbesc, adica scriu.

Sa traiesca domnu Johannis. E cu un n sau doi de n. Cum o fi.

Asa ca, piramidele se fac toamna si primavara zic eu acum Vara se face plaja, se numara sfantii si se fac turnee in Europa cat mai avem liber la vize. Ori, sa piramidez la 5 dolari parca imi pare rau de mine.

Eu am o vorba, ori la bal ori la spital.

Deocamdanta, stau in restauriant. Hai noroc ca nu mai vad tast ee.

Azi am scos si de jidveiul din uichend. Un jidvei bunicel e 18 lei. Mai e si ala cu fanta la 10 lei. Depinde cum nimenreesc.

De ce sa ne traiasca dom’ Președinte. Lasa sa ne traiasca dom’ Guvernator. Eu imi primesc jumate de jidvei de la domia sa …prin swap.

http://www.forexfactory.com/valim1975#17-report

Un jidvei l-am luat la 10 dolari. Dar daca il iei direct de la distribuitor…e mai ieftin. Crezi ca nu iti da??? la 365 de sticle pe an…iei mai mult decit o bodega!!!

14 zile dispar…poate ca nu o sa ma mai vedeti activ…dar swapul tot lucreaza…

Eu am zis 5 dolari exemplu exagerat pentru argumentul tau ca nu poti pune sl de 500 pentru ca risti 40%. Dupa, am insistat cu 5% nu 5$, care la cont de 1000 face de o betie buna :slight_smile:

Am ajuns sa ma citez singur. Se confirma faptul ca orice “recomandare” de la orice banca de la oricine este o mare tampenie

E, stiu ce ai zis, faceam si eu misto. Pana la urma stam cu tontii aici sa facem ceva bani ori conteaza si timpul in care il faci.
Daca incep cu 30% pe an la cont de 1 mie, ies la pensie cu vreo 5 mii si munca de cativa ani buni. Nu prea face.

Asta vroiam sa fac sa ma citez singur. Decizia de a vinde dolari am luat-o acum 5 zile, doar ca azi nu am fost acasa, poftim situatie.

Mda. Deci pana la urma tot timisoara da de baut dupa ce o sa cumpere o fabrica de bere… sau o podgorie…

De ce da de baut si de ce nu stiu si eu :dizzy_face: