Dezbateri pe teme fundamentale

eurusd
usdjpy
audusd
gbpusd
Etichete: #<Tag:0x00007fa9858282b0> #<Tag:0x00007fa985828170> #<Tag:0x00007fa985828030> #<Tag:0x00007fa98582fec0>

Man, am spus ca doar trecutul singur e inutil. Sigur ca piata e ineficienta altfel ar fi neprofitabila. Chiar asta duce la speculatie, ineficienta. Pe urma, noi retailul vedem complet diferit piata sau cel putin marea noastra majjoritate. Lipsa de informare si educatie este problema. Se merge dupa ureche ori tot matematic sunt sanse sa fii exceptia de la regula si sa castigi, ca la loto sau jocuri de noroc.
Deci, reformulez ca sa fie mai clar pentru ca eram sigur ca o sa zgandar ceva: Privesc si la stanga si la dreapta. Doar stanga singura, nu spune toata povestea ori 99% din sistemele de pe net, vorbesc doar de trecut si ignora complet viitorul, incearca doar sa-l prevada fara informare, fara sa ia in calcul datele ce urmeaza, anuntate si stiute.

Daca dai pe youtube si cauti bloomberg terminal ai sa vezi un video de prezentare a platformei, E acolo ai sa vezi ca in timp ce explica nenea ala, apare un countdown cu galben in partea de jos, ce masoara timpul pana la un anunt economic.
Valoarea sau importanta data de cei care au conceput platforma este fara tagada ca fiind foarte important momentul anuntului din moment ce este facut special sa il vezi, sa nu ai cum sa il ratezi.

Asta este diferenta intre noi, retail si cei de meserie, ei cauta sa speculeze ceea ce urmeaza si nu ceea ce a fost. Sigur ca se combina dar directia o iei din viitor si o combini cu trecutul.

Ce facem, stam aici pana Miercuri sau mai urca Dolarulā€¦

Poate poate

A venit Mario sa umfle QE. Saptamana asta devine complicata.

M-a scos si din buy de la 1.06

In momentul asta sunt 2 variante. Ori plecam chiar de saptamana asta spre paritate ori s-a marcat profitul de la 1.05 la 1.15.
Combinat cu sanse de buy la UJ parca as merge pe prima varianta. Deocamdata e neclar.

Pina nu scapam de Greciaā€¦1.113 e targetul. Daca se rezolva cu Grecia, totul merge spre 1.15. Oricumā€¦a luat multe SL-uriā€¦

Grecia tocmai a anunat ca se ajunge la un compromis intr o saptamana. Problema e ca acum 30 de minute a anuntat de la ECB ca va creste volumul QE fata de ce era prevazut. Asta a dus la sell off pe Euro si buy la DAX.
De ce spun ca e complicat de deslusit pentru ca o sa vina FED sa se planga ca Dolarul e prea tare si ca nu le merge economia si uite cum avem razboi pe valute. Daca te uiti la UJ vezi ca e sustinut artificial la 120 deci si acolo se vrea mai sus deci Jen mai slab. Dolarul tocmai a trecut de 95 pe index, nu are vanzatori. Deja miscarea asta anuleaza trecerea peste 1.5 cu tinta la 1.2 la euro si deschide drumul catre 0.80 la Euro dar e un pic c am devreme sa fiu sigur. Avem tot timpul sa intram la vanzare pe euro.

Daca s a schimbat trendul azi am nevoie de o confirmare din succesiunea varfurilor, sa vad ca avem new low si ca indiferent daca iese ceva pozitiv pe euro perechea pica. Deci Euro sub 1.1125 si tot ce vine nu impinge euro prea repede in sus. In cazul asta nu e doar marcarea profitului ci chiar s a terminat corectia la Dolar.

buy rumors, sell the facts.

Eu am atit de multa treaba, incit nu am avut timp de analizeā€¦ duminica, bilantul meu era jalnic: aveam sell eurusd cu medii pe la 1.119ā€¦ asteptam sa mai cadaā€¦ca sa mai scad presiunea. Oricumā€¦iti dai seama ca daca nu cadeā€¦o sa ajunga lejer la 1.144 in maxim 5 zileā€¦adica luniā€¦

Sa fiu sincer, entuziasmul pe euro si lira m-a frapat. Nu e normal ca acum 6 zile aveam 1.117 si vineri aveam 1.146 cred.

Eu nu mai vand decit pe varfuriā€¦fiinca altfel imi iau teapa garantat. Oricum, swissquote da eurusd in sus pentru 1 lunaā€¦dar si ei se pot inselaā€¦

Exact, nimeni nu stie directia 100% asa ca si ei isi schimba predictiile in functie de ce apare. Ori, Ieri a fost un semnal ca ceva pute acolo sus la 1.05, erau prea putini in piata si nu a avut sustinere sa treaca peste, pe urma, azi, inainte sa iasa ECB ne pregateam sa atacam o corectie la deal pentru caderea de Luni dar, ce sa vezi, a venit bomba cu QE. Dax s-a dus in vazduh si euro la vale pentru ca asa e logic.

Euro nu a crescut din entuziasm ca economia e pe crestere, chiar daca este pe crestere. A crescut ca sa avem de unde sa-l vindem ori ma asteptam sa il vindem de mai sus. Azi, ECB a intrerupt corectia brusc.

Ce o sa zica Elena maine? Asta e problema. Asta vreau sa aud maine si deabia dupa ce vad reactia in piata imi pot da seama ce se intampla. Deocamada, Cei care au dat buy la 1.05 au marcat, puteam si eu dar nu ma plang. Acum trebuie sa aflam daca ce se intampla saptamana asta are directie pentru viitor.

In ce masura poate fi influentat euro de ce se intampla in Ucraina daca se agraveaza conflictul si cade de tot acordul de incetare a focului (care oricum nu a incetat)?

Foarte greu de prezis pentru ca nu stiu care este intelegerea de azi. Estul Europei trebuia sa fie neutru si nu e. Acum e Nato aici si nu asta a fost intelegerea acum ceva vreme. Astfel de situatii nu se pot estima pentru ca oricand se poate extinde sau sa se stinga. Poate statutul Ucrainei e deja hotarat si urmeaza doar actiunea.

Ieri

For the month of May and June, ECB will be frontloading asset purchase which means ECB will be buying more bonds while adjusting it for later. Moreover ECB stands ready to increase pace of purchase or extend the purchase target if required

Azi urmeaza FED. Daca nu spune nimic de Dolar continuam ce a inceput ieri.

De ce imi era frica n-am scapat. Avem referire la Dolar. Nu-i directie. De sus trade Mario cu tunurile sa cada Euro, de Jos trade FED sa cada Dolarul.

Ma duc la un vin ca pare mai interesant acum.

A strong dollar was one reason other committee members thought recent weakness in economic growth could persist FED

Urmeaza Vineri ceva comentarii de la FED iar si ceva date tot Vineri. Pentru mine e gata saptamana. Stau pe bara si trag un spritz.

Tu cu spritz-ul si eu cu pipsiiā€¦verzi ca dolarii,bineinteles,nu te speria,inca nu am aj la mc.

Am spus eu ceva de mc? ma confunzi. Eu am zis sa mergi inainte.

Existing home sales in 6 minute iar mai tarziu vorbeste Draghi.

Existing home sales unexpectedly fall in April.

BOJ nu mai vrea sa stimuleze. Gata. Range la Jen iar. 120 sa traiasca.