Dezbateri pe teme fundamentale

eurusd
usdjpy
audusd
gbpusd
Etichete: #<Tag:0x00007fa984b260f8> #<Tag:0x00007fa984b25f18> #<Tag:0x00007fa984b25db0> #<Tag:0x00007fa984b259a0>

Euro spre 1.15? Corectie sau declin? Cameron a reiesit. S-a incheiat si capitolul asta.

Dupa nfp stim mai multe, deocamdata euro se apropie de zona de cumparare, dolarul e la rezistenta.

Daca nfp iese peste 200…mai cumparam euro? Schimbam trendul la eur-usd? Datele pe euro au iesit mai jos saptamana asta, cu Grecia nu s-a linistit…Oe-ul? Mai scade euro?

Sincer. Nu stiu sa calculez cat tre sa iasa ca sa cumpar. E treaba complicata asta. Eu ma uit la varfuri si la tendinta generala care este corectiva la dolar si la euro implicit. Trendul la Dolar in sus nu e gata doar ca face o pauza si se vede. Acum merg pe asta cu pasi mici din suport in rezistenta. Intrarea mai buna a fost mai jos la 1,06 1,07 pentru 1.15 1.20. Acum intru cu risc minim la ce vine, am avut o intrare la 1180 pe care am si inchis-o. Astept Londra si tot asa. Ar mai fi la 1150 si 1125 intrari de buy cu Sl de 20 si atat. Daca pica, intrarea a fost ieri la 12 cand a picat. Acolo m a scos din sell si n am mai intrat ca era prea tarziu mai jos.

Nu pare sa fie de long inca, fiind si sfarsit de saptamana.

eu am luat acum long la 5 30. Am facut 40 dimineata si ii risc acum pe o eventuala urcare, adica risc cat am luat.

Chiar daca e week-end, short GBPUSD cu volum mic. eu mizez pe un 1.533 in maxim 3 zile. va fi un week-end cald la ei… alegerile sunt indecise…

Am avut si eu short pe lira dar s-a inchis la break eaven pe la 1.5455.

Esti in general long pe dolar sau doar fata de lira?

18:42 (UK) PM Cameron reappoints Osborne as chancellor following the Conservative electoral victory - Source TradeTheNews.com

Pentru mine e destul de clara Lira.

Face guvernul singur dupa multi ani de coabitare. Asta clarifica treaba.

The Conservatives’ victory means they will be able to govern without the need for a coalition or a formal agreement with other parties. BBC

While the NFP suggested underlying strength in the economy at the start of the second quarter after a bad stumble, wage growth was tepid and March payrolls were revised downward, leading financial markets to push back rate hike bets. Reuters

N-avem in Iunie, poate in Septembrie. Short Dolar.

Acel push back pentru pariurile pe rate hike mentionat de tine se vede pe dolar fata de cad si jpy. Inexistent fata de chf (deocamdata) unde a continuat sa creasca iar fata de euro pare sa existe o anumita incertitudine. Nu ma pot arunca la buy eurusd inca. Corectia pe eurusd (presupunand ca e doar corectie) poate continua. Sper sa prind trenul dar deocamdata nu pare pregatit sa plece… in sus.

“The City will no doubt welcome what is expected to be a more business-friendly environment
A clear outcome and a level of continuity is certainly a positive thing for the U.K. economy.”

Pe langa optimismul pentru economia UK, a mai pus pe masa Cameron si referendum pentru Brexit. Intr-un articol mai vechi am citit ca unii spun ca iesirea ar ajuta economia UK cu peste 1 miliard de lire. Nu cred ca toti vor fi atat de optimisti in privinta scenariului.

“The run-up to that referendum alone risks chilling investment and a so-called “Brexit” would jeopardize U.K. Plc’s access to a market of 500 million consumers and the City of London’s status as a global financial hub.”

Totul tine de sistem. Urmează vara. Volatilitatea scade numai bine de scalp. Ca sa dau buy la dolari vreau sa îl văd cât mai jos. Cum euro contează cel mai mult în index el trebuie sa urce. Urmează lira.
De 2 ani le nimeresc pe euro Și dovada e aici pe forum. Așa ca eu zic Euro la1.2 pana în August ca sa luam dolarul la vale penrru Septembrie. Ca nu e 1.2 și o fi 1.18 ăsta e. Nu sunt mafalda dar pe acolo.
Rămân long de la 1.06 pentru mai sus puțin.
Iunie și Iulie nu intra în calcul pentru schimbarea corecției pe dolar.

CFTC speculators cut their net USD long positions to the lowest level since mid -September 2014

1 miliard de lire e putin fara de cat pierd. Trebuie privit din mai multe perspective. Primul lucru sunt taxele de non Euro.
Cand calculezi costul iesirii, nu pui doar avantajele ci si dezavantajele.
Merg 100% pe referendum ca UK ramane in UE. Fac pariu pe ce vrei tu.

Nu cunosc situatia. Nu mi-am facut temele. Am stat departe de lira pana azi.

La prima vedere tind sa cred ca e curajos filmul si poate ca are dreptate cine l-a facut, dar sa analizam putin.
Se vede ca e facut cu buget, cu bani, deci s-a investit in el. Cu scop caritabil? De a ajuta lumea sa priceapa cum merg lucrurile?
Eu nu cred. Faci caritate in doua situatii, cand esti scutit de taxe daca dai, si daca ai in interes sa te vada al de Sus.
Asa ca, eu vad serialul asta cu scop pur comercial care isi doreste sa ce, sa imulteasca banii investiti. :smiley: tocmai ceea ce huleste in mesaj. Se vede la final cine.

Acum vine si intrebarea pentru cunoscatori: Merita acum sa investesti in aur?

Nici mie nu imi inspira incredere omul desi nu ma pot pronunta daca informatia este 100% corecta. Eu ma uitam la clipuri cu Rickards cand mi-a aparut asta la recomandari. Se pare ca el e de acord cu toata povestea.

If the Chinese fix becomes a success, it could add to the pressure on the London benchmark, which is used worldwide by producers, refiners and central banks to price holdings and contracts, although the two could exist side-by-side.

Interesanta treaba.