Dezbateri pe teme fundamentale

eurusd
usdjpy
audusd
gbpusd
Etichete: #<Tag:0x00007fa984de2d28> #<Tag:0x00007fa984de2be8> #<Tag:0x00007fa984de2a08> #<Tag:0x00007fa984de28c8>

Si ce spread ai la coroane

Scuze ca nu am ami intrat. Raspund acum.

Germania nu putea sa bage un QE tocmai din cauza faptului ca ei au industrie clasică. Practic, in cazul in care ar pompa bani, DOAR IN FOREX, pentru ca asta era problema de rezolvat, ar fi cazut pina al subsol in momentul in care trebuia sa extraga acei bani. Daca aveam un selloff pe marcă, atunci banca Germaniei ar fi fost in corzi, fiinca cresterea indicelui DAX este invers proportionala cu puterea monedei. Poate nu stii, dar DAX-ul este unul dintre cei mai brutali indicatori, el creste necontrolat, iar cand corecteazaā€¦cade de nu se mai opreste ( 1300 de puncte( adica 10%) X 100 pipsi doar saptamina care a trecut), față de o crestere normala de 3400 puncte pe an.

Practic, marca ar fi evoluat ca si aurul.

Chiar vreau sa te contrazic cu privire la cine pica in criza: intotdeauna va pica cel care produce, nu cel care distribuie sau cel cu banii. Deci, in criza mai repede pica Germania decit Romania. Voi nu ati vazut ca Ungurii nu au mai deschis ciocul de vreo 5 ani??? De ce credeti ??? Nu mai au bani, fiinca economia lor a fost afectata destul de rauā€¦fiinca produceaā€¦

Inainte sa le fie taiata Grecilor o parte din datorie, am vazut un studiu interesant,care concluziona ceva de genul : Grecia nu este legata de Germania, ci de Franta, care nici ea nu e legata de Germaia. Veriga slaba in acest joc era Italia, care era strins legata de Franta, dar de care Germaia este dependentă. Atunci, in caz de faliment al Greciei, cel ma irau era lovita Franta ( avea 3 banci supraexpuse pe Grecia), (si presedintele ECB era Trichet- francez) iar daca Franta ar fi incetinit, Italia era urmatoarea pe listaā€¦iar dupa ei pica Germania. Germania exporta multe lucruri care se cer in restul Europei, dar in Germania gasesti o groaza de produse Italienestiā€¦care sunt mult mai bune si mai ieftine decit cele nemtesti. Nu stiu daca stiti, dar injectiile Diesel facute de Bosch sunt bune de tot, dar cele Magretti-Marelli sunt și mai buneā€¦ Opel foloseste peste 3/4 injectii Marelli, desi Bosch e mai aproapeā€¦ dar e mai scumpā€¦fiinca sunt nemtiā€¦

Concluzia: Germainia singură , ca si Elvetiaā€¦nu prea poate sa introduca QE. Asta eā€¦nu e vina lor ca sunt diferiti de restul

Niciodata n-am reusit sa inteleg care e treaba cu bondurile si in ce fel afecteaza pietele financiare ā€¦

Imi pare rau dar si eu sunt afon in povestea asta.

German Bund yields recorded on Thursday (sapt. asta) the biggest two-day jump seen since the darkest days of the euro zone crisis in 2011, as poor market liquidity exacerbated the impact of data confirming the euro zone had ended four months of deflation. Reuters

The euro slid 0.2 percent to $1.1196, after earlier hitting a two-month peak. The euro has been aided recently by a surge in German yields as fears of deflation in Europe have eased CNBC

http://www.ft.com/cms/s/0/f297129a-ee7b-11e4-88e3-00144feab7de.html#ixzz3YyI5I7lv

Typically, higher economic growth and inflation expectations push up yields. So rises in Bund yields could be a sign that QE is expected to succeed; US Treasury yields rose when the Federal Reserve launched QE. More turbulence, however, would heighten fears of a disruptive sell-off.

Stiu doar ca pe ele se joaca soarta unei tari daca vrei sa dai cu ea de pamant :smiley:

Asa e. Daca nimeni (tara, grup de tari, etc) nu e dispusa sa-ti cumpere bondurile emise te baga in falimentā€¦
Cam asa cevaā€¦

Aici e teoria conspiratiei la ia acasa. Ca sa ai prieteni, te indatorezi la ei, le dai ceva cascaval si iei iti dau prietenia la schimb. Alftel, daca un grup de prieteni la o petrecere li se pune pata pe unul, il toaca marunt chiar aici, la imprumut. Degeaba vrea el sa se devina prietenul grupului, ca grupul nu vrea sa dea decat la dobanzi mai mari. De ce sa nu vrea, pentru ca vrea mai mult decat se ofera si ca sa ai prietenia grupului si sa ai si bani dai ce cer ei pana la urma sau cauti alt grup cu bani. Alt grup zice si el ca vrea ceva mai mult ca sa te imprumute si tot asa. Atat cat esti mic si bei laptic, tre sa ai prieteni care sa ti dea cu imprumut ca sa fie prietenii tai.

Sa zicem ca nu vrei sa iei cu imprumut sau ca vrei sa ti platesti datoria si sa dai tu cu imprumut. Parca am mai auzit asta undeva si mai si stim ce a patit. :smiley:

Mda, nu se cade sa iti scoti capul din blocul comunist si sa incerci sa faci pe Evreul. Pentru asta exista FMI etc :smile:

Nu este atat de mare incat sa ma sperie. Spreadul este de 50-70 in conditiile in care volatilitatea medie usdnok din ultimele 10 saptamani este peste 1300 pe zi. Din alta perspectiva spreadul era sub 0.07% la 7.5 iar perechea a crescut aproape 1% vineri si poate sa continue. Volatilitatea medie este de 1.78% pe zi.

Pozitia este asigurata. Imi place sa diversific si sa incerc sa intru pe termen mediu si lung, ramane de vazut daca schimba astia dobanda saptamana asta.

Mi-a placut apropoul cu Sisif.

Nu mai stiu cum am dat de el, un interviu scurt despre Grecia si scenariul falimentului.

Ne apropiem de long doar ca nfp bate la usa. 1060 1025 0965 intru long cu target 1.1500 doar ca nu stiu cand o fi bine sa intru, pana la nfp sau de luni in colo :rabbit:

De vazut ce zice Yellen maine. Eu am stat deoparte desi probabil se putea intra azi la trade balance.

azi am pierdut 10 dolari. am crezut ca se duce mai jos initial dar s a corectat prea devreme si m a scos. Acum, nici nu am intrat long la 1065 ca e saptamana asta cu nfp. Sper sa se intoarca la 1.10 pana Vineri, oricum sunt pe scalp zilnic la ce vine.

http://t.co/D8nkB1k4R8

Ce-ar fi sa ne vedem la 1.15 de nfpā€¦

15:15 *(US) APR ADP EMPLOYMENT CHANGE: +169K V +200KE (lowest since Jan 2014) -
Prior revised lower from +189K to +175K

Components:-
Small businesses: +94K v +108K m/m -
Medium businesses: +70K v +62K m/m-
Large businesses: +5K v +19K m/m -
Goods-producing sector: -1K v +5K m/m-
Service-providing sector: +17K v +184K m/m (64th straight month of increases) -
Construction +23K v +17K m/m- Manufacturing -10K v -1K m/m - Source TradeTheNews.com

E prima oara din Octombrie cand euro face 25% corectie in sus. Tre sa bem :smiley:

Sell GBP - UK Elections

The two major parties (Conservatives and Labour) are neck and neck and it seems there will be no clear majority in parliament. This uncertainty may provide selling opportunities on the GBP. Movements in the pound are exceedingly difficult to predict lately and as such we will be watching from the sidelines until closer to the UK elections result. The bias is to the downside!

Adica sell GBP contra safe havensā€¦

11:28 [GBP/USD] GBP currency weaker as polls open in UK - dealers -

Election Day in the UK brings lot of uncertainties into focus with the coming weeks likely to be full of politically chaos.

• Dealers noting that the situation would likely weigh upon the GBP currency.
  • Some expect GBP/USD could move back below the 1.50 handle as a result (last at 1.5175) - Source TradeTheNews.com

Aceeasi duda a fost si acum 2 saptamani cand toti vedeau lira la 1.4 si a ajuns la 1.55 :laughing: imediat dupa ce ā€œanalistiiā€ au aruncat-o pe piata. Vai Vai, ce ne facem, sa vindem lira si uite cum s-a dus in sus.

La asa evenimente, stau pe bara.

Uite ce inseamna sa te iei dupa ā€œanalistiiā€: luā€™ peste prajit. Cu o luna inainte toti spuneau sa ne pregatim sa vindem lire. Cu doua saptamani inainde aveam si target, 1.4. pana si ieri, au aparut tot felul de ā€œprezicatoriā€ care iar dadeau sell la lira ca recomandare.
Azi, avem 1.55 . Industria asta e plina de analisti ā€œcare stiuā€ si din marinimia lor, ne dau si noua, gratis, tinte ā€œprofitabileā€. :smiley:

Singura si unica metoda sa prezici directia la lira in perioada asta era sa te uiti la sondaje, sa ai habar de directie in functie de cine iese, sa te uiti in ce directie se speculeaza si atat.