Vamist

Despre Vamist

Nu am gasit alt topic in care sa scriu asta. Vroiam sa pun un replay in topicul in care vorbea Stefan despre schimbarile recente, dar se pare ca nu pot posta acolo.
Intru pe aici din 2005. Cu pauze dar mereu revin. M-am suparat la un moment dat si am plecat. Chiar am spus niste lucruri pe aici pe care le regret. Am zis chiar ca nu o sa ma mai intorc si am trecut prin multe alte forumuri de afaceri si investitii, atat de la noi cat si de afara. Si uite asa am ajuns la concluzia ca imi place locul asta, cu bune si cu rele. Desi spuneam prin 2011 ca aceasta comunitate o sa dispara, uite ca suntem in 2015 si tot aici scriu. Dupa mine au venit si altii care au spus acelasi lucru. Sper sa realizeze si ei ca vamist nu e un loc chiar atat de rau.
Am inceput o afacere cu informatii luate de pe vamist, pe vremea in care nu era un forum exclusiv forex. Acum traiesc si imi intretin familia din afacerea inceputa atunci. Din cauza asta, multumesc @Stefan si multumesc voua, comunitatea vamist!

2 Likes

:beers: iti multumesc si eu pentru ca ai scris aceste randuri! Chiar conteaza mult pentru mine si sper sa conteze si pentru altii

Poti fii un pic mai explict referitor la afacere? Nu detalii, dar sa ne putem face o idee despre ce este vorba- bine inteles daca se pot oferi acele informatii.

Astept…

Este vorba despre o firma de software inceputa in 2006. Atunci faceam un soft de contabilitate in foxpro singur si acum fac aplicatii mobile cu 10 oameni. Nu e o afacere mare dar sunt multumit. Pot sa intreb tu cu ce te ocupi?

In afara de investitii in forex… momentan mai nimic. Oricum din puctul meu de vedere in ROMANI nu merita sa faci nimic in urmatorii 100 de ani in domeniul afacerilor.

Se poate sa fiu infectat cu prea mult “OCCIDENTALISM” si sunt cam in incapacitate de adaptare.

Eu consider ca daca forexul este privit ca AFACERE, se poate transforma in AFACERE. Inca strang documentatia necesara demonstratie !

Nu stiu daca raspunsul dat te-a lamurit sau te-a bagat in ceata…

1 Like

De fiecare data cand platesc impozite sau vine controlul si imi scoate din cheltuieli am acelasi sentiment ca si tine. Insa cand ma uit in urma la ce am realizat imi dau seama ca pana la urma a meritat. As vrea si eu sa fie un mediu mai prietenos pentru cei care doresc sa faca o afacere dar comparand cu varianta de a fi angajat sau cu celelalte variante pe care le aveam, sunt bucuros ca am mers pe calea asta.
Sper sa continui sa documentezi incercarea ta de a trata forexul ca pe o afacere. O sa te urmaresc cu interes si iti doresc mult succes!