De unde ar trebui sa incep?

Buna tuturor, numele meu este Dorin si sunt nou pe aici si intr-ale Forexului :slight_smile: Am descoperit piata forex la un curs de economie de la facultate si mi s-a parut interesant subiectul asa ca am decis sa-l aprofundez in speranta ca-l voi intelege mai bine. Si asa s-a intamplat, am cautat pe net surse de informare, website-uri, brosuri, carti etc. si am luat-o pas cu pas in mod autodidact pentru a incepe cat mai curand tranzactionarea pe un cont demo. Dar, cum ma aflu la inceput, am dat de tot felul de “obstacole” ca sa zic asa.

As vrea sa fiu day trader, sa nu tin pozitii deschise peste noapte pt. ca poate nu as dispune de foarte multi bani de tranzactionat la inceput ca sa fac fata dpdv financiar unor schimbari bruste ale pretului. M-am gandit sa risc 2% din capital la fiecare tranzactie si sa folosesc un leverage de max. 1:20, cel putin la inceput. Pt. stabilirea trendului general ma voi uita pe H4, H1 iar pt intrare voi folosi M5. Ca si indicatori: PSAR, MACD si RSI. Voi tranzactiona majorele, in mod special EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY deoarece sunt mai volatile si as avea destule oportunitati.

Cateva intrebari pt voi: Care este rutina voastra zilnica? Care ar fi cele mai bune surse de stiri pe care le pot urmari in functie de impactul pe piata? Din experienta voastra, este adevarat ca cel mai volatil moment al pietei pe timpul zilei are loc cand Londra se suprapune cu NY?

Si mai am destule, dar le tin pentru mai tarziu :slight_smile: In principiu, care ar fi cele mai importante sfaturi practice pe care i le puteti da unui incepator? De ex. nu folosi X indicator, foloseste Pivot Points, sau pune SL la x pips distanta de entry etc, ceva de genul. O seara faina tuturor va doresc.

Cu respect,

Va salut cu respect stimate domn!
Va sugerez sa incepeti cu acest seminar (necesar cunostinte limba engleza peste nivel mediu):

Cu 100$ poti tine pozitii deschise si o luna de zile.

Pentru levier 1:20 ai nevoie de muuuuuulti bani. :grin:

Mai intai trebuie sa inveti notiunile. Ce este levierul, de exemplu. Nici masina nu o poti conduce daca nu stii ce este volanul, cutia de viteze, pedalele, etc.

Dupa ce inveti toate astea incepi cu analiza tehnica ca e mai usoara. Aia fundamentala e grea, chiar daca faci economie la facultate, mai ales ca tu vrei sa fii day-trader deci n-ai nici o treaba cu analiza fundamentala. Dupa ce o sa pui pe grafic toti indicatorii de pe internet si o sa verifici toate patternurile, suport&rezistenta, etc. o sa vezi ca ai pierdut o gramada de timp. Nici un indicator si nici un semn nu iti zice mura in gura “deschide tranzactie aici, inchide aici” si gata profitul. De-abia atunci va incepe chinul tau, descurajarea si in final abandonul. Aici este punctul culminant, daca mergi mai departe sau o lasi balta.

Totul este relativ in viata iar forexul nu face exceptie. O sa inveti ca trebuie sa aproximezi foarte foarte mult. SL nu pui la x pipsi ci “undeva in zona aia” si ii dai lui “x” o valoare aproximativa. La fel si cu TP-ul. Iar cand o sa vezi cat de des iti atinge SL-ul, o sa renunti la el.

In principiu rezumatul e simplu: vrei sa scoti bani din evenimentele care se repeta. Deci ce ai de facut? Te apuci sa observi ceea ce se repeta. Nu zic sa nu folosesti indicatori, si eu folosesc, insa trebuie sa intelegi ca toate semnalele sunt relative, aproximative. Toate semnalele indica TENDINTE nu certitudini. Problema ta este sa aduni cat mai multe semnale pentru ca aproximarea directiei sa fie puternica. Acuma, nu ti-as recomanda sa te iei dupa semnalele gasite pe internet ca pierzi mult timp. Trebuie sa iti construiesti propriile tale semnale. Inventate de tine, observate de tine. Pentru ca in forex semnalele publicate EXPIRA. Poti sa reusesti doar cu semnale originale, construite de tine personal.

Desigur, trebuie sa ai in vedere si partea probabilistica a “jocului”. Avem 2 rezultate posibile: in sus sau in jos. Deci ai 50% sanse sa urce si 50% sanse sa coboare. Asta este singura certitudine, fiind si cea responsabila de existenta tuturor tipurilor si dimensiunilor valurilor.

Deocamdata atat. Pe masura ce iti construiesti propriile tale semnale si te arzi de cateva ori vei afla si alte subtilitati.

multumesc frumos, o sa-l parcurg astazi Nu este problema cu limba engleza.

Chiar am observat asta, totul este relativ si in forex, de la trader la trader. Referitor la semnale de pe internet, nu doresc sa ma iau dupa ele, cel putin la inceput pana imi stabilesc planul si sistemul de trading pe care sa le testez ceva timp pe demo si sa vad cum se misca. Daca totul este bine, o sa incep cu o suma mica pt. a vedea cum este si pe live. Multumesc pt informatii, spor la pips!

Incepe de aici : www.babypips.com/learn/forex

:smiley:

Anton Kreil are cateva idei pertinente despre brokeri si ‘educatori’ insa eu l-as fi privi cu prudenta din cel putin 2 motive:

1. isi face in acest fel reclama la propriile sale cursuri (foarte scumpe si semi-inutile pentru un daytrader, le gasiti pe torente si dupa ce pierdeti 20 de ore vizionandu-le o sa aflati de ce sunt inutile :slight_smile: ) si

2. metodele de tranzactionare ale unui trader institutional de stocks si commodities, ca el, n-au aproape nicio treaba cu un trader retail de forex. Dar e spumos si amuzant cand injura brokerii. Recomand si documentarul in trei parti facut de BBC cu Kreil si van Dam, desi nu inveti nimic din el afli ca e greu sa fii trader. Se gaseste pe youtube la liber.

1/20 leverage + 2% risc capital suna perfect dar numai in carti.
Daca ai o suma mica va trebui sa incalci putin regulile daca vrei sa merite raportul efort/profit. Un leverage mai mare ar fi mai potrivit.
Daca vrei doar sa te antrenezi, e ok.

Dimpotriva, el e cel mai avizat, daca se poate spune asta, sa nu uitam ca a fost printre cei mai buni cu Goldman Sachs, a vazut tot ce se putea vedea. Isi face reclama intr-adevar demascand totodata si tot ce e rau in domeniul asta si asta spune despre el cat e de cinstit - putini fac asta, sa stii.

Iarasi, urmariti-l pe Anil Mangal pe youtube (https://www.youtube.com/channel/UCmvABDWwbqRvh0QGAf-86_Q) - a rafinat structurile de tip Elliot si are cea mai mare comunitate de traderi si coach din domeniu, peste 700 de membrii), il gasiti pe facebook ca Prowavetrader (https://www.facebook.com/ProwaveTrader/), a fost cel mai bun trader de pe Tradingview, nimeni n-a reusit sa il ajunga in performanta).

Anton Kreil e pe fundamental iar Anil Mangal e pur tehnic.