De peste cați brokei am dat in sfârșit mi am găsit unu bun si corect reglementat

Domnule “valim1975”, va rog sa-mi permiteti o corectie. In limba romana nu exista cuvantul “fiinca” fiindca locul este ocupat de “fiindca”. No offense, please!

Salut!sa ma bag si eu putin in seama si poate ma ajutati cu vreun sfat .

Tranzactionez si eu de vreo 2 ani cu activtrades in Italia si am cam inceput sa recuperez pierderile ba chiar sa castig putin ,nu cred ca cifrele au relevanta .acuma faza e in felul urmator :aici taxarea e la 26% si nu prea i-mi convine :slight_smile: asa ca ma gandeam sa deschid cont in romania si dupa o cautare scurta am dat de ei (activ)si aici .Deci caut un broker cu spread bun si serios la retragere ,in ultimul timp lucrez cu putine instrumente : ,gbpusd,dax(cfd), usdjpy usdcad si cate o data eurusd .fac intre 10 si 30 operatii pe zi . multumesc anticipat pt sfaturi .

ps: nu va luati de gramatica mea ,eram praf inca de pe bancile scolii,dupa 16 ani de strainatate sigur nu s-a imbunatatit :slight_smile:

26%? Si eu credeam ca 16% e nesimtire crasă. :joy:
Cred ca poti sa iti deschizi cont in Romania si sa tranzactionezi in Italia dar profitul il declari la tine in Italia nu aici. Deci nu scapi de cei 26%. Dar poate ma insel. Intreaba-l pe @valim1975 , el are profit dovedit pe aici si daca nu ma insel si @ovidiubenone deci au avut treaba pe la finante.

Problema este destu lde delicata:

1. daca te-ai inregistrat cu rezidenta din Italia, nu ai ce sa faci. De anul acesta ( nu stiu daca si pentru 2016) a intrat in vigoare o directiva europeana cu privire la spalarea banilor, iar autoritatile pot cere informatii despre tine in toata Uniunea. Deci, daca detii rezidenta in Italia, muncesti si platesti taxe acolo…sunt sanse mari sa trebuiasca sa platesti taxe acolo.
  2. Britanicii sunt foarte tipicari si iti cer si al 2-lea document…gen permisul de conducere, iar daca ai trimis tot ceva din Italia…fii sigur ca …acolo platesti.
  3. daca banii au plecat din Italia…nu mai continui…
  4. cel mai sigur este sa intrebi un consultant fiscal din Italia…care te va indruma cel mai bine cum sa faci.

Acum, sa iti mai spun si reversul medaliei : daca declari adresa din Romania si uiti sa declari, ANAF-ul iti trimite el declaratia de impunere…daca afla de venit. Asa a patit un prieten dintr-un grup de forexisti… Chiar si el s-a mirat ca nu a luat amenda sau sa il bage la evaziune fiscala :).

Am si eu cont la Activtrades…si au un card cu care sa poti retrage profiturile. Deci…chiar nu ai card? Daca vrei sa scapi de orice dubiu, deschide un cont pe numele tatalui, mamei, surorii…etc…si platesti aici impozit, iar tu folosesti cardul ca si mijloc de retragere…

Solutii exista…trebuie doar sa le cauti si sa vazi singur care ti se potriveste …

Exact, deschizi contul in Romania pe numele mamei, tatalui, surorii, prietenului, etc. iar tu tranzactionezi din Italia in locul mamei, tatalui, susorii, prietenului, etc. Doar n-o sa-ti ceara dovada ca a tranzactionat mama ta si nu tu. Apoi cand retragi profitul, retragi pe cardul mamei, tatalui, surorii din Romania. Si urmeaza ca ei sa-ti trimita banii in Italia. Acuma nu stiu daca tu platesti inca un impozit in Italia pe banii care ii primesti din Romania.

Activtrades iti pune la dispozitie un card. costa 0.15% sa retragi pe el. Chiar daca va fi pe numele mamei, tatalui…etc…il poate folosi in Italia…doar e in Euro …

Mulțumesc băieți!

Se știe, romanul e inventiv .
Încerc sa raspund:nu am card pt ca pana acum o luna aveam de recuperat (destul de mult )și nu eram pregătit iar când am început eu cu ei nu aveau serviciu ăsta și am folosit un card cu reîncărcare.
E interesanta situația , roman în italia broker englez ,undeva ar trebui sa-mi aleg rezidenta fiscala și sa declar tot acolo …O sa folosim un nume de împrumut ,mai puține bătăi de cap ,am intenția sa plătesc taxe ăsta în cazul în care o sa mai fie câștig :slight_smile:

Pe mine mai mult mă interesa partea cu brokeri,mă sfătuiți? Unu fără prea multe bătăi de cap ,nu am nevoie de nici un serviciu, sa fie serios și cu activ pot sa spun ca i-s ok chiar dacă nu au avut viața ușoară cu mine ,am profitat de câteva ori de "bunatatea"lor și de levier și de alegerile USA …păcat ca am pariat pe Clinton :frowning:
Ps:în Italia Activ oferă spread de la 0,5 pip pt fiber și ninja fără alte comisioane

Eu tot pe Clinton am mers. Dar dupa experienta Brexitului, am inchis tot ce se putea inchide. Povestea e in alt topic…nu o mai repet :). Oricum, atunci a fost pe principiul " prost sa fii…noroc sa ai". Daca aveai SL…ti-o luai . Eu nu am avut…si citeam un articol intens promovat pe facebook al lui Nial Fuller…cum a facut el 500% pe Trump. Eu as fi facut poate mai mult. Dar nu sunt full time trader :slight_smile:

-Am contactat customer service la ICmarkets, si ei zic ca free margin ramane in cont segregat.
-Sunt nou in forex, in caz de o noua recesiune, va fi yenul mai sigur ? Mi-as deshide alt cont in yeni.
-Deasemenea cand as transfera bani-USD intr-un cont de yeni, mi-ar lua comision mare ? Bancile NAB si Westpac, la care are ICmarkets fondurile nu au email, sucursala din UK mi-a dat un numar pe care sa-l sun, da nu stiu daca o sa inteleg aussie language.

Pai daca vrei sa mergi cu ICM din cate stiu eu poti sa faci schimbul valutare la ei, la cursul spot.
Pentru a nu plati taxe babane pe la banci australiene poti folosi skrill si ai comision 0% si la depunere si retragere.

Daca esti prin romania sau stai prin zona euro ti-as recomanda sa iti ti contul in Euro. Dupa cum probabil stii ca BNR nu ste interesat decat de stabilitatea cursului EurRon. Restul doar fac calculele matematice sa le afle(usdron gbpron si altele). Daca faci in alte valute o sa te bucuri cand o sa mearga paritatea in favoarea ta si o sa plangi cand o sa mearga impotriva. Asa cei in mana e si in cont nu mai pierzi pe alte parti

Toti am fost la inceput asa ca intreba nelamurirle, si incercam sa te ajutam.

P.S. Nu stiu care este experianta ta in forex. Dar daca ai mai putin de 1 an iti recomand sa stai frumos pe conturi demo, ca banii din contul real nu o sa faci altceva decat sa ii donezi. A mai fost un viteaz pe aici pe forum care a crezut ca dupa vreo 3 luni pe demo o sa rupa bursa in doua. Intradevar sa pierzi in prima luna peste 40% din cont e o performanta( a lui din pacate)

si admiral markets are birou in romania din cate stiu eu si e bun ca broker. eu am cont la tickmill. dar pentru ca am lucrat in call center international pot spune clar ca serviciile la brokerii externi mai ales de call center lasa de dorit. au angajat oameni care nu stiu engleza practic. nu e singurul broker care face din astea.