De peste cați brokei am dat in sfârșit mi am găsit unu bun si corect reglementat

Din toți brokerii din romania fx pro mi sa părut cel mai bun . Corect reglementat si mai nou cu reprezentanta si in Romania
Vil recomand si vouă. Eu mi am deschis cont si am aproape un an de cand lucrez numai cu ei. Si in sfârșit sunt foarte mulțumit de rezultat . Atenție pentru a lucra cu un manager din biroul roman trimiteți un mail la [email protected] cu nume si nr de telefon si veți fi sunat. Asa am făcut si eu. O zi buna

Xtrade sfaturi păreri?

Sa ne traiesti Introducing Brokere. Hai ca am cheltuit 5 min sa râd de propunerea ta :slight_smile:

1. Te-ai inregistrat doar pentru a pune un mesaj de publicitate. Chiar asa de prosti ne iei???
  2. FXpro nu are birou in Romania. Arata-mi pe site la ei sau la ASF! Tu esti un amarât de introducing broker pentru financier.com, care nu are activitate in Romania (www.financier.com e un site de vanzare…).
  3. Daca ai fi termiant clasa a 2-a la o scoala normala, stiai ca “vil” se scrie cu cratimă! ( pe înțelesul tău…vi-l)
  4. Hai ca iti gasesc eu 2 brokeri de 10 ori mai tari ca al tau…IC Markets ( unde ai spread 0 pe eurusd tot timpul zilei de la noi) si Activtrades ( unde ai asigurare de 500.000 GBP si card mastercard gratis). Nu a trebuit decit sa stiu ce sa caut. Incearca-i …si ai sa vezi ca sunt mai buni ca “Pomul tău Mult Lăudat”.

Asta e omule. Cei 2 brokeri sunt doar buni, nu platesc bani grei pe introducing brokeri … si nu au B-book. I-am studiat si lucrez cu ei…cu sume de peste 50.000 euro…

Nu sunt IB, fiinca pentru un dolar pe lot, nici de o masa pe luna nu imi ajunge :))))).

Spor la treaba omule…si nu ne crede prosti…ca stim si noi sa cautam pe google si sa gasim ce e mai bine…:)))) Frumos era : Sunt si eu IB la FXPro, va ofer conditii mai bune decit cele afisate, daca veniti la mine.
ÎNVAȚĂ!!! ( vorba lu’ Toni Delaco)

Ai cam greșit adresa Nu sunt IB sunt trader si reprezentanta in Romania exista din 2 octombrie la Cluj
Spre informarea dumneavoastră domnule Vali
Referitor la ce spuneți ic Markets=ufx Markets. Adică același sistem si cea de a doua nu am auzit de ea.
Si dumneavoastră puteți sa tranzacționați cu cine doriți. Am făcut doar o sugestie nu iau de prost pe nimeni. O zi buna

Nu putem stii cine a terminat clasa a 2 a sau daca a si trecut pe la școală.

Nu putem ȘTI cine a terminat clasa a II-a… Ați terminat la Chișinău , fiinca la Cluj se invață bine limba română!

În fine, cat timp pe site la ei nu scrie nimic, e cam departe Clujul, iar ASF nu a fost informat. Cel din Cluj e tot introducing broker, fiinca telefonul său nu e dat. De unde stii de biroul de la Cluj? Fiinca e al tau sau al angajatorului tau!

Spre știința domiei tale, IC Markets sunt originari din Australia și au FCA, ca si FX Pro. Ambii folosesc aceleasi platforme de tranzactionare, daca aveați măcar 5 min sa va uitati. Doar ca spreaduri pe EURUSD sub 1.5+0,2 ( comision IB) gasesti la orice broker mare.

UFX e un Bbook din Cipru. Ei folosec Paragon FX ca si platforma, nu MT4 si Ctrader, ca FXPRO si IC. Dar dupa un profan, sunt una si aceeasi firma, normal!!! Cipru e UK …“Cluju e Fruncea”… :slight_smile: Nu te supăra, cine te-a îndoctrinat așa de rău??? Sigur nu unul din Cluj! La ăla cânele latră " No Haaaaaammmmmmmmmm" și i-ar fi luat jumatate din viață să explice !

Ionuț, fii serios! În altă parte, în afară de financier.com si FxPro, ai încercat? Sunt convins ca mai mult de 5000 usd nici nu ai la FXpro…dar te dai mare trader CUNOSCATOR!

Las-o mai moale…Hai ca m-am distrat si mai mult.

P.S. Stii ca biroul din Cluj ține de FXpro Cipru??? De unde este și UFX! Interesează-te inainte sa spui! Am vorbit pe chat cu ei…si daca iti faci cont prin cei de la Cluj, te da catre FxPro Financial Services Limited ,authorised and regulated by the Cyprus Securities and Exchange Commission (licence no. 078/07) and authorised by the Financial Services Board (‘FSB’) (authorisation no. 45052)

Spread 0 la IC Markets? Vreau si eu.

:slight_smile:

La cTrader vad spread negativ ???

Mie imi place titlul topicului. Nu stiam ca exista “brokei” de forex. Iar ala laudat e “unu bun”. :joy:

am văzut unde scrie. nu știu. eu prefer tranzacții fără comision…iar IC are comision.
Dacă vrei , la Activ am un IB în Ro…pe aceștia ii prefer. ai un card sa retragi, gratis la cont de 500 euro…Activ are spread uri cam ca IC…cu vreo 0.2 peste …
IC are o viteza fantastica de execuție…atit. Ăsta e atuul lor…

la ce broker te referi cand spui activ? activtrades cumva?

da. Activtrades. Ei dau card si au asig de 500.000 gbp.

@valim1975 Brokerul ideal inca nu l-am intalnic inca, in schimb o sa ii barfesc un pic pe cei 2 mentionati de tine respective https://www.activtrades.com/en/ si http://www.icmarkets.com

Pai sa ii luam pe rand:
Australienii cu 0 spread ala e bun atunci cand faci scalping ori nu stiu daca e stiulul tau si influenteaza asa mult 1 pip in plus la trazactie, mai ales ca ei iau comision. Pe deasupra trebuie sa platesti sa retragi banii(asta o stiu din experienta), plus ca fiind in afara europei platesti comisionae de transfer( da stiu si de local transfer, ca o folosesc mai multi broker autralieni)

Sa mai vorbim ca ECN e doar praf in ochii? Cand incep sa urce lotii creste si spreadul in ECN si scade si viteza de executie. La fel cum Oanda un market maker are executie de 1 ms in timp ce LMAX care se lauda cu ECN are 4 ms.

Despre englezii tai stiu de la un fost client ca l-au contactat sa o lase mai usor cu profitabilitate, ca altfel il trimite la primbare. Poate s-au dat la brazda intre timp. La ce iti foloseste un card de la ei daca nu prea ai bacomate de valuta in Romanica?

Cat despre garantia marea si tare, pentru brokeri reglementati la ei, cu fondurile clientilor despartite de fondurile firmei, nu sunt singurii care ofera aceasta garantie. (@Tim_isoara daca nu ma insel a profitat de beneficiile despartirii celor doua in cazul Alpari UK)

Eram hotarat sa iti barfesc mai tare englezii dar au spreaduri interesante si executia necunoascuta. Cat despre asigurare nu au reusit sa ma convinga, poate faci un bine si imi explici tu: Daca brokerul nu are voie sa se atinga de banii clientilor prin reglementare, pentru ce ai nevoie de asigurare? Din cate am inteles eu asiguarea e buna doar daca Barclays da faliment.

Poate totusi o sa le dau o sansa englezilor dupa ce ii mai studiez un pic.

Nu insemna ca brokerii propusi nu sunt buni doar am precizat anumite scadente.

Poti sa ne mai spui si alti broker cu care ai colaborat si care i-ai recomanda si altora?

P.S. Nu cred ca acest forum are un profil LINGVISTIC, si nu cred ca este prea util sa faci o intreaga postare bazat pe o gresita utilizare a numarului de “i” sau alte greseli de acesta natura. Apreciem ca tu si restul care aveti o anumita varsta scrieti corect dar asta nu cred ca trebuie facut atat caz.

Ovidiule, brokerul cel mai ok pe MT4 mi s-a parut Axitrader. Am scalpat la greu la ei, si nimeni nu mi-a zis nimic…De fapt, nici la Activ nu mi-a zis, dar au fost altii care au fost avertizati pentru HFT, nu pentru profitabilitate, la Activ. Axi m-a enervat cu faptul ca nu pot da banii decit in banca, DAR NU AM AVUT COMISIOANE NICI LA AXI SI NICI LA IC! Nu stiu de ce comisioane spui…
Asigurarea de 500.000 lire este si pentru banca…si pentru broker. Daca aveai la Alpari un cont de peste 50.000 gbp…te lua bataiala!!!

…si inca ceva:

1. Cand zici ca unul a fost avertizat cu privire la profituri…zici de amicul Abi…??? El face HFT…iar cei de la Activ au implementat un soft anti robot HFT.
  2. Ai verificat si tu care broker are cel mai mic timp de acces? Cauti pe net adresele serverelor de mt4, deschizi un command prompt si dai comanda " ping 《adresa》…si o sa vezi care broker are cel mai mic timp de accesare… la mine a iesit Activ.La tine???
  3. Brokerul meu favorit stii ca e trading212… bulgari si cu FCA, dar nu si pt noi. Acest broker nu il recomand daca nu ai minim 15000 euro depusi. Fiinca ei au pozitia minima 5000, nu poti sa te desfasori doar cu eurusd, care e 2000…

Si eu am colaborat cu Axitrader atat AU cat si UK si sunt ok. Ma refeream comisionul de retragere al banilor, care pe mine ma deranjeaza la brokerii care il percep.

Cat despre functia ping da am folosit-o si de pe vps-uri dar nu iti arata timpul de executie, ci iti arata timpul de cand ai trimis pana a ajuns la ei a fost executat si a ajuns din nou la tine. Daca faci asta la LMAX si bagi o pozitie de 0.01 loti o sa vezi ca executia e mica la fel si spreadul. dar daca vrei sa bagi o pozitie de 50 loti sau 100 timpul de executie se poate dubla dar spredul poate creste si peste 10 ori.

Axi spune ca executia lor indiferent de marimea pozitie executia este aceasi 40-120 milisecunde. In general daca un broker vorbeste romaneste nu ma intereseaza. Eu prin 2009 parca am avut timp de executie si 30 minute. Executia ma intereseaza pentru ca in numite situatii daca pozitia ti se deschide dupa 0.5 secunde in timpul asta pretul poate sari si 10 pipi sau mai mult. Si daca nu lucrezi cu pendinguri te intereseaza daca ce vezi ca pret in platforma il poti si obtine sau vezi altceva cand ordinul este executat.

Cat despre HFT intr-un fel le dau dreptate ca au pus detectoare. Cei de la LMAX de exemplu au spus ca nu incurajeaza News trading pentru ca daca le-ar da voie spredurile pentru restul participantilor la marile stiri ar fii mult mai mari. Baietii cu soft le iau pe cele mici si celilalti le prind pe cele mari.

Cat depsre plasarea de cate 50k in sus posibil sa veri orice GARANTIE in plus ca nu fug nimeni cu ei. Ca vorba aia daca e ceva in plus nu strica dar daca e in minus ai cam vrea-o.

Mult noroc si spor la trading.

P.S. Si asa ca o curiozitate personala:Cate procente s-au adunat anul asta la tine in cont?(Bine asta daca se poate spune)

In cazul Alpari am vazut exact ce inseamna conturi segregate.

1. In cazul in care nu ai deschisa tranzactie banii tai sunt separati de banii firmei.
  2. Dar in cazul in care ai deschisa tranzactie banii tai nu mai sunt separati de banii firmei, sunt la comun.
    Eu aveam tranzactie deschisa. Asa ca banii erau in “pool” adica la comun, cu banii firmei si a tuturor clientilor care aveau tranzactii deschse. Asa ca a cazut si mitul cu conturile segregate.
    Am vazut ce inseamna faliment si asta intr-o tara unde este o reglementare buna, FCA. A durat vreo 9 luni pana am primit banii nu toti inca, diferenta ar trebui sa vina de la FCA. Mai asteptam. Nu vreau sa ma gandesc la un faliment intr-o tara nereglementata sau reglementata slab. Nu cred ca mai vezi banii.
  3. Cred ca o asigurare ar acoperi neajunsurile de care m-am lovit, plus ca mareste suma garantata.

Iti spun. 2016 a fost un an prost de tot. Dupa ce am facut vreo 8000 euro pina in martie, m-a terminat urcatul eurusd la 1.16. Eu nu folosesc sl, asa ca am inchis destul pe pierdere, si nu mai am decit vreo 2000 euro profit, adica vreo 5 %. Daca nu aveam ideea cu long usdjpy, nici banii astia nu ii faceam…asa ca am salvat ceva. La anul nu mai fac aceleasi greseli! Sper!

Acum tot short ești? Eu zic c-o să urce rău. Poate nu ajunge iar la 1.16 dar pentru 1.12-1.13 sunt șanse mari.

Entuziasmul va mai dura cel putin pina se instaleaza Trump. Esti la minime istorice…care or sa mai cada. O sa vezi. Am expunere mica…oricum :slight_smile: