Cum se fura mai modern banii oamenilor

Haideti dragi colegi sa va spun cum se mai fura banii oamenilor, de catre introducing brokeri. Cazul este cat se poate de real.

Unul dintre oamenii de trista amintire din perioada “junglei forex” este Alex Udrea. Un tinerel de vreo 25 de ani, care spune ca are experienta de 30 de ani :slight_smile: .

De vreo citeva luni si-a facut grupul de pe facebook Power Trading Grup. Pe acest grup doar el posteaza, restul sunt doar oameni culesi de pe alte grupuri, bineinteles ca majoritatea sunt novici in ale forexului. El pretinde ca are un sistem de scalping care este profitabil. Tot pune diverse statementuri pe grupul lui. Marturisesc faptul ca, daca statementurile ar fi de pe conturi reale, ar face invidios orice trader, chiar si pe Warren Buffet. Avea profituri de peste 100% pe stiri!

Pe la inceputul lunii august, el vine cu o propunere de a face un fond de investitii, dar banii sa fie pe numele lui, fiinca nu are timp sa faca fondul legal. Eu nu am bagat, fiinca mi se parea dubios, dar au fost vreo 5 fraieri , care i-au dat in total vreo 7 sau 9000 de euro. Postul cu fondul l-a sters intre timp. Cred ca niciunul nu s-a uitat la performante.

datele contului sunt : 616857
parola de investitor : Barcelona2017
server : Swissquote-live1

Dupa modul cum a dat tranzactiile, este clar ca fie acesta e un cont demo, fie si Swissquote ofera conturi de tip P&L, adica …pierderea ta, castigul nostru! Nu ma asteptam ca SwissQuote sa se amestece cu un asemenea specimen, dar nimic nu mai e sigur azi!!!

Va rog sa urmariti performantele contului, pina ce nu va apuca sa ii schimbe parola de investitor. Aceasta este cartea perfecta cu titlul " Cum sa faci praf 9000 euro in 3 zile". Nici nu stiti ce pierdeti!!!

Mai nou, acest specimen doreste sa faca un eveniment in cadrul caruia sa mai faca rost de bani… Deja 15 sunt interesati!!! Va dati seama ca o sa stringa cel putin cati a strins inainte…

Ei…Ce parere aveti???

Traderii profitabili își văd de treaba lor, de tranzacțiile si contul lor. Ceilalți “specialiști”, analiști economici și guru intr-ale forexului își fac fonduri de investiții, vând semnale si predau cursuri pe bani grei.

Foarte corect, asa este.

1. Tepari or sa existe intotdeauna in orice domeniu.
  2. Cei care cauta un “guru” caruia sa ii dea banii pe mana sunt oameni care vor sa investeasca, nu sunt traderi. Sunt investitori, din pacate needucati si naivi, dar asta e deja alta discutie.

Asta chiar e GUR! ( cu C la inceput)

Investitorii se cunosc după investițiile pe care le fac. Cu siguranta nu toți investitorii sunt needucati si naivi. Doar cei care investesc în “guru”.

La un moment dat, si pe mine m-a “abordat” Alex Udrea, pentru a crea continut pe un site de-al lui, unde colabora cu cativa brokeri mai “obscuri” pe sistemul IB insa nu s-a concretizat nimic, pe langa faptul ca tot incerca sa ma convinga sa renunt la brokerul cu care lucram in acel moment, pe motiv ca ma fura la spread, etc…

https://scontent.fotp3-2.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/22014793_10155744120108537_2108333565_n.png?oh=de06de9cc87237ff441ab20e2084a823&oe=59CCBC98

Uitati cum se racoleaza novicii! E de belea omul asta!

https://scontent.fotp3-2.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/22014953_10155743870338537_1878492329_n.png?oh=adae6e88fd31967fcbca121a6785e035&oe=59CD869C

Da’ belea rau! O adevarata masina de facut bani. Si ce istoric mare are, 17 august - 26 septembrie, ooooo.
Hai si noi la seminar! :rofl::joy:

Du-te, si sa ne spui si noua.

Eu pe bune ca m-as fi dus, dar nu locuiesc in Romania. Oricum, omul este dus cu capul bine de tot!

Astept impresii!

AMR 3 zile!

Serios? Nu credeam ca glumele trebuie marcate.

Daca omul e dus cu capul, de ce te-ai duce sa-i asculti aberatiile? De unde stii ca nu cazi in capcana si bagi niste bani?
Pe aceeasi analogie s-au apucat multi de fumat, de droguri, etc. Zici hai sa trag si eu un fum, asa de curiozitate si ajungi sa nu te mai opresti.

Eu locuiesc in Romania si tot nu m-as duce. Timpul e pretios si nu merita pierdut pe orice. Daca esti curios sa asculti aberatii, este oferta destula la TV, Antena 3, Wowbiz, Xtra Night Show, etc.

Din 20 care zic “Eu pe bune ca m-as fi dus” si chiar se duc, se gasesc 1-2 sa bage bani. Deci omu’ nu e chiar dus cu capu’ daca face bani, chiar si in felul asta.

Nu m-am gandit la asta.

Eu am spus doar cu scopul de a vedea ce aberatii spune. In nici un caz sa iti bagi banii! Daca vrei sa iti pirezi banii, mai repede risti intr-o schema piramidala cu Bitcoin,care este la inceput si ai sanse mari sa iti plateasca, decit sa ii dai lui Udrea.

Daca vrei sa iti calesti rabdarea, taria de caracter, perseverenta si puterea de a spune “nu”, ai nevoie si de astfel de episoade. Marketingul este o arma puternica, iar daca te inveti sa mai spui si nu, esti un om pregatit. Parerea mea.

Poate o sa aflam daca isi baga cineva banii la fondul lui. Oricum, nu cred ca va obtine autorizatie de la ASF…

Daca nu face fondul legal, ce te face sa crezi ca o sa ceara autorizatie de la ASF? :joy: