Comportamentul Lirei Sterline zi de zi GBP

gbpusd
Etichete: #<Tag:0x00007fa986749e60>

De acord cu cele spuse mai sus, tranzactionare “fara risc” este ceva ce mintea umana NU poate cuprinde/descifra, ceva cu mult mai greu de cuprins/descifrat decat ecuatia lui harristeeter…

Platforma Oanda fxTrade v20 ne calculeaza riscul asumat clipa de clipa : Half of your Margin Used divided by the Margin Closeout Value. The closer this percentage is to 100%, the closer you are to a margin closeout.

Risc zero = Margin Used zero. Nicio tranzactie deschisa in acceptiunea Oanda a riscului asumat.

la unii brokeri margin used zero nu inseamna neaparat zero tranzactii deschise. Unii iti aloca marja 0 pentru doua pozitii contrare cu acelasi volum.

hater
A person that simply cannot be happy for another person’s success. So rather than be happy they make a point of exposing a flaw in that person.

Hating, the result of being a hater, is not exactly jealousy. The hater doesnt really want to be the person he or she hates, rather the hater wants to knock somelse down a notch.

Cred ca a fi hater si a da dovada de scepticism sustinut de argumente decente, sunt lucruri diferite, mai ales atunci cand presupusul succes nu este probat/demonstrat.

Probabil ca sunt cazuri in care nici scepticismul acela nu este justificat, si atitudinea ostila fata de o idee sau teorie, este pur si simplu izvorata din prejudecati si sisteme de credinta rigide (cazul celor ce practica medicina traditionala cu o atitudine ostila fata de cea holistica) dar nici asta nu se poate incadra dpmdv la “hating” ci mai degraba la minte ingusta.

Acuza-ne de o minte ingusta daca vrei, e dreptul tau si poate ai dreptate, dar hateri nu suntem… :slight_smile:

Rar am intalnist traderi care detesta succesul altora sau care le doresc raul (in trading) altor traderi; dar am intalnit foarte multi care sunt satui de cat bullshit se debiteaza pe forumurile de trading.

In zece ani de trading inca nu am vazut macar un trader acuzat de bullshit sau pur si simplu vise naive, care sa vina cu un statement pe doi ani si sa le dea peste nas la restul, dar asta poate pentru ca sunt prea ocupati cu iahtul, sampania si caviarul.

Lira se va deprecia foarte mult, inca e foarte ridicata ca valoare cand scriu aceste lucruri - 5.19xx. Nu vreau sa scriu ce valori caci am deja un deja-vu cum vor degenera lucrurile fiindca oamenii nu pot accepta ideile radicale/socante/catastrofale. S-a mai intamplat, atat va spun - nu tineti lira ca moneda de refugiu ori ca hedge pentru inflatie!

Dacă zici ca se va deprecia foarte mult cred că te referi la grafice mari, weekly, monthly. Totuși n-am înțeles ce înseamnă 5.19xx.

Asta cu deja-vu este si la mine. Si e legat de Brexit. Prea se induce frica vis-a-vis de acest proces. Ieșirea din UE este prezentată ca o catastrofa, o calamitate fără precedent, de parcă UE este Dumnezeu. Aceeași propaganda a fost si la SNB si s-a întâmplat tocmai pe dos.

Eu văd pe graficele monthly o apreciere a lirei pe toate paritățile pe care le-am verificat. De exemplu EurGbp se întoarce la 0.7 în vreo 2 ani.

5.19xx.este cursul BNR al GBP…

Chiar ca :slight_smile:

La toate paritățile m-am uitat mai puțin la leul nostru. Cred că nici nu-l am în platforma.

iulik , nu-i asa ca atunci cand iti merge bine (faci bani) nu ii mai percepi pe ceilalti ca pe o amenintare ? :slight_smile:

Revenind, cu exactitate nu poti spune cand se va repeta, insa poti sa preconizezi bazat pe nivelele de cerere si oferta.
De exemplu daca vezi ca
ai noi nivele de cerere crescanda (higher lows) care evita sa absoarba oferta in multiple randuri in jurul aceleiasi zone de rezistenta, acolo este evident incotro va merge pretul. Exact, 100% nu ai cum sa fii, dar 98% da. Prin urmare patternurile functioneaza, , ceea ce difera este perioada de timp necesara formarii acelui pattern. pentru ca tu daca urmaresti o anumita perioada de timp pentru acelasi pattern, atunci iti va lua mult timp pana sa apara unul care sa indeplineasca aceleasi criterii. Insa daca vei cauta acel pattern pe perioade de timp diferite, il vei gasi. Insa perioadele de timp trebuie alese pe baza unor criterii, nu ma refer la cele default din platforme.

EUR/RON USD/RON GBP/RON gasesti de tranzactionat la Axi Trader.

Care iulik, bre? Aici e Luce_Nera, haiduc de dorobanți :grinning: :grin:

Wow…A comentat lumea la greu…toti cu parerile:D