Comportamentul Lirei Sterline zi de zi GBP

gbpusd
Etichete: #<Tag:0x00007fa989c1c0c0>

Ok, bine de stiut. Sa se stranga grupul si sa discutam cu folos…

Eu ziceam de Darzu. Se pare ca el are niste prognoze.

Esti sigur ca ai vrut sa spui “fara risc”? Inca mai poti sa rectifici. Exista buton pentru asta, din fericire. :grin:

Adaugiri personale la primul post al acestui subiect inceput de harristeer .

• timeframe-ul de care aveti nevoie pentru a gasi un “trade candidate” este 4h ;

• intrarile se fac in conjunctie cu timeframe-ul superior 4h care la randul sau necesita un timeframe si mai mare (Daily) ;

• intre ora 09:00 AM (ora RO) si 12:00 PM (ora RO) nu se tranzactioneaza din 4 motive :

1. la ora 09:00 inchide Sydney , pretul va reactiona ;
  2. la ora 10:00 deschide Londra, pretul va reactiona ;
  3. la ora 11:30 stire economica GBP, pretul va reactiona ;
  4. la ora 12:00 PM inchide Tokyo, pretul va reactiona ;
  • incepand cu ora 12 intrarile sunt relativ sigure pana la ora 15:00 cand
    New York deschide si pretul va reactiona din nou, motiv pentru care in jurul acelei ore pozitia trebuie lichidata sau asigurata. De la ora 12:00 PM pana la ora 15:00 PM Londra duce pretul constant fara un adversar ( lupta cu Tokyo a tinut doua ore , de la 10:00 AM pana la 12:00 PM) ;

• la ora 12:00 PM se intampla doua lucruri foarte importante din punct de vedere tehnic : se inchide candela de 6H si candela de 12H . (care e corelatia , veti descoperi singuri, sunt sigur) ;

• la ora 12:00 PM intra in joc timeframe-ul 4H . Tradingul day-traderilor in forex, conform acestor observatii, incepe la ora 12:00 PM (ora RO) se incheie la 15:00 PM sau ora 00:00 (new york close/sydney open in cazul in care riscul a fost eliminat complet la ora 15:00 PM (asigurat)) ;

• a functionat, functioneaza si va functiona pe toate perechile inclusiv cross-uri desi unii veti gandi ca nu are nicio legatura, veti ramane contrariati. Motivul este simplu : piata a fost, este si va fi fractalica. Piata nu este random. ;

• teoria conform careia daca faci publice anumite informatii , nu vor mai functiona pentru ca le vor afla toti este falsa. Odata ce ai descoperit un pattern , el se repeta pe toate intervalele de timp . Intervalul de timp este ca si plamanii : se extinde si se contracta. Respiratia este un pattern format din inspiratie si expiratie. Clipirea ochilor este un pattern format din caderea si ridicarea pleoapelor. Furia, zambetul, depresia, multumirea de sine, sunt patternuri de comportament rezultate din situatii exterioare. Toate actiunile umane sunt patternuri iar ceea ce noua ne apare ca fiind haos in trading sunt doar patternuri necunoscute, nedescifrate motiv pentru care ajungem sa credem ca piata este random.

• Market Makerii controleaza pretul , retailul este insignifiant. Batalia se da intre institutii , retail-ul este victima colaterala.

Brainstorming (optional pentru cei care n-au ce face) :
Daca institutiile ar afla metoda de tranzactionare pe timeframe-ul Daily a lui X si ar folosi-o , atunci va rezulta un nou pattern. X va pierde? Nu, ceea ce se schimba pentru X in realitate e doar intervalul de timp in care se formeaza patternul. X va schimba timeframe-ul de la 1D la 2D, 3D, 12h, 10H, 666m , 123m, 321m, 999m, 16h, 17h, etc. X va descoperi acelasi pattern pe alte timeframe-uri. Motivul ? Noul volum de bani (forma) care se afla pe timeframe-ul Daily odata ce s-a aflat metoda lui X trebuie si va intalni un alt volum de bani care sa-l completeze dar intr-un timp diferit. Reamintiti-va respiratia : nu poate exista doar expiratie. Trebuie sa fie si inspiratie.

Cel mai important aspect in tradingul profitabil : timing-ul.

Un singur lucru e variabil in respiratie : timpul . Cand alergi exista un timp al inspiratiei si altul al expiratiei (timeframe-urile mici). Cand esti flamand, exista un alt timp (timeframe-urile medii). De asemenea cand esti satul si stai in pat cu burta plina in sus, exista un timp diferit (timeframe-uri mari, respiratia se face incet). Miscarea plamanilor de umflare/dezumflare variaza in functie de comportamentul ales de om : fuga sau repaus.

Daca Market Maker-ul (omul) alege metoda lui X de tranzactionare, atunci acest lucru ar reprezenta inspiratia. Automat timeframe-ul Daily nu va mai functiona pentru X intrucat s-a modificat comportamentul omului (Market Maker-ul isi schimba patternul de comportament-tranzactionare pe care-l folosea pe Daily din expiratie devine inspiratie). Deci X oricat ar incerca sa tranzactioneze Daily (inspiratia) pe acelasi pattern, nu va mai face bani deoarece Inspiratia exista deja. Trebuie sa existe o expiratie cel putin aproximativ egala cu inspiratia. Patternul pe care e cladit organismul uman e facut ca pentru fiecare inspiratie sa existe expiratie de aceeasi durata si lungime. Asadar, X are doua variante :

1. Observa durata inspiratiei (comportamentul market maker-ului pe Daily si perioada in care el are loc, timp de 123 minute sau 456 minute) apoi va cauta o perioada de timp (diferita de Daily) care sa egaleze perioada de timp si felul in care are loc inspiratia (sa egaleze acele 123 sau 456 minute)
  2. Se adapteaza pe actuala perioada de timp observand durata inspiratiei si descifreaza un alt pattern . Pana cand ? Pana cand Market Maker-ul ii prinde miscarea iarasi si devine din “inspiratie” , la loc, “Expiratie” , moment in care X va schimba iarasi timeframe-ul si va redeveni “Inspiratie”.

Concluzie : traderii retail sunt mult prea insignifianti pentru ca Market Maker-ul sa-si bata capul cu ei si sa incerce sa le descifreze strategia.Va imaginati ca retailul are mai multi bani decat Bancile ? Ei se bat intre ei iar retailul care pierde bani e doar o banala victima colaterala
care nu stie sa se pozitioneze de partea invingatorului.

Un trader trebuie sa fie asemuit cu un doctor : doctorul opereaza pe oameni, traderul pe timeframe-uri .Timeframe-ul se schimba constant pentru a gasi acea stare aparte de tranzactionare . (eu tranzactionez “respiratia lenta” daca nu o gasesc pe Daily, o caut pe 2D, 3D, 4D, 11D etc. Stiu sigur ca va fi prezenta. A fost din 1997 - de cand e istoricul la broker - pana in prezent, pe toate timeframe-urile si la fel va ramane)

Intrebare :
“Ai incercat informatiile prezentate?”
Raspuns:
“Da”

Intrebare:
“Faci bani?”
Raspuns:
“Incearca si afla singur”

LittleQ, am inteles ca vorbesti despre recunoasterea si tranzactionarea unor pattern-uri, pe care tu le-ai tranzactionat si care ti-au adus profit.

Dar n-am gasit niciun exemplu in ceea ce ai scris mai sus ca sa verific/inteleg si eu daca si de ce merge tranzactionat acel pattern cu success., pattern-uri clasice sau orice alt fel de pattern-uri…

Tu parca numesti stilul de tranzactionare descris mai sus ca fiind un pattern propriu-zis…

“Tu parca numesti stilul de tranzactionare descris mai sus ca fiind un pattern propriu-zis…”

Admir inteligenta atunci cand o intalnesc. Si tu esti un om inteligent.

Am sa revin cand o sa am un pic mai mult de timp liber.

Piața sigur că nu este random dar poate deveni. Motivul: nr. de patternuri este infinit (în teorie) si este imposibil de stabilit cu o probabilitate satisfăcătoare ce pattern se va forma în perioada următoare. Faptul că intr-o anumită perioadă unul sau mai multe patternuri apar mai des nu conduce la o strategie. Pentru ca, asa cum expiratiei ii corespunde inspiratia ca sa iau exemplul tau, tot asa perioadei cu un pattern aparut des ii corespunde o perioada fara acel pattern. Haosul nu este o sumă de patternuri necunoscute, nici nu există așa ceva. Dacă îți scriu un nr. oarecare format dintr-o serie oarecare de cifre, o să spui că nu cunoșteai acel număr? La fel, dacă vezi un pattern nou poți spune că nu-l cunoșteai dinainte? Nu, pentru că orice pattern care poate fi inventat imaginar are probabilitatea lui de apariție. Nu există patternuri necunoscute așa cum nu există numere necunoscute. Haosul este dat de imposibilitatea noastră de a ține evidența numărului uriaș (infinit în teorie) de patternuri.

Tradingul nu este o știință exactă ca să poată fi făcut după niște patternuri. Așa toți prostii s-ar îmbogăți. Traderul trebuie să-și folosească capul nu sa aștepte patternul, pară malaiata în gura lui natafleata.

Iar retailul nu este neapărat insignifiant. Fă tu 100k să vezi că o să ai probleme si n-o sa mai poți sta la un singur broker.

Tema pentru acasa: Dacă stilul de tranzactionare este un pattern asociat cu expiratia, să zicem, oare poți expira la nesfârșit?

Ok, daca asa zici , atunci nu mai are rost sa mai explic eu . In schimb o sa te ascult pe tine explicand. Fara ironie.

theSeer daca ti-ai facut cont de facebook as vrea sa-ti trimit cateva exemple.

“Fă tu 100k să vezi că o să ai probleme si n-o sa mai poți sta la un singur broker.”

Mai sa fie. :slight_smile: Se zice ca o imagine e cat 1000 de cuvinte. Poftim :
https://www.forexfactory.com/789878#acct.20

N-am ce sa mai explic. Mi-am spus parerea in legatura cu patternurile. Dar poate n-ai inteles tu ceva si vrei sa “asculti” inca o data. Spune-mi ce n-ai inteles sau cu ce nu esti de acord.

Eu, de exemplu, as vrea sa explici mai detaliat ce intelegi tu prin lungimea inspiratiei/expiratiei sau care e diferenta dintre durata si lungime.

Avand in vedere ca, [quote=“LittleQ, post:23, topic:828”]
Un singur lucru e variabil in respiratie : timpul .
[/quote]

Tare tipul din link. Se joaca cu sume mari. E cumva pe minus cu 5000k?

LittleQ,cu siguranta are rost sa continui sa explici ceea ce ai inceput deja sa faci…

Da, mi-am facut un cont de facebook exclusiv pentru forex, dar te-as ruga sa continui aici, sa fii altruist ca si in mesajul de mai inainte.

Sunt de acord cu ce ai spus mai devreme, ca un pattern NU va mai functiona de la un moment dat. Prin urmare, poti da exemple aici de pattern-uri care au functionat la vremea lor, necontand momentul respectiv, doar pentru a se intelege ideea din spatele pattern-ului.

Si sa ne pastram atentia indreptata pe "Comportamentul Lirei Sterline zi de zi GBP ".

" Tare tipul din link. Se joaca cu sume mari. E cumva pe minus cu 5000k? "

Daca dai click pe Trade Report, vei vedea ca tipul a depus 6.000.000 din care a pierdut deja 5.000.000, iar la un moment dat avea o balanta de 16.000.000, poti spune ca a pierdut chiar 15.000.000 daca nu avea tranzactii deschise in acel moment de maxim .

Eu am avut senzația că patternurile se repetă la nesfârșit după părerea lui, poate unde le-a asociat cu acțiunile umane, clipirea ochilor sau mișcarea pleoapelor. De aceea am intervenit. Acum am înțeles ce vroia să zică, că patternurile tranzacționate de X dispar atunci când market makerii le descoperă. Totuși nu sunt de acord cu asta. Ce facem când în loc de X avem X, Y, Z, T, etc. si fiecare tranzacționează cu succes câte un pattern? Trebuie să fie foarte complicat pentru market makeri să invalideze toate patternurile si in același timp să păstreze si procentul de 50%-50%.

Si mai este o contradictie pe care nu am inteles-o.
Daca, [quote=“LittleQ, post:23, topic:828”]
Patternul pe care e cladit organismul uman e facut ca pentru fiecare inspiratie sa existe expiratie de aceeasi durata si lungime.
[/quote]
,cum se face ca [quote=“LittleQ, post:23, topic:828”]
Cand alergi exista un timp al inspiratiei si altul al expiratiei
[/quote]?

Alergatul este o stare speciala in care inspiratia nu mai este egala cu expiratia? Si eu sunt de acord cu @theSeer, “cu siguranta are rost sa continui sa explici ceea ce ai inceput deja sa faci…”.

Ala din link chiar ca traieste viata la extreme. Sa castigi 10 milioane $ apoi sa pierzi 15 milioane…
Oare ce cauta pe forex factory unu care castiga 10 milioane $? E ceva putred…

Bine punctat. Si eu sunt curios sa vad patternurile minune.

Mai intai de toate trebuie sa clarific cateva aspecte din felul in care inteleg eu patternurie ca sa pot fi inteles mai bine. O sa fie mult brainstorming asa ca cred ca discutia se va desfasura pe multe zile.

Asa cum a spus theSeer, stilul de tranzactionare este un pattern propriu zis.

. Ca ai o strategie formata din doua Medii Mobile si tranzactionezi la cross, cu SL 1% si reward 3% , ca tranzactionezi pe divergente ca folosesti renko, ca deschizi ordin de cumparare si de vanzare aleatorii, toate sunt patternuri. .
Toate actiunile traderului sunt reflectate in piata sub forma de patternuri.

“Spune-ne ceva ce nu stiam”. Bine.

Am stabilit deja faptul ca e un non sens ca Market Maker-ul (MM-ul) sa incerce sa-ti desluseasca strategia din doua motive :

1. Nu contezi, esti un puric pentru ei din punct de vedere al banilor
  2. Vei putea mereu sa fentezi Market Maker-ul in cazul in care ti-a fost harazit sa ajungi pe Wall Street.
    Cum (referitor la punctul 2) )? Simplu : ii lasi pe altii sa se arda primii, ii folosesti pe post de scut. Cine sunt altii ? Altii ca si tine, banci, fonduri de investitii . Cand un pattern este descoperit, castiga cel care cedeaza primul . De ce ?

Sa luam un exemplu : Sa consideram 3 banci :Luce Nera, LittleQ, theSeer. Adaugam si traderii forumului Vamist (Vamist) pe acolo sa faca un pic de galerie. (veti vedea unde pierde si castiga retail-ul Vamist)

Luce Nera tranzactioneaza folosind o anumita strategie. the Seer tranzactioneaza folosind alta strategie .Dupa un anumit timp imi dau seama ca Luce Nera foloseste un anumit raport risk:reward, imi dau seama cand intra, cand lasa miscarile mai mult timp deschise, cand inchide mai repede. Toate aceste lucruri se reflecta in piata prin candele. Acum il studiez si pe theSeer si imi dau seama si ce comportament adopta el .() De ce fac asta eu ? Pentru ca e in natura umana ca omul sa incerce sa faca ordine acolo unde este haos pentru a intelege , la fel cum voi cititi aceste cuvinte la acest subiect incercand sa intelegeti ce vreau sa spun.()

Prin urmare incep sa deschid pozitii sa-l inchid pe theSeer si chiar il inchid. Asta e ziua 1.
In ziua 2 deschid iarasi pozitii impotriva lui theSeer . Si iarasi il inchid. De ce pot sa fac eu asta? Pentru ca am vazut comportamentul lui theSeer , exploatez ceea ce am descoperit in propriul folos.

Luce Nera la randul sau,mai smecher decat mine si theSeer , a stat si a privit in aceste doua zile la rafuiala noastra. Cu scopul de a face bani pentru sine, Luce Nera procedeaza la fel ca mine acum : priveste cat merge pretul, cand merge pretul, cum merge pretul atunci cand eu il inchid pe theSeer. .Deci Luce Nera studiaza rezultatul rafuielilor din cele doua zile.
Ziua 3: stau la panda sa-l inchid iarasi pe theSeer. Acum e momentul cand Luce Nera hotaraste sa intervina ca sa faca si el bani. Pentru ca in cele doua zile a vazut ca theSeer a pierdut (pretul a mers intr-un anumit fel respectand un pattern, patternul meu de tranzactionare cu care l-am infrant pe theSeer) decide sa treaca de partea invingatorului, adica a mea. Asa ca atunci cand eu deschid iarasi pozitii sa-l scot afara pe theSeer, Luce Nera deschide o data cu mine pentru ca identifica acel pattern de tranzactionare cu care l-am infrant pe theSeer…

Acum, theSeer la randul sau, nu a fost naiv in aceste doua zile ! Pentru ca a pierdut in cele doua zile, a 3-a zi este precaut. theSeer studiaza rezultatele din ultimele doua zile si descopera la randul sau felul in care eu am deschis pozitii impotriva lui, observa cat de agresiv am deschis, si incepe sa desluseasca comportamentul meu (patternul de tranzactionare). Asa ca theSeer imi pregateste o capcana : se preface ca iarasi va fi infrant dar apoi reactioneaza brusc cu intentia sa-mi coaca o vendetta . Numai ca theSeer acum se va arde rau de tot. De ce ? Pentru ca eu nu mai sunt singur. Eu acum sunt cu Luce Nera impotriva lui deci avem cu mult mai multa putere decat el. theSeer pierde si a 3-a zi.

Ziua 4. theSeer este socat. Nu se astepta la un astfel de rezultat. Eu stau din nou la panda ca sa-l inchid pe el si odata cu mine sta la panda si Luce Nera caruia ii convine situatia de minune, a facut profit.
Acum, theSeer hotaraste ca e cazul sa cedeze o perioada !

Ziua 4 este ziua cand eu spun “ce mama dracului ? Nu s-a intamplat nimic”. Luce Nera de asemenea este confuz, el nu deschide tranzactii pana nu vede patternul profitabil, adica al meu. Trece ziua. O astfel de zi este numita si consolidare (range/inside bar).

Ziua5 . Studiez ziua 4 si imi dau seama ca patternul meu nu a mai functionat ca in zilele 1 , 2 si 3. Sunt precaut (la fel cum a fost theSeer cand a pierdut) Deschid pozitii pentru “a-l cauta” pe theSeer numai ca nu e nimic. Luce Nera, pe de alta parte vede si el ceva nou : nu mai apare patternul “magic” pentru ca eu nu mai am adversar, theSeer e pe bara, asa ca patternul meu de tranzactionare nu mai exista. Acum eu incep sa deschid masiv pentru ca incep sa cred ca theSeer a clacat. L-am scos din joc.(spargeri din consolidare/range)

A trecut saptamana.

(…va urma)

Foarte clar ai prezentat situatia din piata, LittleQ. Chiar n-am nicio observatie de facut…

Cred că discuția ar trebui mutată într-un topic curat.

Rezumat al celor scrise pana acum :

Intr-o saptamana de activitate avem :

• Ziua 1 - verde pentru mine,gri pentru Luce Nera, rosu pentru theSeer;
  • Ziua 2 - verde pentru mine,gri pentru Luce Nera, rosu pentru theSeer;
  • Ziua 3 - verde pentru mine, verde pentru Luce Nera, rosu pentru theSeer;
  • Ziua 4 - gri (neutru) pentru mine, gri pentru Luce Nera, gri pentru theSeer;
  • Ziua 5 - verde pentru mine, gri pentru Luce Nera, gri pentru theSeer.;

Vom numi aceasta saptamana de activitate Saptamana 1 pentru referinte ulterioare.

Dupa ce Saptamana 1 s-a incheiat, un singur actor a stat si a privit asa cum sacalul priveste un grup de lei care tocmai a ucis un bivol. Ce face sacalul in lumea animala ? De ce sta si priveste ? “Doar nu e nebun sa se bage in festinul leilor”, veti zice. Asa este.Sta si priveste si asteapta ca leii sa se sature in speranta ca va mai ramane un os de ros sau o piele nemestecata de falcile leilor, si pentru el.

In realitate, daca veti dori sa priviti mai atent in aceasta scena din lumea animala, va veti da seama ca si aceasta scena este de fapt un pattern de comportament. Leii vaneaza, mananca, se satura si pleaca. Sacalul asteapta, urmareste vine aduna resturile, mananca si pleaca. Noi, oamenii, deja am inteles aceste lucruri, le-am pus in ordine (pentru ca nu intelegeam, nu stiam, va aduceti aminte ce am zis ? e in natura omului sa incerce sa inteleaga ce se petrece), asa ca stim la ce sa ne asteptam pe viitor de la aceste patternuri din lumea animala.Ca oameni,putem exploata aceste patternuri de comportament din lumea animala dupa cum dorim. Insa, trebuie sa mai luati in considerare si urmatorul aspect : cu toate ca leii doboara o prada uneori vine un grup de 80 hiene si ii gonesc. Sacalul a asteptat degeaba, oportunitatea lui de a se hrani s-a dus. Se stie ca hienele sunt necrofage si nu lasa nimic in urma, nici macar oase. Sa se duca sacalul in grupul de hiene ar insemna sa moara. (Va rog sa incercati sa cititi printre cuvinte si sa faceti comparatia cu retailul care asteapta sa cumpere/vanda, pierde ocazia (sacalul a pierdut ocazia cand leii au fost alungati) si apoi intra cand evenimentul deja s-a consumat, lucru care desigur inseamna stoploss (pentru sacal inseamna propria moarte sa se duca sa se infrupte din hoit cu hienele acolo) . Daca va vine in minte cuvantul “nebunie” in privinta sacalului in cazul in care s-ar arunca in mijlocul hienelor atunci cred ca sunteti destul de aproape de adevar.

De ce este nevoie sa va “plictisesc” cu un astfel de exemplu din lumea animala?
Pentru ca daca intelegeti in detaliu ce se intampla va veti gandi de doua ori inainte sa mai faceti aceeasi greseala. In natura, sacalul nu are a doua sansa, traderii da.

“Bine, am inteles asta, mai departe”.

Revenind la scena noastra de teatru cu actorii imaginari, daca ar fi sa definim sacalul acesta ar fi desigur retailul Vamist. Incurca cu ceva sacalul, in realitate, leul ? Are leul motive sa se teama de sacal in lumea animala ? Vaneaza leul sacalul ? Pai un sacal abia daca poate satura un leu iar ei cand vaneaza trebuie sa vaneze o prada suficient de mare ca sa sature intreg grupul.

In acelasi fel, eu , Luce Nera si theSeer (fiecare este leu/prada prin rotatie, veti intelege la ce ma refer cand voi explica ce se intampla in Saptamana 2, asta daca nu deja intuiti) suntem dezinteresati sa luam in seama retailul Vamist. Cat timp eu l-am inchis pe theSeer, eu am fost leul si el a fost prada. Ati inteles ce incerc sa spun ?

voi reveni…

Aștept cu interes finalul poveștii apoi o să îți dau un link.

50 de pipsi fara risc. super. fa si tu un act de caritate si fa reclama la vamist.ro cand te cheama bloomberg la un interviu live.

Un mic calcul vis-a-vis de cei 50 de pipsi fara risc pe zi.

Intr-o luna avem vreo 20 de zile de tranzactionat. 50 de pipsi fara risc inseamna ca putem risca fara probleme tot contul pe o singura tranzactie.

Bagam 5$ in cont si deschidem cu 0.01 lot. Dupa ce facem cei 50 de pips vom aveam 10$. Apoi in ziua urmatoare deschidem cu 0.02 lot si balanta va fi 20$. Si tot asa, 0.04 lot > 40$, 0.08 lot > 80$ pana in cea de-a 20-a zi cand vom ajunge sa deschidem cu volum de 10485.76 lot. WOW!

Ce avem la sfarsitul lunii? Pai 2^20*5$=5.242.880$ INTR-O SINGURA LUNA! :joy:

Eu i-am zis ca poate sa rectifice cele 2 cuvinte “fara risc”, exista buton. :grin:

Cam asa vad eu ca stau lucrurile :

Tranzactionare “cu risc” inseamna o tranzactionare 50%-50% (dat cu zarul).

Tranzactionare “fara risc” (-ul de a da cu zarul) inseamna o tranzactionare de cel putin 80%-20% (edge pozitiv) in favoarea ta.