Brokeri neautorizati

Din 2010 doar de 2 ori a urcat peste 300 de pipsi fara sa corecteze pana la jumatate? Eu vad o gramada de astfel de situatii. Numai ochiometric am numarat 25 pe daily.

Nu. Tot timpul ai avut corectie, iar dacă te tineai la 200 pipsi, în maxim 45 de zile inchideai poziția in profit. Asta dacă îți plăcea uneori sa te p…i contra curentului, cum am facut eu. Eu vorbesc strict de eurusd!

In afara de 2012 cu Draghi, pot sa iti spun ca nu au mai fost…dar am uitat sa iti specific ca picajul dintre oct 2014 si martie 2015 era de asteptat. Aici este singurul gap neinchis de …2 ani fara 25 de zile!!!

Probabil o sa mai spui si de ianuarie-mai 2011, DAR ERA CORECTIE DE LA 1.4280…:slight_smile: . Stiu! In ianuarie aveam 1.299 si pe 4 mai a fost cadere de 400 pipsi de la 1.48! Urcarea a fost de vreo 2000 de pipsi, dar anormala nu a fost urcarea…ci coborirea asa de abrupta de dinnainte. Atunci aveam o Grecie care dusese eurusd la 1.19 in acel an!

Te rog sa crezi. Daca nu mi-o luam cu Disneylandul si cu daxul, intram pe profit cu un an inainte… si exact faza ca la short eurusd daca ma tineam cu 200 pipsi sub curs aveam sanse sa inchid intr-o luna pe profit mi-a adus destul.

Daca tot ai analizat…scrie si tu ca atunci eurusd facea un ecart de peste 100 pipsi pe zi!. Max-min luminarii era peste 100!. Atunci lumanarile sub 80 erau exceptia! Acum e exact invers. Am pis pariu cu cineva ca anul acesta mai putin de 1/3 dintre lumanarile pe daily au peste 100 pipsi. Si am castigat!

Ok…au fost 2 plus Trump 3.

Cateva exemple:

Si asta doar pe anii 2010, 2011 si 2012. Pana in 2016 inclusiv sunt mai multe.Eu vad o gramada de miscari >300 de pips fara corectie pana la jumatate. Si am numarat doar urcarile, cum ai zis tu.

Cei 300 pipsi din povestea EURUSD sunt mai degraba 3000 pipsi.

Retracement 150 pips ca diferenta intre Open si Close.
Diferenta dintre High si Low >> 2 * Retracement (mult mai mare de 300 pips) pentru perioada 2010-2016 :

PS. A se deschide imaginea intr-un tab nou.

Daca stai sa analizezi fiecare miscare fara sa ii stii substratul, ajungi la ce zici tu. Ti-am marcat eu evenimentele .

In iarna lui 2011 anormala era caderea nu urcarea. Daca numeri de pe la 1.42 la 1.48…da mai putin.
In martie 2011 Trichet nu a marit dobinda, dar a gafat flagrant semanland ca o va mari luna viitoare.
Dupa ce a marit, a venit dezastrul de la Fukushima, cand bancile centrale au ajutat BOJ cu yeni. Pe 4 mai 2011 era eurusd era pe la 1.49, fiinca se astepta marirea la 1.5%. Cand Trichet a zis " Slow down, boys" a picat. La a doua crestere …nu a mai urcat tare…
Ceea ce mi-ai aratat au fost elemente palpabile care la asta conduceau, conform manualelor de economie.

Ceea ce am zis eu era ca Draghi in august 2012 a miscat piata doar din vorbe. Toti investitorii stiau ca el nu va putea face nimic, cum de altfel nicinu a facut ceva cu privire la Qe pina in 2014. Valabil si pt aceasta perioada cu Trump: doar entuziasm.

Daca vrei sa stii toata povestea, vii la o bere la Bucuresti. Imi e greu sa iti scriu tot

Apropos, de ce nu ai facut si iulie 2012- dec 2014 in aceeasi imagine…ca sa vezi exact amploarea??? Aia e de vazut. Pune si daxul linga…

Interesanta abordarea ta, Valim. Ce drawdownuri te astepti sa ai in decursul unui an? Si ce profit procentual la sfârșit de an? Imi cer scuze daca ai mai mentionat cândva pe forum, nu am luat vechile postări la verificat.

Eu o iau pe babeste vis-a-vis la ce ai spus tu: miscare mai mare de 300 de pips fara corectie de cel putin 150 pips. Simplu. Am cautat asa ceva pe grafic. Dar tu zici ca trebuie sa stiu substratul.

Hai sa luam un exemplu de miscare sa vedem care este substratul. Sa zicem miscarea cuprinsa in 04.10 - 16.10.2011 In poza am scris 660 pips ca n-am masurat exact atunci dar masurat din varf in varf este 730 de pips. Care ar fi substratul la aceasta miscare astfel incat sa nu se poata incadra la miscare >300 de pips fara corectie de 150 pips minim?

Am zis de multe ori ca sunt zero la economie/analiza fundamentala, totusi parca imi vine greu sa cred ca 3 cuvinte (“whatever it takes” & “Slow down, boys”) misca piata cu sute sau mii de pipsi. Cred ca piata e prea complexa ca sa o reduci la 3 cuvinte. Si oricum, atat in 2012 cu Draghi si Disneyland-ul tau cat si pe 4 mai 2011 cu Trichet erau semnale mari cat casa. Draghi si Trichet pur si simplu sau aliniat analizei tehnice. “Whatever it takes” & “Slow down, boys” nu mi se par iesite din comun pentru ca amandoua canta pe ritmul analizei tehnice. Eu ma uit la USDRUB august 2014 (si altele asemenea) cand erau tot asa, semnale mari de shortat dar totusi a urcat de a rupt. Sunt curios daca si acolo au fost 3 cuvinte care s-au pus contra analizei tehnice.

trebuie sa intelegem ce înseamnă acele cuvinte si ce implicatii au la nivel macroeconomic. Valutele si pietele in general nu se misca pe termen lung din cauza analizei tehnice ci pe motive fundamentale. Actiunile cresc sau scad in functie de părerea participantilor la piata referitor la prospectele si potentialul companiilor. La fel cu bursele si economia unei tari. La valute e un pic mai complicat dpmdv deoarece totul gravitează in jurul politicii băncilor centrale. Daca se vrea inflatie se iau masuri si marii participanti la piete nu ignora aceste masuri. Uneori se regaseste in pretul la care se trabzactioneaza un instrument factorizat un eveniment ce inca nu s-a intamplat. De ex o crestere de dobânda, sau un rezultat politic. De ex rămânerea UK in UE sau Hillary presedinte erau factorizate deja in piete. Daca ieseau cum se asteptau nu cresteau prea mult bursele de bucurie, însă rezultatele neașteptate au determinat participantii mari sa recalculeze pretul ka care considera ca ar trebui sa se tranzactioneze instrumentele. La fel se intampla si cu stirile importante precum NFP. Analiza tehnica poate fi o metoda profitabila, chiar si daca se ignora fundamentalul, dar asta nu înseamnă ca pietele nu se misca in functie de fundamental. Miscarile pe termen lung sunt determinate de fundamental. E demonstrabil dpdv statistic.

Sigur că pe termen lung analiza fundamentala primează, nu am zis altceva. Doar am constatat că declarațiile lui Draghi si Trichet nu au produs surprize din punctul de vedere al analizei tehnice. Tehnic, în ambele situații prețul s-a mișcat conform previziunii analizei tehnice. C-o fi coincidenta sau nu, e altceva.

Pai eu sunt de parere ca analiza tehnica iti spuna ce se intampla in piata. Analiza fundamentala iti zice motivul pentru care se intampla. Daca jucatorii mari se asteapta la anumite schimbari pe plan fundamental isi regleaza pozitiile iar asta se vede pe grafic intr-un fel sau altul pentru ca au pozitii mari din care ies greu, poate in zile sau saptamani. Toata activitatea asta a lor afecteaza piata. De fapt inversarile de trend asa se formeaza, iar analiza tehnica asta incearca sa observe.

Daca esti 0 la economie…cu scuzele de rigoare…terbuie sa te cam lasi de trading.

Orice trader citeste forexfactory si efxnews cel putin o data pe saptamina…

In 2011 se vehiculau 2 mariri ale dobinzii la ecb. Una fusese…a doua urma. Cand Trichet a zis slow down, a fost reacit emo…

Cred ca se poate face trading si fara analiza fundamentala. Cel putin intraday nu prea ai ce sa faci cu analiza fundamentala. Cine pune TP sau SL=50 pips fiindca zice Draghi “whatever it takes” ? Daca e sa pierzi, pierzi, indiferent ca faci analiza tehnica sau fundamentala. Pe usdrub in august 2014 a fost teapa mare daca intrai short conform analizei tehnice ignorand analiza fundamentala. Dar si pe eurchf la SNB ar fi fost teapa la fel de mare daca intrai long pe ideea ca tine banca Elvetiei cursul, ignorand astfel analiza tehnica care zicea sa shortezi. Deci sunt plusuri si minusuri si la tehnic si la fundamental.

Hai sa nu lasam neterminata chestia cu substratul ca ma intereseaza. In prima poza, in octombrie 2011 ai desenat ca a corectat 200 de pipsi dar inainte de asta a urcat 660 pipsi. De ce nu se incadreaza la miscare >300 de pipsi fara corectie 150 de pips?

Eu scrisesem mai mult…si nu stiu de ce nu mi-a luat…

Asa cum eu am aplicat strategia asta si mi-a mers, asa a fost. Tu ceea ce vrei sa spui e sa urmezi strategia orbeasca. Asa nu se poate. Eu cand am spus ca trebuie sa corecteze…chair a facut-o! Dar eu am tinut cont si de stiri. Daca tu crezi ca poti sa tranzactionezi ca un robot simplu si sa obtii profit constant, eu zic ca te inseli.

Hai sa revin la tine. Cand a fost a doua crestere a dobinzii pe euro in 2011??? Nu cumva a fost atunci? Ti-am spus ca in 2011 se vorbea de 2 cresteri, una a fost in Aprilie. A doua a fost in perioada la care te referi tu. Citeste pe forexfactory si vezi. Piata sa stii ca reactioneaza mult mai repede decit sa se produca evenimentele.

Cu rubla a fost altceva: Ucraina si pretul petrolului. Rubla s-a depreciat cat timp a fost Razboiul din Ucraina. Petrolul a scazut fiinca SUA a vrut sa loveasca in Rusia. Eu pe rubla am castigat mai putin. Am avut short usdrub fiinca era swapul bun de tot. Chiar in septembrie 2014 am inchis, pina sa urce rau de tot.
Cu SNB a fost surpriza. Aia chiar a curatat multe averi. Dar sa stii ca nu aveai de ce sa dai short, cat timp 1.20 era garantat de SNB. Unii au speculat cu swapul pe long, care era favorabil . Aveai 0.25 la euro si -0.05 la chf.

Hai ca ma opresc si eu. Daca vrei sa vorbim pe grafice, vorbim cat vrei. Informatiile fundamentale se proceseaza mai repede in piata decit se produc evenimentele.

Spune si tu …care a fost ratiunea pentru care eurusd a crescut de la 1.23 la aproape 1.40 in 2 ani si de ce din octombrie 2014 pina in martie 2015 a picat pina la 1.045? La urcare a fost discursul lui Draghi…te las pe tine sa cauti evenimentul care a dus la coborire!

Te astept!

luce nera desi nu sunt fan AT, si eu consider ca se poate face trading fara AF. Cu toate astea nu cred ca exista prea multi traderi profesionisti care ignora fundamentalul. Cred ca abordarea cu AT fara AF e un trend regasit doar in lumea retail, adica printre amatori.

Cred ca majoritatea celor care urmaresc stirile timp de 6 luni (si sa le si inteleaga), in paralel cu piata, cu greu renunta la ele, pentru ca relatia dintre ele devine evidenta si pare prea importanta sa o mai ignori.

Eu tranzactionez ceea ce se repeta. Nu ma intereseaza altceva. Daca asta inseamna sa tranzactionezi ca un robot, atunci da, sunt un robot.

Punctul 2. Cotatia 1.20 era garantata de SNB? S-a vazut din plin garantia SNB. De fapt s-a vazut (pentru a cata oara?) ca nimic nu este garantat. Chiar mi-am adus aminte de Lehman Brothers.
La mine pe grafic era semnal mare de short pe weekly pana la 1.099 si sunt sigur ca si alte analize tehnice aveau semnale short dar, nah, toata lumea mergea pe banca Elvetiei.

Tehnic, ratiunea pentru care eurusd a crescut de la 1.23 la aproape 1.40 am explicat-o aici Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai
De asemenea, coborarea de la aproape 1.40 la 1.34 este explicata tot in linkul de mai sus, semnalul de pe daily. Pe monthly era semnal de short pana la 1.25 (PSAR albastru inchis inaintea PSAR rosu):

Fundamental nu stiu care a fost motivul, am zis ca nu ma pricep. Picajul pana la 1.045 nu avea semnale la mine pe grafic dar a fost probabil din cauza impulsului care se formase deja cand picase la 1.25

Aex a punctat foarte bine. Urmaresti stirile daca le intelegi. Daca nu intelegi, le urmaresti degeaba. Cazul meu.

QE European, Decizia CEJ cu privire la invalidarea dreptului de veto al Germaniei in Boardul BCE…etc

Robot Luce, ai identificat in noianul de culori vre-un caz de genul daca pretul atinge mai intai culoarea A atunci va atinge ulterior/imediat si culoarea B in detrimentul culorii C, culoarea A fiind intre culorile B si C ? (ca o predictie data cu acuratete mare…)

Adica tu vrei sa deschizi ordin la culoarea A cu TP la culoarea B si SL la culoarea C? Ca in poza.

Nu mi-au atras atentia situatiile de genul asta in cele 6 luni de cand am parabolicele. Dar ca sa ai o sansa de profit ar trebui sa identifici o culoare D mai indepartata unde pretul ar trebui sa ajunga urgent astfel incat sa treaca prin culorile A, B, C ca prin branza. De obicei asta se intampla atunci cand pretul vine de undeva de departe si sparge fara corectii PSAR-urile indepartate consumand astfel multa energie. Imediat se intoarce si sparge aproape la fel de violent si urmatoarele PSAR-uri indepartate. Dar asta are probabilitate mare doar pentru al 2-lea caz consecutiv. Uite in poza. A coborat de sus in viteza si a spart toate culorile. Imediat s-a intors si a spart iarasi toate culorile. Deci 2 cazuri consecutive, daca mai pariezi pe inca un caz consecutiv adica de la a 2-a sageata sa coboare si sa sparga toate culorile, ai toate sansele sa pierzi. Doar al 2-lea caz consecutiv are probabilitate mare.

Exact, deschid ordin la culoarea A cu TP la culoarea B si SL la culoarea C, Fara alte n-spe culori de luat in calcul.
Marea problema o consider a consta tot in a determina setul de parametri optimi ai celor 3 PSAR-uri.