Brokeri neautorizati

Aproape oriunde in Europa ai net suficient de trading cu 10 euro (si in Franta). Eu faceam trading prin UE (si in Franta) cu conturi amarate de 100 de euro si fara smartphone (site-ul pentru mobil de la oanda, versiunea veche care inca mai este functional). Nu inteleg cum poti sa ai atatia bani pusi la bataie fara sa iti asiguri o modalitate de a verifica ce face piata, mai ales cand netul e peste tot la preturi foarte mici.

1. Era in 2012!
  2. La Disneyland nu aveam net decit la un McDonalds. Nu am crezut ca se misca piata atit de mult. Grecia era in colaps…etc. De “haircut” ul de peste 1 an se vorbea de atunci…

Asta e. Mi-am revenit pina in 2014…:slight_smile:

Eu si in 2012 aveam in Franta net pe o cartela de orange din Romania cu optiune de net in roaming. Nu era scump.

In perioada aceea tot cu trading212 tranzactionai?

Da. Tot cu trading212 eram și atunci.

Eu știam ca plec în concediu și nu îmi luasem în calcul sa mai și tranzactionez. Aveam expunere moderata și nu luasem în calcul o creștere atit de mare.
Iti dai seama ca puteam sa îmi iau net dacă voiam sa tranzactionez. Pe mine m-a șocat doar faptul ca netul era inexistent acolo. În Paris am pățit aproape la fel. Am mai fost și prin alte capitale europene, dar net asa rar ca atunci în Franța nu am văzut nicăieri…

Intrebare: cati ani de experienta aveai in 2012? Sau mai pe romaneste, cand te-ai apucat de forex?

Daca tot veni vorba de trading212, scrie la ei pe site ca tine de Avus Capital UK Ltd. si Avus Capital Ltd. Cel din UK este autorizat si reglementat de FCA iar celalalt in Bulgaria. Sa fie doar clientii din Marea Britanie care au privilegiul de a tranzactiona sub numele reglementat de FCA?

M-am apucat în 2010. Eram pe un profit frumusel în 2012. Eu am fost short eurusd și când el a urcat de la 1.37 la 1.48 în martie 2011…si am prins frumos toată caderea pina la 1.21.

Doar britanicii și nemții sunt pe FCA. Romanii sunt arondați la bulgari :). 90% din 20.000 euro fata de 100% din 50.000 lire pe FCA.

Eu m-am obișnuit cu platforma lor și cu modul lor hedging de a face media pe pozitie. Daca reușesc sa îmi fac un EA care sa îmi prezinte pe MT4 pozitiile ca la trading212, nu m-aș gândi mult sa ma mut. ( am vorbit cu un provider …si cred ca o sa rezolve. Pe MT4 exista smart order2 care face doar agregare simpla, nu customizata). Oricum, la usdjpy poziția minima de 5000 mi se pare exagerata. Daca nu ai minim 15.000…nu poți sa ajustezi poziția mai mult de 400 pipsi fără sa te blochezi…

Pierderea de 400 de euro a fost din cauza lipsei de experienta (doar 2 ani) nu din cauza ca nu ai avut net.

@valim cum e agregarea aceasta customizata? poti da un exemplu? Are legatura cu agregarea separata a pozitiilor care sunt in aceasi directie chiar si atunci cand faci hedging cu mai multe pozitii buy si sell?

Nu par rele conditiile la 212. Mi-am deschis si eu cont. Imi plac indicii mini de la ei, dar motivul principal e faptul ca pot avea contul in RON. Aveam de ales intre ei si deltastock. De tradevile nu am bani deocamdata.

Stai! Sunt 2 chestii diferite!

Pierderea a fost in primul rand ca nu am avut net. Daca vedeam ca tot creste, poate decideam sa inchid din pozitie. Nu vreau sa va ascund ca eu il asteptam cel mai jos la 1.19, dupa ce el cazuse cam 1400 pipsi intr-un an. Cu un an in urma ECB marise dobinda de la 1.25 la 1.5%, si mai sus de 1.44 nu mai urcase, iar presedinte era Trichet. Bineinteles ca Draghi a inceput sa scada dobinda, dar nu mai tin minte daca incepuse …sau doar se vorbea. Cert este ca analistii spuneau clar ca Grecia nu se putea salva doar cu banii pe care ii avea Fondul de Interventie al Zonei Euro si ca era nevoie de o taiere a datoriei, lucru care s-a intimplat in 2013 parca. Cert atunci era ca multi analisti cam cantau prohodul zonei euro. Imi amintesc ca in acel an mi-am luat diverse investitii fizice, fiinca ma temeam ca euro o sa dispara.

Sa continui : Nu stiu daca as fi inchis ceva…sau poate as fi crescut pozitiile. Daca as fi avut net, ma uitam pe forexfactory si pe efxnews si poate mi se aprindea beculetul sa inchid. Nu pot sa spun altceva, decit ca dau vina pe net. Punct.

Chestiunea 2 este ca eurusd nu m-a inmormantat cat Dax-ul. In acel an am incercat sa ma diversific, si sa merg pe un instrument care…cand corecteaza…nu se opreste decit pe la jumatate. Daca te uiti in istoric, Dax cand incepe sa corecteze, el nu se mai opreste…si o face violent. Dax-ul citisem ca era corelat pe invers cu EURO, asa ca eu ma gandisem ca in caz ca o sa urce euro, va corecta daxul mai mult. Problema a fost ca ambele au urcat violent, iar de pe la 6600 a sarit de 9000, iar de 7200 si 8400 a trecut ca prin branza… Pe dax, am luat o gaura de circa 4000 euroi pina m-am decis sa abandonez lupta. Culmea a fost ca…tot cu eurusd am recuperat tot, fiinca am tinut pozitiile de short …pina prin 2014, cand de pe la 1,39 in octombrie, am inchis anul cu 1.22. Atunci am facut destui bani.

Deci…netul m-a omorit, dar tot incapatinarea mea a triumfat…si am iesit bine…

Cand ai 2 pozitii, poti sa adaugi sau sa scoti din ele independent. practic, poti sa iti gandesti pozitiile astfel incit sa stai cu 100 pipsi sub medie, ca sa prinzi corectia… poti sa scazi din alta pozitie un pic atunci cand crezi ca va evolua nefavorabil sa sa adaugi cand crezi ca o sa evolueze favorabil…etc. Stiu ca ti se pare ciudat, dar eu ma uit extrem de putin la grafice si la analiza tehnica. Ma folosesc doar de astfel de analize doar sa decid daca o sa fiu mai conservator sau mai agresiv… Analiza tehnica face cam toata lumea. Am avut ocazia sa vad o marturisire a unui fost dealer de la BoA, care spunea ca cea ma imare rata de succes o ai cand actionezi pe o alta logica decit AT. BOA, de exemplu, avea scenarii care se actualizau in timp real, cu o groaza de posibilitati.

Nu mi se pare ciudat deloc. Eu nu folosesc AT si foarte rar ma uit la grafice. Urmaresc doar cotatiile, volum (cu bloomberg sau reuters) si stiri.

Logica AT (gaina cu oua de aur) este asociata cu imbogatirea rapida (taiatul gainii pentru a pune mai repede mana pe ouale de aur), de unde si rata scazuta de success.

Logica AT a murit, traiasca logica AT !

Iti rămăsesem dator cu partea a doua.
Ca și broker, trading212 e super ok. Problema lor e doar ca ordinul minim este 5000 , doar la eurusd e 2000 și la gbpusd, care e 3000. Cu alte cuvinte, dacă nu ai suma mare, te cam blochezi repede dacă tranzactionezi altceva decit eurusd. Cum eu am prins toată urcarea pe usdjpy, am riscat enorm sa ma expun …mai ales ca Swiss quote dădea bearish…

Referitor la Deltastock, tot bulgari sunt. Tot 90%…etc. Încearcă Axitrader sau Activtrades! Mi-e ambele îmi plac , și sunt FCA. La axi pot sa vorbesc cu Mihai Iacob ca sa iti scada comisionul, ca sa rezulte un spread mai mic.

Tradeville???DROP!!! A fost cea mai proasta experienta !!! Mt4 al lor e o mascarada! Fac recotari la greu!Ca sa nu mai spun ca am intilnit un trader care a vrut sa închidă o pozitie pe argint cu un profit mare, și vreo 2 ore tranzacția a fost blocata de un dealer. Daca Tradeville mai continua cu Cityindex, merita sa dispară de pe piața! Am avut ocazia sa vad și o parte întunecată a Tradeville- City Index. Concluzia : 100% nu recomand! Mai bine te duci la Admiral ( nici pe aceștia nu ii recomand) decit City! Cel puțin iti faci mai putini nervi.

Nu astiam ca activtrades ofera si conturi in RON. La axi nu ma bag pentru ca nu imi place mt4. Deocamdata raman la 212.

Ba nu te-a omorât netul ci lipsa de experienta. Dacă aveai mai multă experiență ți-ai fi luat net când ai plecat în vacanță. Acum mai pleci in vacanță fără net si cu tranzacții deschise? :slight_smile:

În legătură cu cele 2 poziții, cum adică adaugi si scoți din ele independent? Un exemplu numeric se poate?

Dacă tu spui, asa este. Cu strategia asta am făcut vreo 800 euroi doar în ziua alegerii lui Trump, pe un cont un pic mai mare. La fel de bine putea sa fie -1000 sau +2000, dacă mai așteptam 2 zile.

Sa iti dau exemplul: daca ai 2 poziții short eurusd de cate2000 la 1.05, poți sa mai adaugi 2000 la oricare dintre ele , sa zicem la 1.06. O sa ai 2000 la 1.05 și 4000 la 1.0550. Poti sa pui un pending long 2000 la 1.0525, iar dacă ți-l ia, ai posibilitatea fie sa il închizi pe profit dacă urca, sau sa îl compenseze cu oricare dintre poziții( ori cu cea de 2000, ori cu cea de 4000. Puteai sa il lasi în pace și sa inchizi 2000 din poziția de 4000…etc. Daca iti urca, poți dinnou sa crești media, astfel ca poți în permanenta sa ramii în spatele cursului cat se poate de aproape. Eu în general am 3 pozitii, una de scalpat la 4-5 pipsi, alta cu tp la 20-30 pipsi și una cu care aștept vremuri mai bune. Eu tot timpul am tranzactii în piață, fiind pregătit sa marchez, chiar dacă sunt mici fata de cat poate contul, dar eu asa am făcut bani…

Cred ca am inteles. Cand adaugi, de fapt deschizi o noua tranzactie iar cand scoti, inchizi o parte din tranzactie.

Totusi, ce faci daca nu iti ia pending longul de la 1.0525 si continua sa urce dupa ce pui 2000 la 1.06? Sa zicem ca ai un trend fara corectii. Tu esti short la 1.05 si urca fara corectii.

Aștept sa fac media mai de sus…
Din 2010 nu au fost decit 2 situații în care a urcat peste 300 pipsi fără sa corecteze măcar jumatate: cea cu Disneyland ul meu …si cea de acum cu Trump…care e în curs… dar cred ca nu va corecta… Prima a fost cu entuziasm pe euro, a doua pe usd…

In mod normal, dacă ești cu 200 pipsi în urma cursului, ai șanse mari ca în 30 zile sa o inchizi pe profit. Maxim 45