Brokeri neautorizati

Nu știu. Nu mai am cont la ei de când ai trecut pe UK.
Oricum , Live 1 și 3 se par ca sunt inaccesibile pentru clienții noi. Politica romanilor…bat-o vina!

Chiar daca te nasti la GMT+2, nu inseamna ca nu poti trai in alta tara.
Myfxbook este flexibil in privinta GMT, te intreaba ce preferi.
Eu saptamana aceasta m-am hotarat.
Din fericire dispun de mai multe computere. Chiar si ele au preferinte la GMT.
Acum o sa fie si mai greu cu GMT, este informatie mai multa trebuie procesata.

Troll linkul eu l-am trimis lui Stefan. Pe tine am incercat sa te fac sa gandesti sa gaseti informatia singur. Aveai locul forexfactory, sectiunea Gbp/Usd si data. Dar nu ai reusit, a trebuit sa-ti puna Stefan linkul.
Explicatia cu GMT-urile afisate, la sectiunea cu spread live, de myfxbook e foarte simpla. Se gaseste pe saitul lor.

Am văzut cum pui tu link si de acolo am tras concluzia că nu știi să pui.

Avem 2 aspecte, diferite, la acest evenment, care afectau traderii.
Spreadul si minimul atins. De aici se vede si calitatea brokerilor din piata. Spreadul mic si minimul mai sus la brokerii buni. Spreadul mai mare si minimul mai jos la brokerii mai slabi.

1. Cum te afecta spreadul.
    Caderea a inceput de la 1.2600. Ai un SL de 50 de pipsi si ai riscat 5 %
    La un broker care a avut 25 de pipsi spredul la eveniment. Puteai avea un slippage de maxim 25 de pipsi. SL 50 pipsi + slippage 25 rezulta o pierdere de 75 de pipsi reprezentand, 7.5% fata de cea de 5% setata.
    La un broker care a avut 1034 de pipsi spreadul. Slippageul maxim putea fi 1034 de pipsi. SL 50 pipsi + slippage 1034 Rezulta o pierdere de 1084 de pipsi reprezentand mai mult de 100% pierdere. Cu toate ca ai avut SL setat la 50 de pipsi. In loc sa pierzi 5% pierdeai tot contul.
  2. Cum te afecta minimul.
    Daca nu ai SL setat, te afecteaza minimul la care ajungea pretul.
    Caderea a fost de la 1.2600 si brokerii buni au avut un minim la 1.2000 alti au avut un minim la 1.1125. Pentru unii a fost o cadere de 600 de pipsi, pentru altii o cadere de 1475 de pipsi. Cei care tranzactioneaza fara SL au calculele lor pana la cati pipsi rezista contul pana ajunge pe zero.
    Din punctul meu de vedere brokerii care au avut maxim 25 pipsi spreadul si au avut un minim in jurul valorii 1.2000 au performat la acest eveniment si sunt brokeri buni.
    Restul ar fi fost frumos sa vina public si sa spuna ce masuri si modificari vor avea pe viitor, pentru ca au o problema.

Cu cât riști mai puțin cu atat ai șanse mai mari să rămâi fără nimic la flash crash.

Chiar si in cazul flash crash-urilor, SL este cam garantat…si nu cred ca cineva a spus ca i s-a luat SL cu mult mai jos, gen pina in 10 pipsi.

Scenariile date de tine mai sus sunt in caz de Black Swan, iar pe o pereche importanta ( conform definitiei, perechea majora e doar daca include USD) nu a fost decit in 15.01.2015, pe eurchf, cand nu au fost biduri, dar a fost ceva 100% neprevazut. Atunci am vazut ca 2 min graficul de la Reuters la minut nu arata nimic… Ultimul BLack Swan a fost pe 24.08.2015, cand pe EURNZD au fost cotatii lipsa 4 minute, dupa ce EURNZD a urcat 1300 pipsi in mai putin de 6 ore.

Era mai lunga postare si mai interesanta. Pacat ca ai sters.

De remarcat ca în ambele black swan-uri prețul a revenit la media trendului. Cum s-a sus așa s-a-ntors.Și la flash crash la fel. Procentul de 50-50% e sfânt.

Esti tare! EURCHF a revenit la 1.20? Nu stiam. Eu stiam ca e pe la 1.08.

SNB a tinut pragul minim de 1.2 timp de vreo 5 ani, si cand a spus ca nu il mai sustine, a fost acel black swan, unde s-au pierdut averi colosale… pina in 2020 nu cred ca ai sa vezi 1.20 pe eurchf. Daca ai cartea a doua de la Admiral, vezi si tu care sunt monede de refugiu si care de risc.

Nu public informatii cu copyright :))

De la 0.83 la 1.115 nu inseamna nimic?
Si oricum NU am zis ca a revenit la 1.20 ci la MEDIA TRENDULUI (cam impropriu zis, sa-i zicem rezistenta). Mare atentie! Vezi linia alba din poza.

Eu am 2 semnale long pe monthly, unu imediat, verde si unu mai indepartat, mov (sagetile galbene). Chiar daca analiza tehnica nu prea se preteaza pe monthly, pe weekly ultimele 2 semnale au fost valide. Cel mai recent a fost atingerea parabolicului mov (sageata rosie). Al 2-lea semnal a fost inainte de SNB (sageata alba). Parabolicul albastru deschis ar trebui sa fie in mod normal intre albastru inchis si bleu (cyan). Ei, inainte de SNB, acesta se afla mai aproape de pret decat parabolicul bleu, semnal short deci. Apoi uita-te la sagetile verzi. In curand parabolicul roz va intra sub parabolicele albastru inchis, albastru deschis, bleu si verde. Semnalul long va fi si mai puternic. Totusi cred ca pretul o sa se mentina intre 0.83 si 1.20 o perioada lunga de acum inainte.

Eu am zis ca euro se intareste, cel putin pe eurgbp. Cred ca o sa se vada si pe eurchf. Zici tu ca pana in 2020 n-o sa vedem 1.20? S-ar putea sa vedem si 1.40. Chiar daca multa lume nu crede, pe forex se cam intampla lucrurile de necrezut.

Despre averile colosale… hmmm… stiu ca s-au pierdut dar mie cel putin mi se pare putin ciudat. De la 1.20 a picat 3700 de pipsi apoi s-a intors 2900 de pipsi. Deci ar ramane vreo 800 de pipsi pierdere, pentru cei care erau long la SNB. Pai daca contul tau rezista la 5000 de pipsi, pierderea de 800 de pipsi inseamna 16%… care se recupereaza in cateva luni. Sau daca aveai sange rece, imediat dupa SNB intrai long (daca puteai :joy: ) si ieseai pe plus acum.

Dar aia care au pierdut averi colosale n-au avut ei conturi de 5000 de pipsi. Au avut de 2-3000 de pipsi.

Chiar sunt necesare toate cele 10 PSAR-uri ?
Poza nu mi se pare deloc una usor de urmarit asa incarcata cum este…

Tocmai de aceea le-am colorat diferit, ca sa fie mai usor de urmarit. Parabolicele mai rapide sunt pentru analizele pe termen scurt. Cele mai lente sunt pentru tendințe generale.

Mie nu mi se pare greu de urmărit, eu mă simt confortabil. Observ destul de repede semnalele iar o decizie o iau în maxim 10-15 minute.

M-ai pierdut in explicatii. Sari peste perechi mai repede decit sare cangurul.

Eu te intreb ce faceai prin august 2012? Ceea ce vezi acum este un entuziasm care a dus eurusd de la 1.22 la 1.39 in 2 ani. Atunci Draghi a zis “I do whatever it takes” …si entuziasmul a omorit euro, si caderea din 2014 ati vazut cat de violenta a fost…

In august 2012 faceam un an de cand terminasem super-cursul BASISC:initiere in forex la Teletrade si visam la Ferrari si Lamborghini :joy: :joy: :joy:

Felicitari!!! Eu aveam short eurusd de la 1.23 cu tp la 1.21…fara SL…si am plecat la Disneyland Paris, chiar a doua zi dupa conferinta lui Draghi. Dupa o saptamina in care nu am avuf net ( la francezi gasesti asa ceva extrem de greu free) am gasit o gaura de 400 euroi. Deja urca spre 1.26 sau 27. Daxul care cadea ca nebunul urcase vreo 400 puncte…deja totul era un cosmar! Am inchis pe la 1.27 cred, cand am vazut ca nu corecteaza in jos.Eu nu am crezut ca entuziasmul pentru euro va fi atit de mare. Chiar ma intrebam daca o sa atinga 1.40, dar cam toti erau pregatiti sa vanda cu 2 maini la 1.40…si dupa 1.39 a fost caderea. Cred ca in septembrie 2014 era 1.39, iar in ianuarie 2015 …a avut minimul ultimilor 10 ani, la 1.048.

Si ca o picanterie, forex4life de aici, alias Veceslav, a intrat long de la 1.22 sau 1.24. A inchis dupa 1 an …si o pierdere de citeva mii de euro…Eu ii tot ziceam ca eurusd cade din cauza iminentei qe european, iar el nu a crezut nici dupa ce CEJ a opinat ca BCE poate sa inceapa qe, daca au majoritate calificata.

Sunt curios ce semnale te făcuseră să shortezi la 1.23
Ai intrat pe trend, nu?

Da. La 1.23 era un rebound de la 1.2080 parca. La vremea respectiva targetul tehnic era sub 1.19, nivel atins cu 2 ani inainte. Practic, era o cadere din 4 mai 2011, de la 1.49, care era al 3 lea varf istoric. Grecia atarna ca o piatra de moara de gatul zonei euro. De altfel, BCE cumparase pe ascuns bonduri grecesti, mizand pe aprobarea unui qe, care era singura solutie de evitare a restructurarii datoriei grecesti( care s-a facut cam in 2013…dar atunci nu era decit in calcule futuriste) . Numai ca nemtii au zis ca participa cu 900 milioane la fondul decsalvare al zonei euro si au respins QE. Prin iulie aparuse un raport intern al BCE sau al Bundesbank din care reiesea ca in cazul unui faliment al Greciei, Germania ar fi ok, dar Franta si Italia erau atat de expuse, ca puteau fi trase dupa Grecia, iar in caz de default al Italiei, defaultul Germaniei ar fi inevitavil, sau costurile ar fi mult mai mari decit salvarea Greciei.
Dar Germania tinea coada sus, iar toti mizau ca zona euro se putea dezintegra de la o luna la alta! 1.19 era primul prag. Doar ca Draghi a zis ca are mandat sa cjmpere orice bonduri pentru a salva oricare tara din zona euro. Asta a fost considerata cea mai mare minciuna de la fondarea BCE, dar a tinut. Practic, el nu a cumparat nici un bond in baza acelui mandat! Dar entuziasmul a tinut 2 ani…cand au aparut indicii ca toate tarile accepta qe-ul, care a inceput de facto in martie 2015.
Draghi trebuia spanzurat pentru afirmatia de mai sus, asa cum Trichet trebuia ars pe rug pentru faptul ca in martie 2011 a zis ca va mari dobinda in aprilie, iar eurusd a inceput anul la 1.29 si a atins 1.49. E adevarat ca a fost Fukushima, cand omul a vandut jpy, ca sa ajute BOJ sa faca fata situatiei.

Analizele tale sunt mai mult fundamentale vad. Nu e cam mic TP-ul de 200 de pips pentru astfel de analize?
Luat tehnic, era mai probabil longul, pretul tocmai se intorsese de la suport si se indrepta catre rezistenta.