Brokeri neautorizati

Eu imbatranesc, dar oamenii de pe aici tot copii raman… Inca un topic in care trebuie sa fac curatenie.

Habar n-am daca @Tim_isoara facut pozele in photoshop sau nu pentru ca anu am stat sa fac pixel peeping, dar:

• GMT+2 / GMT+3 este dat de faptul ca o poza este facuta inainte de a trece la ora de iarna si cealalta este facuta dupa (este si data fiecarei poze);
  • diferentele de font (din care rezulta si diferentele de aliniament) si de culori pot fi de la combinatii sisteme de operare si browsere diferite;
  • nu prea inteleg de ce ar vrea sa falsifice o astfel de poza.

@Luce_Nera este foarte bine ca incerci sa tii deoparte persoanele care nu sunt sincere. Pana la urma unul dintre scopurile acestui forum este si de a invata oamenii cum sa se fereasca de scammeri. Hai totusi sa analizam mai bine situatiile. De ce crezi ca @Tim_isoara incearca sa falsifice ceva (intreb sincer pentru ca vreau sa aflu parere ta… daca eu sau moderatorul ascundem posturi pe aici nu o sa rezolvam conflictul dintre voi)?

@Stefan eu am postat spreadul Admiral la acel eveniment. El a modificat poza si a pus in loc Oanda si LMAX. Despre ce vorbim.
LMAX a avut…aproape 24 de pipsi.
E simplu eu am postat poze si LuceNera le-a modificat.

vorbim despre conflictul vostru si motivatia lui. Nu ma apuc sa fac curat in topicul asta inca pentru ca vreau sa vad ce naiba aveti unul cu altul.

El crede ca tu modifici poze si apoi modifica si el ca sa-ti arate ca si el poate. Vreau sa stiu si argumentele lui si de ce crede ca incerci sa pacalesti lumea. In momentul de fata nu am inca motive sa cred ca incerci sa faci asta, dar vreau sa vad si argumentele lui.

El recunoaste ca le-a modificat. El banuieste ca tot ce pun e photoshop.

Exact. Si sa vedem de ce banuieste asta.

Treaba lui. Dar el recunoaste ca le-a modificat. Si nu e prima data.
Stefan intra pe forex factory la GBP/USD imediat dupa eveniment si vezi ca si altii au publicat date cu spreaduri si minime. Pe Myfxbook atunci puteai vedea acest lucru. Astazi nu mai poti pentru ca au date pentru ultimele 3 zile doar. Dar pe forexfactory exista dovezi de atunci, imediat dupa eveniment.

@Stefan Nu stiu de ce falsifica. Si eu vreau sa aflu. Sigur ca initial trebuie sa acorzi prezumtia de nevinovatie dar in momentul cand ies la suprafata niste neadevaruri, iti pui niste intrebari. El a zis, negru pe alb, ca se poate verifica pe myfxbook, ceea ce nu este adevarat. Apoi a zis ca nu are poza ca apoi sa vina cu poza. Logic, te gandesti ca este ceva in neregula cu poza respectiva. Chiar am vorbit pe chat cu AM acum cateva minute, ei nu recunosc spreadul de 1034 de pips http://v2.zopim.com/widget/livechat.html?key=1fnGb0vaJD20iL0wioROrmP65FdkvrYy&mid=d0fuUqf39O8BuD&lang=ro&hostname=www.admiralmarkets.ro&api_calls=[]

Am modificat poza nu pentru ca vreau sa denigrez Oanda si Lmax ci pentru a arata cat de usor se poate face o poza. Asa cum am modificat eu si el ar fi putut gasi un broker care a avut 1000 de pips spread si sa puna numele AM in locul acelui broker.

Uite cum ies la suprafata nepotrivirile.
Avem asa:
AM, 7 octombrie GMT+3 Brokeri neautorizati
AM, 2 noiembrie GMT+2 Brokeri neautorizati
LMAX, 7 octombrie GMT+0 Brokeri neautorizati

Ma duc astazi, 4 noiembrie pe myfxbook si in mod normal ar trebui sa vad la LMAX GMT-1. Dar vad tot GMT+0. http://www.myfxbook.com/forex-broker-spreads/lmax-GBPUSD-real-spread/1946,2 Deci ora de iarna nu a modificat GMT-ul la LMAX dar la AM l-a modificat. Oare de ce? De ce ora de iarna se aplica doar la AM, nu si la LMAX? Simplu, pentru ca poza cu GMT+3 de pe 7 octombrie de la AM e facuta la alt broker si s-a inlocuit numele acelui broker cu AM.

Bun, dar din raspunsul celor de la AM reiese ca ar fi putut fi intr-adevar inregistrat un spread mai mare si ca problema a fost remediata. Bine, daca s-a remediat cu adevarat sau nu fara sa fie clienti pagubiti, asta nu am de unde sa stiu, dar ideea e ca s-ar putea totusi sa va certati degeaba in cazul asta.

Ei spun ca au avut o cotatie ajunsa “undeva la 1.11” si apoi “minimul a fost stabilit la 1.794”. Intre aceste doua valori sunt doar 694 pipsi, dar fiind o situatie cu volatilitate mare, nu este exclus ca in realitate sa fi fost un moment la care sa fi ajuns la peste 1000 de pipsi. Poate o sa vina cineva de la AM pe aici si o sa ne explice mai bine cum sta treaba. Chiar daca spread-ul a ajuns si depasit 1000 de pipsi, daca brokerul a remediat problema fara sa cauzeze pierderi clientilor, atunci nici brokerul nu a fost de rea vointa si nici poza nu a fost falsificata. Si am un feeling ca asta a fost situatia.

Si cum explici nepotrivirile legate de GMT? De ce ora de iarna se aplica doar la AM, nu si la LMAX?

vezi data la care au fost facute pozele indicate de tine (se vede pe poze). Una e facuta inainte de trecerea la ora de iarna si cealalata e facuta dupa

[later edit] nu am vazut postarea ta cealalta cu nepotrivirile. O sa ma uit pe ce ai scris acolo mai pe seara pentru ca acum plec

Ora de iarna s-a aplicat pe 29 octombrie, nu pe 7 octombrie. Domnul timisoara a pus 2 poze de pe 7 octombrie cu AM si LMAX. Apoi a mai pus o poza pe 2 noiembrie cu AM. Daca intre pozele de la AM de pe 7 octombrie si 2 noiembrie exista diferente intre GMT-uri, atunci de ce nu se aplica aceste diferente si la LMAX?

nu am vazut postarea ta cealalta cu nepotrivirile. O sa ma uit pe ce ai scris acolo mai pe seara pentru ca acum plec

[later edit] si tine cont ca sunt brokeri diferiti care se afla in timezone-uri diferite. Plus ca data de pe poza este data raportului si trebuie luat in considerare s-a mai spus pe aici - ca un raport se poate genera cu doar 3 zile in urma. In fine, o sa analizez si eu mai bine diseara. Doar pentru ca mi se pare ca in cazul asta va certati degeaba (e posibil sa ma insel, dar asta ramane de vazut)

“Stefan intra pe forex factory la GBP/USD imediat dupa eveniment si vezi ca si altii au publicat date cu spreaduri si minime. Pe Myfxbook atunci puteai vedea acest lucru. Astazi nu mai poti pentru ca au date pentru ultimele 3 zile doar. Dar pe forexfactory exista dovezi de atunci, imediat dupa eveniment.”

Daca pune link sa vad ce au publicat altii atunci cred. Un link e mult mai credibil decat o poza.

Later edit: eu nu am zis ca AM nu au avut spread 1000 de pips, m-am legat doar de autenticitatea pozei.

Pune mana si cauta. E mai greu sa cauti si sa te informezi decat sa modifici in photoshop.

Si eu cred ca e mai greu sa modifici in photoshop decat sa dai copy/paste la un link. Oricum, multumesc de confirmare.

http://www.forexfactory.com/showthread.php?p=9183674#post9183674

Eu cred ca voi doi v-ati intelege bine daca ati iesi la niste beri impreuna :slight_smile: Si serios vorbind, tare mi-as dori sa vad si eu pe aici oamenii mai uniti. Dar daca cei vechi nu se inteleg, ce pretentie pot avea de la cei noi? (intrebare retorica)

Deci de acolo a luat poza dar pesemne nu stia sa puna si link-ul. Uite cum pune el link: Brokeri neautorizati
“Ca sa ajungi Home/Forex Broker Spreads/Admiral Markets/GbpUsd”

Diferenta dintre GMT-uri cred ca e din cauza serverului. Poza care a pus-o el pe 2 nov. e de la PC-ul lui adica de la serverul AM din Romania in timp ce poza de pe forexfactory e facuta de pe serverul de care apartine acel user. Nu stiu, zic si eu, alta explicatie nu gasesc. Oricum nu cred ca e din cauza orei de iarna.

Ce pretentie de intelegere vrei sa ai cu popa care joaca barbut si acuza jucatorii de poker?

Lucrul cert este ca gbpusd a avut minimul la 1.11xx, ca nu s-a ales varianta reversarii tranzacțiilor și ca se pare ca doar pe AM Live 2 a fost problema. Ar fi bine de știut dacă cei cu conturi vechi (pe AM Estonia) , pe AM Live 1 și 3 au avut aceasta problema.

Trolarea este un fenomen des intilnit pe forumuri și Facebook, mai ales ca AM niciodată nu accepta critici. Ceea ce vorbim de câteva zile este un lucru real și palpabil, de care AM trebuia sa își ceara scuze și sa prezinte un raport cu privire la acest eveniment. MT4 are un log în care se înregistrează în timp real cotațiile primite de la providerii de lichiditate. Tăcerea acestora vorbește mai mult decit 1000 de cuvinte. Cat timp a fost ceva necurat, tăcerea este de aur: în 2-3 luni nimeni nu va mai vorbi. Dacă ar vorbi acum, s-ar acuza mai rau.

Asta e viata. Decit 1.11xx, mai bine 1.179x, chiar dacă Reuters a dat 1.1850. Probabil ca au fost suficiente SL luate și pana aici…

@valim1975 Stii cumva care sunt orele serverelor AM Live 1, 2 si 3? Ma refer la GMT-uri. Ai mai sus niste poze cu GMT-uri diferite la AM si SIGUR nu e din cauza orei de iarna.