Brokeri neautorizati

In linkul urmator aveti “lista neagra”, intocmita de Autorité des marchés financiers (AMF), a brokerilor de optiuni binare care nu au licentele necesare pentru a desfasura o astfel de activitate.

Buna initiativa. Avem voie sa postam inregistrari ale convorbirilor cu brokeri din Romania, daca blurăm numele persoanelor? Am de la un prieten o convorbire dementiala. E de ascultat.

Daca avem voie, il pun sa o puna…si sa invitam si pe altii sa puna ce au, in special pentru informarea publicului cu privire la brokerii ce actioneaza in Romania.

Daca inregistrarile sunt autentice, da, nu vad de ce n-ar putea fi postate. Chiar cred ca ar ajuta la curatarea acestei branse.

Gata !
http://gofile.me/2hhWZ/aIi7dMbG

precizari:

1 Observati “hlizeala” din secundele 2 si 3 ale clipului. Cu alte cuvinte, era sigur a a mai prins un fraier.
2. Observati ca omul era intr-un “boiler room” …și cred ca citea textul de undeva. Problema era ca in momentul in care a fost scos din lumea lui, nu a mai stiut nimic.
3. cautati pe internet ce reglementari are providerul extern. Va spun eu: nici una
4 . Providerul lor nu da faliment. E mai tare decit FXCM sau Alpari. Nu le trebuie fond pentru despagubirea investitorilor in caz de faliment
5. Omul nu stie ce a fost pe 15 ianuarie. El doar s-a prezentat la locul de munca si a luat telefonul. Nici macar boilerul nu a dat in clocot. Toata piata Forex ardea…iar la ei nu s-a intimplat nimic. Daca i s-ar fi spus SNB, nu ar fi stiut ce inseamana.

Astept reactii.

Nu am reusit sa-l vad.

l-am inlocuit. Vezi acum.

Apropo, ce a fost pe 15 ianuarie? O zi mai scurta?
Ca si eu am fost la servici.La Alpari Uk ne-au dat liber mai repede.
Inca ne mai bucuram.

SNB, adica " Să Nu vă Bateți (joc de stimabilul) "

Nu ai vazut ca pentru onorabilul nu conteaza Alpari ? Daca lucra la Alpari …ramanea fara loc de munca…

Eu ma intreb de ce ai rabdare cu ei, de parca nu sti cine sunt si ce vor. M a sunat unul vre-un an, din trei in trei luni sa mi zica ca facem impreuna 40% in 6 luni. Adica cum impreuna? zic eu, tu ce faci? eu dau pontul, zice el. Si care e pontul? Pai, cumpara Apple si i am zis sa mi stearga numarul.

Nu sunt eu cel care a vorbit cu omul…deci nu trageți în pianist! Eu doar am pus-o . O am și eu de la cineva, care a facut-o pentru distracție. Cine iti spunea de APPL??? cumva omul din povestea mea??? Am dat copy -paste din vechiul vamist:

Era prin toamna lui 2012, si lucram la una dintre firme cu un broker, Daniel Chiriac ( nimerisem la el, stiam ca firma lor avea informatii bune pe EURRON, pe care el mi le dadea, iar le valorificam in alta parte, unde dobinda la short era mai mare). APPL era pe la 700 de dolari (nesplitat), google pe la 900 +/-. Eu am un abonament (free) pe un forum american, care e cu circuit inchis, unde cam fiecare membru isi pune informatiile, fara sa ne fie frica sa ne expunem parerile (de fapt e prin Pierto Rico…cele cu .net sunt cam greu de localizat). Acolo gasesc informatii interesante. Toata problema era ca nu aveam timp sa citesc.(Asta ca sa va zic si contextul) Cu un an in urma, fusese un sell-off pe aur, care picase intr-o saptamina de la 1880 la 1530(daca vreti sa para dezastru, puneti 11 zile de la 1920 la 1530). Au fost multe discutii, nu vreau sa intru in amanunte aici, daca vreti mai mult, va spun. Pe acel forum apare o alerta ca pe APPL este iminent un sell-off, ceva similar cu aurul . Ajunge pe la 550 APPL, iar Dl Chiriac tot incerca sa ma convinga sa iau APPL …ca e bun, da dividende…etc. Eu ii spun ca POATE O SA CUMPAR LA 450…DACA AM CHEF. El imi raspunde:" Daca Apple ajunge la 500, eu imi vand UN APARTAMENT (doar unul din cele pe care pretindea ca le are) si investesc tot în APPL." Ajunge la 480…ii spun ca vreau sa vad anuntul din ziar ( va dati seama…eram calare pe el, fiinca eu oricum nu investesc in actiuni, dar as fi investit cu atit mai putin dupa asa o alerta, iar omul se vedea ca era in corzi, nu numai din partea mea). Aflu, anul trecut, dupa ce s-a inchis firma cu care lucra atunci, ca s-a mutat la alta…si de fapt, el e un tinerel care nu are nici un apartament pe numele lui… Eu nu l-am cunoscut niciodata personal, dar cel care mi-a dat informatia era un fost coleg de-al lui, care , ca sa ma atraga, mi-a mai dat multe “din casa”.

Read more: http://forum.vamist.ro/topic/1743-teletrade/page-35#ixzz3U1NniwEG

Nu-i intreb cum ii cheama. In ultima perioada ii intreb daca vor sa-i injur daca mai suna o data si se incheie rapid monologul.

iti dau un sfat: sa iti instalezi pe telefon TRUECALLER. Asa vezi cine te suna, dupa cum altii au inregistrat numarul. Eu si prietenii mei punem TRADE KKT de cate ori suna un boilerist. Daca esti pregatit, nici nu stii ce distractie este… Timp sa am…

Salut.

Am fost azi la targul de job-uri Hipo in Bucuresti.
Acolo am gasit o firma E-Securities. Are nevoie de oameni pentru Account Manager si alte pozitii care nu ma intereseaza. Este o firma serioasa? Din ce am cautat pe net am ramas cu urmatoarele asocieri EURO TRADE SECURITIES fosta Godwin Austin fosta Aston Markets. De Aston Markets, IForex, BForex, Capital Parteners for Business Europe cu greu am scapat multe fiind tepare.
Nu trebuie sa ai certificare de la CNVM, sau de la Sibex.
Voi ce stiti. Ma surprinde faptul ca pe site-ul lor nu apare sectiunea contact: Adresa, CUI. Conform unor site-uri de informatii financiare ar fi in pierdere si cu 0 angajati.
Pe aici ce se cunoaste?

Daca nu este postat corect sa se deschida post nou.
Multumesc.

Cred ca ti-ai dat raspunsul singur. Ce rost are sa-ti mai bati capul… . Treci la urmatorul.

Urmatorul broker? Raspunsul primit este ambiguu.

Da, treci mai repede peste astfel de firme. Din prima privire atata timp cat nu au nimic de spus despre autorizare. Si eu am firma si datele mele sunt peste tot datorita legii, sunt publice de la finante. Trebuie sa aiba RO ul afisat undeva sa poti sa-i identifici.
Din start suna prost, la asta m-am referit si e usor sa-ti iei gandul cand din prima ai semne de intrebare,
PS acum am inteles ca i ai gasit. Cum o firma cu zero angajati, ce firma e asta, si cu servicii financiare…

Ce frumos! 0 angajati si cauta șef. Super!!!

Din cate stiu eu, firma de care spui nu lucreaza cu markets.com sau alt Safecap. Dar aceasta firma se ocupa tot cu “Boiler Room”

Firmele care ofera servicii pe teritoriul Romaniei DOAR DACA SUNT BIROU DE REPREZENTARE SAU SUNT REPREZENTANTI EXCLUSIVI ( nu Introducing Brokeri sau White label) desi nu este obligatoriu, exista legea care ii obliga sa se inregistreze ca furnizor de servicii financiare, DAR NU SA FIE REGLEMENTATI IN RO. Nu am timp acum de scris, dar e cum spun eu. Din cate stiu, singurul provider forex reglementat in ro e Tradeville. Adica, in caz de faliment va prezentati la Fondul romanesc de compensare a investitorilor pentru cei maxim 20.000 euro garantati. Eu tranzactionez cu niste bulgari, iar in caz de faliment ma prezint la vecinii de la sud de Dunare pt 20.000 euroi, chiar daca biroul din Romania este inregistrat la ASF(fost CNVM).

Cei care sunt IB, merg pe MIFID-ul externilor…DACA IL AU EXTERNII.

@valim1975
Ce stii de Admiral Markets ? Este un broker reglementat ? Daca da faliment iti mai recuperezi banii ?

E reglementat in UK. 50.000 de lire este limita de la fondul de compensare.
Are cea mai buna reglementare.

Admiral e reglementat in UK?