Brokeri din afara UE

Din ce am citit din legea 297 din 2004 brokerii din afara UE nu au voie sa presteze servicii pe teritoriul Romaniei decat daca au o sucursala in Romania. Chiar daca sunt autorizati in tara lor. Asta inseamna ca nu au voie sa faca publicitate in romana, sa aiba site in romana, sa contacteze clienti. Dar eu pot sa imi fac cont cu un broker din afara UE? Sunt cativa brokeri foarte buni din Australia. Nu am gasit nicaieri ca ar fi contraventie ca sa tranzactionez cu un broker din afara UE.

Da poti, dar studiaza comisionul la depunere, Australienii au cam 3-5% comision la depunere.
Studiaza si DMM FX australia.

Da, poti sa tranzactionezi cu un broker de afara. Tot ce te obliga statul sa faci este sa-ti declari veniturile. Vezi si

Fii atent cu australienii . ASIC are o regula de aur : nu raspunde pentru nerezidenti decit daca brokerul nu are birouri externe. Stiu unul din Romania care minte ca e reglementat in Australia, dar ASIC a publicat chiar un comunicat prin care spune ca doar pentru australieni e valabila reglementarea ( va dati seama ce s-a intimplat de a dat un comunicat punctual pentru un broker).
Spor la trading.