Andrew's Pitchfork Analysis by Maslow

Am decis sa revin pe “Vamist”, dupa o lunga perioada de absenta. Pe aici vad nume noi, unii sunt buni, chiar stiu ce vorbesc, altii sunt la inceput,…au auzit pe la colturi, ca pot ajunge milionari pe piata Forex, peste noapte, sau chiar doresc sa invete ceva nou, care din pacate se explica doar in treacat pe la cursurile din facultate. In 2005, cand am inceput si m-am dedicat studiului, am plecat de la zero doar cu cateva informatii despre Forex. Am inceput sa citesc carti, multe nopti nedormite, cautari informatii,…eram avid de informatii…ca un burete. Am inceput sa incerc fe de fel de sisteme si indicatori, dar m-am “jucat” in mod special cu un indicator infailibil credeam pe atunci. Nu ma pricep la programare, MQL 4 sau 5, si nu ma intereseaza, pentru ca analizele mele, le realizez fara indicatori, doar un simplu tool care se gaseste in Metatrader 4, Andrew’s Pitchfork. Deci o linie de trend trasata cu Andrew’s Pitchfork, acolo ramane fixa, nu face, cum se spune “repaint”, la alti indicatori. Folosesc de asemenea “Price Action”, si Fibonacci. Astea sunt toate instrumentele mele pentru analizaa tehnica. Analiza fundamentala, este alta poveste,…sunt “indicatii” de politica monetara, tendinte preconizate de FED, si cei din Europa,i China, Japonia. La fiecare inceput de saptamana, imi iau notite pentru ce evenimente se anunta mai importante, NFP si altele care apar pe ForexFaxtory. Dar nu ma bazez prea mult pe analiza fundamentala, pentru ca tendintele din analiza fundamentala se vede in pretul si miscarile din grafic. Ma intereseaza in mod special, zonele de suport si zonele de rezistenta, acestea fiind “centre de energie” acumulate in anumite miscari ale pietei, un fel de centre de gravitatie, in jurul carora pretul testeaza, urca si coboara . De exemplu, pentru un trendline de pe monthly, pretul pe H1, face multe miscari oscilatorii, pana se decide in ce directie sa o ia. La fel si pentru un trendline de pe H1, cand intri in tranzactii de pe M5. Pretul pe M5 face la zigzag-uri, pana iese din zona de “flat” sau chopy. In fine, pe Vamist, nu stiu de ce mi-a sters postarile @Stefan sau cine a amai fost pe la moderare, si administratie. Nu-l recunosc decat pe neobositul @oltciter, pentru care ma bucur ca a trecut cu bine de chimioterapie, si ma bucur de asemenea ca @Stefan a cumparat si domeniul “bitcoin.ro”. Il pusese la un moment dat in vanzare, dar nu mai stiu nimic de el. Oricum, piata Forex este mai cuminte decat piata “BTC”,…si in fine daca chiar vreti sa tranzactionati Bitcoin, multi brokeri au adoptat BTC in platforma MT4. Foarte bine, analizele mele cu Andrew’s Pitchfork", pe care am denumit-o “APA” functioneaza pe orice piata, pe orice vreme, pattern-urile sunt ciclice si chiar daca uneori, mai intra si “rechini” pe piata, nici o ispita nu rezista prea mult, pentru ca nimeni nu are fonduri in lumea asta incat sa influenteze la nesfarsit piata. Pe moment, da se poate,…dar priviti graficele,…orice zona de actiune are si o zona de reactiune: Acesta este un principiu universal valabil datde Newton. Principiul actiunii si reactiunii, va mai amintiti de la fizica?. Ok nu-i nimic, el se aplica pe orice piata, in mod repetitiv. Am avut candva o initiativa pe “Vamist”, sa aducem un broker in Romania prin procsul de “whitelabel”,…dar am intalbit ostilitate in special din partealui @Tim_isoara, si a altora. In fine, nu mai are importanta, sunt prea multi brokeri in lume, nu prea mai conteaza unul in plus sau minus. Stimatii mei, am creeat acest topic, in ideea de a ajuta pe cei care doresc sa invete si sa castige constant cu modelul de analiza pe care l-am numit generic “APA”, de la Andrew’s Pitchfork Analysis.
Daca doriti sa invatati ceva de la un trader ca mine ma gasiti aici : Eanr & Learn With Maslow APA System
De asemenea am sa postez aici, in acest topic, cele mai interesante momente din piata. Nu sunt Houdini, sa stiu ce va face piata pana nu imi trasez graficele.
Priviti acum 8 November 2017 pe EUR/USD , in prima parte a zilei, piata a tot testat o linie de trend pe sesiunea Londra, apoi a venit “Reactiunea” pe sesiunea New York.