Analize tehnice EURUSD

Eu iti dau un sfat: Scoate tot ce ai depus …si continua cu castigul. Daca nu iti prajesti contul pina in decembrie, sa imi zici ce vrei. la 1 lot nu rezisti nici la 250 de pipsi cadere. Cand EURUSD a facut spike-ul de la 1.67 la 1.1040 s-au pierdut averi intregi . multi aveau SL pina la la 1.10. Nu iti forta norocul …sfatul meu. Asa am mers si eu prin 2010 cu 0.7 cand aveam sub 2000 euro depozit. Am avut un noroc chior ca nu m-am prajit in prima luna. In lunile urmatoare nu am mai sarit de 0.5…si iata-ma si acum in piata.

ceea ce spui tu e foarte adevarat,dar sa te ridici putin trebuie sa risti mai mult ,poate o sa am si eu inca un pic de noroc dublez contul si dupa aia punem limita la 0.5 pe operatie .Daca pun un lot la 1.067 eur usd rezist pana la 200 pip in cadere in cel mai rau caz mai alimentez 500$ plus 300 bonus si ajung aproape la 300 pip ,vezi vreunn scenariu eur usd la 1.037? cam dificil.

Omule, ai google. Fxstreet si altele . stii si tu cine este ING, BNPParibas. Daca ei vorbesc prostii cu 1 euro=1 dolar pina in 2016, atunci e ok. Citeste si tu ce se intimpla daca dobinda cheie pe dolar sare la 0,5 %. Impactul e mare de tot. 1.048 a fost, in conditiile in care nu a ufost decit zvonuri. Cand vom vedea 0,25% la FED, cred ca 1.02 va fi prea mare pentru cursul unde va ajunge. Daca Grecia defaulteaza…1.00 e departe de adevar, cel putin pentru un spike.

Spor la treaba. Daca eu sunt prudent cu 15.000 euro sa sar de 1,5 loturi, cred ca ti-am dat destul de gandit.

pai atunci facem invers 1.0 sell la cat e acuma 1.076…asteptam 1.046 si sunt iar o gramada de pip

Faci cum vrei…daca e atit de simplu. Eu ti-am atras atentia cu privire la volum. In 6 luni poti sa vezi 1.15 sau 1… ambele sunt plauzibile. Daca te arunci la volume mari…o cauti cu lumanarea.

Asta e tot.

eu zic ca pana in august ajungem la 1.20,doar ca nu stiu cand sa intru

careva dintre voi a intrat sau are de gand sa intre?

Dolarul a primit un impuls in poponet si se indreapta spre pivotul lunar de la 99.40. Interesant!

Cum diacutam anterior, cine pierde , cum poti sa bagi 1 lot in piata ca te tine capitalu? Ca poti sa rezisti ca poata mg impotriva ta , de aici vine castigul celor care au rabdare si fac analiza in privinta pietei si a directiei pe care o tranzactioneaza, cum ziceam ieri piata a atins un suport bine conturat 1.069, ar fi prima zona de risc pentru cei care doresc sa cumpere.Totusi nu m as aventura in buy pe piata pana ce piata nu matura SL , mg pe premisa ca low ul 1.046 pietei este destul de puternic pentru a fi depasit la prima retestare

nu mai stiu unde am citit,analiza asta a graficelor e ca si cum ai conduce doar uitandu-te in oglinda retrovizoare,asa ca avem doua scenarii:"the trend is your friend"pana la 1.0450sau countertrend la 1.0670

azi i-am dat si cu 2 lott-uri ,a am ajuns la 3500$(700 depozit 600 credit/bonus si restu castig ),oare am descoperit vreo strategie?saptaman viitoare intentionez sa retrag macar depozitul dupa aia mai vedem …astept sugestii,multumesc…ajutati si voi omu la necaz

scoateti macar bani tai si ramai cu restu , incearca sa te expui mai putin in piata , cand nu esti sigur

Un articol de analiză tehnică pe care l-am scris chiar azi:

Graficul lunar pe Eur/Usd ne arata încă o dată ceea ce scriam în
articolul ”De ce fundamentele mereu omit să să spună totul”: minimul
format pe grafic este la suportul canalului descendent pe graficul lunar
și totodată pe suportul 1.0600 – un suport psihologic extrem de
important și evident, format încă din anii 90′. Având o poziție în
cumpărare pe hedge, care a fost deschisă încă de la 1.24, am închis
hedge-ul la 1.0615, iar ulterior a urmat anunțul FED că nu mai crește
rata dobânzii și prețul a exploadat la 1.1025. Această creștere agresivă
din 18 martie reprezenta primul potențial pentru o schimbare
psihologică în piață, însă a doua zi piața a revenit la minime, ca apoi
abia pe 25 martie să formeze un maxim ușor peste ultima pantă de
rezistență. După o descreștere cu testare la ultima pantă a trendului
descendent, piața a revenit pe maxime în data de 6 aprilie și dădea
impresia că urma o străpungere cu anunțarea unui prim maxim ascendent
peste panta trendului. În acel moment am deschis o poziție pe cumpărare,
dar piața a revenit și a continuat evoluția laterală cu testări
adânci.

În timp ce Nzd/Usd și Usd/Cad formau minime respectiv maxime mai clare de testare înainte de inversarea direcției, Eur/Usd din cauza presiunilor Greciei a revenit aproape de minime încă o
dată pe 13 Aprilie. Eram cât pe ce să intru din nou în hedge cu
pozițiile Long de pe EurUsd, însă primele semnale de revenire pe Eur/Usd
și corelarea cu celelalte parități m-au făcut să înțeleg că se
pregătește o mișcare mult mai amplă decât cea anterioară. Atunci pe 13
Aprilie a culminat ultimul val din figura Fluture care prin modul ei de
formare arată următorul lucru: ”La prima tentativă de apariție a unui
maxim ascendent taurii eșuează sau special vand pentru a obține prețuri
mai bune. Piața fiind în starea bearish, intră în noi poziții short fiind
sigură pe descreștere, însă corecția nu are loc mai jos de 76% din
primul val, la acest moment balanța se înclină în favoarea taurilor,
aceștia bucuroși de noi prețuri mici vor cumpăra, iar noul val va da un
nou maxim și o mare dezamăgire în rândurile urșilor.” În urma acestei
mișcări putem spune că pe EurUsd s-a dat cea mai frumoasă bătălie la
nivel psihologic și informațional. Graficul lunar a închis luna Mai cu
un semnal bullish, iar acum piața poate reveni cu testară la maximele
anterioare sau panica creată în rândul urșilor poate genera noi maxime
peste 1.1300 cu mișcări spre rezistența trendului la 1.1850.

În mod clasic, trazacționarea pe trend spune că trebuie să așteptăm un
maxim ascendent cu un minim ascendent pentru confirmarea inversării
unui trend descendent. Dar ce se întâmplă dacă tensiunea și
resentimentele din piață sunt prea mari și prețul nu mai revine cu
minime ascendente pe nivelul 1.0950? Dar chiar și de la acest nivel
SL-ul ar trebui sa fie de 350 pip. Deschiderea primei poziții de
cumpărare de la 1.1300 practic nu mai are sens. Nu mai avem un raport
SL/TP suficient de bun. Taurii si-au asigurat volumul mare pe Long încă
de la 1.06 – 1.07, la 1.13 vor mai vinde cantități mici pentru top-up
fiind siguri de trendul bullish. Același lucru îl vedem și pe Usd/Cad:
după o străpungere și testare a liniei de suport pe 13 Aprilie, prețul
pleacă într-o descreștere de 500 pip fără a forma un maxim descendent la
minimele anterioare. Practic piața nu a oferit un moment sigur de
piziționare pe Short. Același lucru e posibil să se întâmple și pe
EurUsd. Acest lucru cel mai des are loc când inversarea trendului se
face din panta a treia sau a patra unde euforia supravânzării sau
supracumpărării a continuat prea mult.

Tranzacționarea devine profitabilă doar atunci când traderul știe să se poziționeze în
așteptarea unei mișcări care îi va oferi cel mai mare raport dintre
profit și pierdere. Cel mai des această poziționarea va fi
contradictorie sentimentului pieței, căci ea se fece la inversarea unui
trend intermediar.

La ce broker lucrezi?

Am lucrat la Admiral, acum nu lucrez pentru brokeri.

BIne ai revenit ! Sa ma suni sa iti dau o bere cand ai sa inchizi pozitia long de la 1.24. Va fi inainte sau dupa septembrie 2016? Sa stii ca te-am urmarit in tot acest timp. Gratie tie sunt si eu in pierdere pe NZDUSD, dar nu cu mai mult de 10 euro :slight_smile: . Ai avut oportunitatea sa le inchizi cu vreo 200 de euro profit, dar ai asteptat. Ai gresit, asa cum ti-am spus si in Decembrie. Asa e piata.

Ce sa iti spun…La mai multi pipsi…si sa dai o bere cand o sa fie EURUSD=1.01 . Sper sa beau eu primul berea de la tine.

Salut! Pe Nzd/Usd inca e totul ok. Eu imi mentin pozitiile. Pozitia EurUsd de la 1.24 am de gand s-o inchid la 1.1850 - (acolo voi fi deja pe profit, apoi dupa o descreștere la 1.1300 reintru pe long, dar depinde si de setup-ul tehnic), dar daca ajunge mai intai la 1.01, atunci berea e din partea mea! Bafta si tie!

Haide sa vedem. Ce-as râde sa pice sub 1.10 pina luni…:)). Daca iese NFP beton…avem o luna de bearish. Apropos…ai facut rost de pretiosul manuscris???

Daca asta e valul 5, cum zic eliotistii, se poate rupe oricand. Ori eu cred ca e 3 si daca se duce minim cat 1, il vedem la 1.1750 minim.

parerea mea este ca este un val 5 in mom. de fata, pe eurusd , nfp- ul nu cred ca va reusi sa finalizeze valul 5, sau cel putin se va forma un top si de abia sapt. care vine ne asteptam la o corectie de tip ABC care va fi o corectie destul de adanca ,