Analize pe baza suportilor si rezistentelor

usdjpy
gbpusd
eurusd
audusd
Etichete: #<Tag:0x00007fa9890d3600> #<Tag:0x00007fa9890d3330> #<Tag:0x00007fa9890d3150> #<Tag:0x00007fa9890d2ea8>

In acest topic, o sa analizez pe diverse perechi valutare cat si alte clase de instrumente financiare, posibilitatea dezvoltarii pretului, fara indicatori, utilizand doar doua linii orizontale (suport/rezistenta), pe baza a unei confirmari pentru a filtra numarul de spargeri “fake” si a avea acel edge decisiv. Voi folosi doar Fibonacci retracement pentru stabilirea T/P-urilor.

O sa incep cu USD/JPY (analiza pe termen mediu)

Pretul acestei perechi este situat sub rezistenta de la valoarea de 113.71 si suportul de la valorea de 107.54, momentan actiunea pretului este una cu asteptari neutre (sideways). Daca pretul va trece de rezistenta de la valoarea 113.71 ne vom concentra atentie asupra unei posibile intrari “long” cu target de 118.65, daca si numai daca pretul confirma prin inchiderea peste zona de confirmare 113.71-116.21 (dreptunghi gri). Pana atunci - stand-by! Voi reveni cu update-uri cand pretul va incalca intai rezistenta.

De ce nu deschizi o pozitie cand o sa inceapa miscarea de la support-ul din zona 108,2 daca tot este aproape de support zone si vrei sa pierzi atat asteptand sa ajunga la resistance de la 113,71? Ca sa nu mai vorbim ca o sa aiba un retracement destul de mare in zona aia pana “sparge” rezistenta.

Fiindca, conform strategiei, pretul situandu-se intre cele doua s/r, are caracter neutru si poate sa mai stea aici mult si bine, coborand marginal (sideways), pretul cunoscand o corectie mai puternica. Intrarea se va face doar dupa ce candela de 4h va inchide peste zona de confirmare cenusie.

Daca astepti confirmarea pierzi mare parte din miscare. Noi, traderii trebuie sa anticipam miscarile, ca pe confirmari intra toata lumea.
Eu zic ca e de long inca de pe acum dar mai sus de 117 nu l-as lasa fiindca pandeste 102 dupa aceea.

Si alte perechi? Ce zici de lira? Toate paritatile cu GBP vad ca pregatesc miscari de 500-1500 pips.

Si daca e doar un fake - te alegi cu pierderea, ce nu intelegi tu este ca astfel filtrezi o eventuala falsa spargere, hai sa controlam intai eventualele pierderi si pe urma sa ne gandim la profit - nu invers. Eu am avertizat de lira acum cateva luni de zile pe alt topic, cand inca lira nu dadea semne de coborare. Sunt deja short pe doua perechi cu lira (GBP/USDsi GBP/AUD - amandoua asigurate pe pozitiv) dar nu isi mai au rost analizele acum.

Toate paritatile cu GBP vad ca pregatesc miscari de 500-1500 pips.

Miscarea aia in sus pe paritatile cu GBP se va ma lasa asteptata. Doi ani nici vorba de vre-o marire a ratei dobanzii, iar lira scade chiar pe date economice pozitive…

Dar omul n-a zis ca vor fi miscari in sus.
Insa, teoretic, o miscare de 500 de pips mai este inca posibila, pe valuri Elliot, ramane sa vedem cum reactioneaza pretul dupa ce mai coboara putin 1.26-1.25.

A post was merged into an existing topic: Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

Short GBPUSD? Vad ca lucrezi cu suporti si rezistente. Nu ti-e frica de suportul asta? :

Nu urmaresc astfel de suporti/rezistente, doar cele orizontale dar si-asa am asigurata tranzactia la + 142 pips prin S/L, nu imi bat capul si daca se intoarce pretul iar, in cazul in care miscarea de scadere se va prelungiri, voi beneficia de un profit mai mare, coborand treptat stop-loss-ul.

Luce, lira a crescut deja mai bine de 840 pips fatza de USD in doar vre-o 21 de zile calendaristice, mai vine caderea aia de 1000 de pips ?

Eu merg pe o cadere istorica de 3000 de pips, cand bula asta cu cresterea artificiala a lirei se va sparge in cele din urma…

Auzi la ei, cu o inflatie prognozata de 3% pentru octombrie, la ei curge lapte si miere (din spalarile de bani)…

Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

"Dar eu nu as tranzactiona acest scenariu, respectiv devalorizare apoi întărire pe lira, prefer să merg pe întărire de la început"

Eram sceptic oricum fata de shortul de 1000 de pips pe GBPUSD avand in vedere semnalele de intarire ale lirei pe celelalte paritati. Oricum, daca intrai long cand era 1.285 pe 21 august si am scris postul ala cu predictiile apoi l-ai inchis la +400 de pips, shortul deschis imediat dupa inchiderea longului ar fi fost acum de -350 de pips, deci pe plus cu 50 de pips. Si daca intrai si pe celelalte paritati cu lira acum ai fi fost mult pe plus. Cei 600 de pips long de pe GBPJPY sau facut de fapt 1150 de pips.
Oricum, GBPUSD este cam periculos de tranzactionat. Pe daily a aparut semnal short de 1200 de pips in timp ce weekly si monthly e de long mare. Si GBPNZD da semn ca ar vrea sa mai coboare vreo 1000 de pips. In timp ce pe celelalte paritati lira de-abia a inceput intarirea si pare ca nu se opreste prea curand. Deci dpmdv, doar GBPUSD si GBPNZD ar fi periculos de tranzactionat long, cel putin pentru moment.
O sa fie interesant…

Prin aprilie vorbeam de prabusirea lirei Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai
Unele predictii s-au realizat mai mult, altele mai putin. Dar in mare rezultatul este cu plus. Oricum, de notat ca de obicei tranzactiile stau pe minus la inceput inainte sa atinga sau sa ajunga aproape de TP ceea ce demonstreaza ca este practic imposibil sa prinzi momentul exact cand trendul se inverseaza.

3 posts were merged into an existing topic: Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

Stai linistit, ca nu o sa vezi 1.55 pe GBP/USD timp de cativa ani cel putin. Dar hai sa nu mai poluam topicul cu raspunsuri off-topic.

Nici eu nu vad GBP/USD la 1.55 in timpul negocierilor de Brexit, cat dupa nici atat…

Iar daca s-ar intari GBPAUD, GBPNZD si GBPCAD cu 2-3000 de pips si chiar 4-5000 de pips, asta ar fi sinonima cu prabusirea economiilor din Australia. Noua Zeelanda si Canada, ceea ce e foarte greu de crezut…

GBP/NZD practic o iubesc, se misca in sus si in jos fara sa-i pese prea tare de cotatia artificiala de pe GBP/USD.

Pentru AUD vine in mai putin de 48 de ore anuntul privind rata dobanzii. Vom vedea cum se va misca, in sus sau in jos; mie imi apare ca miscarea va fi in jos chiar de maine.

Deocamdata, nu s-a schimbat nimic in structura perechii valutare USD/JPY, bias-ul e in continuare neutru, pretul fiind situat in continuare intre pivotii de valorilor 113.71 si 107.54, - nu am semnal de intrare. Stand by!

Ia numara acuma. E 500-1500 de pips incepand din 17 august, data postului? Pe GBPNZD chiar 2000 de pips. GBPUSD 750 pips, GBPCAD 1100 pips, EURGBP 400 pips, GBPJPY 1100 pips, GBPCHF 1000 pips, GBPAUD 1700 pips. Hai zi daca ai facut milionul ala, macar pe miscarile astea.

Sa-i multumim in primul rand lui Don Trumpone pentru miscarile alea pe paritatile cu GBP ca a dus lira unde si cum a vrut muschii lui, lui Poloz pentru ca s-a plans repetat de puterea CAD, a incertitudinii ulterioara alegerilor din Noua Zeelanda…