Analiza Gbp/Usd

Model de tip inversare bearish hammer, corect dimensionat și proporționat. Contextul pullback nu e cel mai bun, pentru că această pereche a atras mai întâi o lungă perioadă de congestie (zona galbenă), apoi o retragere de câteva zile (susținută de trend line- ul de minimuri in creștere, prezentat în albastru) și în cele din urmă o pauză 3 zile de indecizie înainte de acest model. Din acest motiv, am stabilit un ordin cu risc înjumătățit 1% în loc de standard de 2%. In plus, suntem aproape de minimele istorice, și este dificil să ne imaginăm ținta peste 1.2020, deoarece este un teritoriu necunoscut.

De ce este un teritoriu necunoscut tinta peste 1.2020?

nu tinta 1.2020 ci mai in jos pentru ca este minimul istoric.

Minimul istoric este 1.05 si dateaza din 1985 cand Reagan a salvat GBP de la colaps.

Sa vedem daca si Trump va mai face la fel …

pe MT4 vad datele pana la 1995, la asta ma refeream cu istoric :slight_smile:

Si eu tot pana la 1995 am date in MT4.
Era cineva pe aici care vorbea despre drumul catre 0.96…

salut !

greu de prevazut da nu imposibil …eu pe graficul asta vad un H&shoulder …tp in zona 0.6x …da aste i-s sf_uri

daca o sa avem un hard brexit …nimic nu e imposibil

Uita-te pe graficul de mai sus pus de theSeer. H&S-ul pe care l-ai desenat tu presupune ca înainte să fi existat un trend crescător. H&S fără trend inițial nu e H&S.

“giusto”

:slight_smile:…lasa ca vine Trump sa salveze sterla …oricum previziunile "lasciano tempo che trova "