Am nevoie de ajutorul unui programator bun

Am o idee de pus in practica. Ma stradui de mult timp la ea

Incearca pe situl lui MT4 gasesti acolo multi si ofertele de pret sunt f. bune.
https://www.mql5.com/

daca ne spui mai multe poate ca se gasesc si pe aici programatori interesati.

Eu nu sunt un programator “bun”, doar unul amator, dar pana acum mi-am facut in mql4 cam tot ce am avut nevoie in materie de automatizari, indicatori sau roboti. Si cu siguranta sunt multi altii pe aici. Asa ca ar merita sa ne dai mai multe detalii. :slight_smile:

ok…
intre timp mi-am dat seama ca ceea ce voiam sa fac e irealizabil . Va multumesc oricum !

nu e un proiect public,

Am inteles ca nu doresti sa o faci publica din felul in care ai formulat primul mesaj.

Insa daca in momentul asta tot ceea ce a este doar o idee poate ca totusi nu ar fi o varianta proasta de a o discuta cu altii, aici sau in alta parte.

Tinand cont de cat de mare este piata de forex nu exista nici cea mai mica posibilitate ca daca cineva va aplica ideea ta (prespunand ca e buna) sa influenteze in vreun fel castigurile tale.

Eu mi-am clarificat/rafinat de-a lungul timpului multe din ideile despre forex discutandu-le cu altii. Iar daca cineva s-a folosit de unele dintre ele cu siguranta ca nu mi-a luat nimic. :slight_smile:

ok… poate ca ai dreptate… acum insa se pare ca am reusit singur sa fac ceea ce doream.

Buna ziua tuturor.
Doresc ajutor in programarea unui EA. Poate ma ajuta Victor1.
Pot face publica ideea.

Salut,

Am incercat sa fac un robot de tranzactionare care ruleaza bine pe tester dar in real daca piata este foarte volatila nu poate deschide ordinele datorita recotarii si le deschide la o ditanta mai mare decat cea programata.Solutia ar fi ca robotul sa deschida ordine in asteptare care se vor deschide la valoarea setata indiferent de volatilitatea in piata dar nu am gasit si nu stiu sa scriu o astfel de linie de comanda care sa plaseze spre exemplu un SEL LIMIT . Ma poate ajuta cineva. Multumesc anticipat

stii engleza? caci daca stii engleza iti recomand forumul mql5 . eu am avut o problema de mql si mi-au raspuns rapid. ordersend este comanda de a trimite ordine din care OP_SELLLIMIT
este unul din parametrii. dar pentru un sell limit ar trebui trestat mai intai pretul sa vezi daca este sub
selllimitul tau altfel comanda nu va fi plasata. asta o stiu din real.

Ce nu stii? cum se da ordin limita?

tichet=OrderSend(Symbol(),OP_BUYLIMIT,Lots,Ask-0.0025,Slippage,SL,TP,TradeComment,MagicNumber,White);

Asta?

Sau folosesti un broker de mana a 3-a care iti respinge cererile? In cazul acesta se face altceva mai complex, gen adaugi un fisier cu metadate(.mqh), dar acesta se recomanda doar cand iti executa de mai multe ori un ordin, in special datorita latentei. ce latenta ai cu brokerul? Oricum un .mqh gen orderrelible foloseste multe resurse, practic la mine daca folosesc orderrelible nu pot sa execut mai mult de 3 instanceuri de MT4 pe VPS, fata de 5 cate tin in mod normal…

Multumesc tuturor pentru indrumari.Voi incerca sa fac ceea ce mi-am propus. Sper ca nu va suparati daca va mai solicit in cazul in care mai am neclaritati.